MojAndroid

Niekoľko týždňov dozadu sme vám priniesli recenziu na nový smartfón strednej triedy, konkrétne Samsung Galaxy A52. Spoločnosť Samsung, priniesla týmto modelom do strednej triedy, u nej doposiaľ nevídané funkcie.

Sú nimi napríklad stereo reproduktory, vodeodolnosť, alebo 90 Hz AMOLED displej. Smartfón ponúkne jeden selfie fotoaparát a štvoricu zadných objektívov, ktoré podávajú naozaj úctyhodné výsledky, ktoré možno porovnať s nejednou vlajkovou loďou.

Parametre modelu Samsung Galaxy A52

Operačný systém Android 11, One UI
Čipset: Snapdragon 720G
RAM: 6 GB
Pamäť: 128 GB
Rozmery a váha: 159,9 x 75,1 x 8,4 mm, 189 gramov
Displej:  6,5 palcový, AMOLED, rozlíšenie 2400 × 1080 pixelov, 90 Hz
Batéria: 4500 mAh
Nabíjanie: 25 W rýchle nabíjanie
Vodeodolnosť: IP67
Fotoaparát: Zadný:

  • hlavný – 64 MP, f/1.8
  • ultraširokouhlý – 12 MP, f/2.2, 123˚
  • makro – 5 MP, f/2.4
  • hĺbkový – 5 MP, f/2.4

Predný:

  • 32 MP, f/2.2
Konektivita: Bluetooth 5.0, NFC, Wi-Fi, LTE, GPS, USB -C


Fotoaparát: Špičkové fotky v strednej triede

Samsung Galaxy A52 je oproti predchodcovi krok vpred, aj čo sa týka fotografií. Hlavným lákadlom je tu optická stabilizácia obrazu, ktorú Samsung do modelov strednej triedy nedával. Zaujímavosťou je aj prítomnosť technológie Tetra-binning, ktorá spája pixely s cieľom vytvoriť čo najlepšie fotografie aj za nedostatku svetla. Na zadnej strane nájdeme štyri objektívy a vpredu sa v displeji nachádza jeden selfie snímač.

Zadný fotoaparát

  • hlavný – 64 MP, f/1.8
  • ultraširokouhlý – 12 MP, f/2.2, 123˚
  • makro – 5 MP, f/2.4
  • hĺbkový – 5 MP, f/2.4
Samsung Galaxy A52
Samsung Galaxy A52 | Zdroj: Jakub Marcin

Hlavný snímač má rozlíšenie 64 megapixelov a svetelnosť f/1.8. Smartfón vie z neho naozaj vyžmýkať maximum a fotky vyzerajú perfektne. Na prvý pohľad pôsobia, akoby boli fotené raz tak drahším smartfónom. Výsledné fotografie boli samy o sebe dostatočne ostré, a detaily boli prítomné aj za úbytku svetla. Farby boli krásne živé, pestré a neboli zbytočne presaturované. Vďaka optickej stabilizácii výrazne stúpla kvalita fotografií vytvorených v tmavšom prostredí. Treba však brať na vedomie, že v tmavom prostredí nie sú fotografie tým, čím sú počas dňa.

Ultraširokouhlý objektív má rozlíšenie 12 megapixelov, svetelnosť f/2.3 a zorný uhol 123 stupňov. S určitosťou možno povedať, že patrí medzi tie lepšie a na jeho výsledné fotografie vytvorené počas dňa sa nemôžem sťažovať. Fotky sú za ideálnych podmienok ostré a dá sa povedať, že na pomery ultraširokouhlého fotoaparátu celkom bohaté na detaily. Za zhoršených svetelných podmienok to už až také dobré nebolo a fotky boli tmavé, neostré a bez detailov. Samozrejme tu je cítiť aj absenciu optickej stabilizácie obrazu.

Ďalší zo zvyšných dvoch objektívov je hĺbkový snímač s rozlíšením 5 megapixelov a makro snímač, taktiež s rozlíšením 5 megapixelov. Makro fotografie na smartfónoch nikdy neboli niečím, čím by sa mohol daný smartfón chváliť a vo väčšine prípadov išlo len o akúsi bonusovú funkciu. Galaxy A52 síce nie je žiadnou extra výnimkou, no makro fotografie vyzerajú podstatne lepšie. Kvalitatívne sú na zdieľanie na sociálnych sieťach viac ako postačujúce.

Testovacie Fotografie (hlavný snímač / ultraširokouhlý snímač)

Makro fotografie

Nočné fotografie

Čo sa týka nočných fotografií, je na tom Galaxy A52 prekvapujúco dobre. V spolupráci s nočným režimom sú fotografie z hlavného fotoaparátu pekne rozjasnené a nenachádza sa na nich zbytočne veľa preexponovanej plochy. S istým množstvom digitálneho šumu je však treba počítať a je jasné, že s vlajkovými fotomobilmi nemožno tento model porovnávať. Tak či tak, ja osobne som nad rámec spokojný.

Ultraširokouhlý objektív ponúka taktiež funkciu nočného režimu, no tá tu v podstate nemá využitie. Ak sa na fotografii nenachádza aspoň aký-taký zdroj svetla, nočný režim nie je ani poznať. Ako som už spomínal, za nízku kvalitu nočných fotografií môže aj chýbajúca optická stabilizácia pre tento snímač.

Testovacie video

Predný fotoaparát

  • 32 MP, f/2.2
Samsung Galaxy A52
Samsung Galaxy A52 | Zdroj: Jakub Marcin

Predný fotoaparát s rozlíšením 32 megapixelov nie je taktiež na zahodenie. Tak, ako u všetkých fotoaparátov klesá kvalita fotografií priamo úmerne so svetlom dopadajúcim na snímač. Výsledné fotografie sú počas dňa pekne ostré a je na nich dostatočne vidieť detaily tváre. Bezproblémovo funguje aj portrétny režim, ktorý v spolupráci so systémom presne vie, ktorú časť scény rozmazať a ktorú nie.

Testovacie fotografie

Aplikácia

Aplikácia fotoaparátu je pochopiteľne rovnaká, ako na všetkých Samsung smartfónoch s nadstavbou One UI 3.1 a nachádza sa tu veľké množstvo funkcií, režimov a nastavení. S rýchlosťou aplikácie a prepínania fotoaparátov problém nebol.

Samsung Galaxy A52
Aplikácia fotoaparát – Samsung Galaxy A52 | Zdroj: Jakub Marcin

Pri spustení aplikácie sú dostupné skratky pre tri režimy, medzi ktoré patrí ZÁBAVA, JEDNOTLIVÉ SNÍMANIE, FOTOGRAFIA, VIDEO a skratka ĎALŠIE. V možnosti ĎALŠIE následne nájdeme zvyšné funkcie, ktoré si môžete jednoducho umiestniť na panel predvolieb. Nechýba tu napríklad PRO režim, NOČNÝ REŽIM a režim PROFESIONÁLNE VIDEO. PRO režim má určite svoje využitie a ponúkne bohatý výber nastavení.

Videá je možné natáčať predným a zadným fotoaparátom až v rozlíšení 4K pri 30 snímkach za sekundu. Treba však počítať s tým, že 4K video zaberá pomerne viac miesta, ako FullHD. Pri FullHD je tu možnosť natáčať pri 30 a 60 snímkach za sekundu. Je možné taktiež snímať fotografie pri plnom rozlíšení, teda 64 MP.

Aplikácia v základnom režime ponúka tri predvoľby priblíženia 0,5x, 1x a 2x. Mohlo by sa zdať, že je tu v tomto prípade prítomný aj teleobjektív. To však nie je pravda a v prípade dvojnásobného priblíženie ide len o výrez z hlavného fotoaparátu.


 

Pochváľte sa vašimi fotografiami

Vlastníte aj vy tento smartfón? Podeľte sa s fotografiami zhotovenými vaším smartfónom vo FOTOmánii a ukážte svetu vaše výtvory. Okrem toho takýmto spôsobom môžete pomôcť každému, kto uvažuje o kúpe telefónu, no ešte predtým si chce overiť ako telefón fotí za bežných podmienok.

Nie ste majiteľom smartfónu Samsung Galaxy A52? Nevadí, aj tak sa môžete podeliť o fotografie z vášho telefónu a pomôcť tak ostatným používateľom pri výbere nového smartfónu. Prejdite na stránku FOTOmánia a pridajte fotky priamo z vášho mobilu a podeľte sa o vaše zábery s ostatnými čitateľmi.

13.4.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+