MojAndroid

Spoločnosť OPPO sa tento rok rozhodla oficiálne zavítať aj na slovenský trh. Medzi prvými boli u nás dostupné dva smartfóny strednej triedy – OPPO Reno 5 5G a Reno 5Z 5G. Prvý z nich sme si už predstavili, teraz sa poďme pozrieť na to, čo dokáže tento model. Toto je recenzia OPPO Reno 5Z 5G.

OPPO Reno 5Z zadná strana
Recenzia Oppo Reno 5Z 5G | Foto: Redakcia

{{shop_name}} od {{product_price}}

Recenzia OPPO Reno 5Z: Špecifikácie:

Rozmery a hmotnosť 160,1 x 73,4 x 7,8 mm
173 g
Displej 6,43″ Super AMOLED, 60 HZ, Full HD+, 20:9
Procesor MediaTek Dimensity 800U 5G
Pamäť 8 GB RAM a 128 GB ukladacieho priestoru
Operačný systém Android 11 – s nadstavbou ColorOS 11
Fotoaparáty Primárny 108 MP (f/1.7), 8 MP (f/2.2) ultraširokouhlý so 119-stupňovým uhlom záberu, 2 MP (f/2.4) makro, 2 MP (f/2.4) hĺbkový
Batéria a nabíjanie 4 310 mAh,
30 W káblové nabíjanie
Konektivita 5G, USB-C 2.0, 3,5 mm jack, Bluetooth 5.1, dvojpásmová WiFi, NFC, GPS, A-GPS, GLONASS, GALILEO
Cena OPPO Reno 5Z 5G 350 eur

Recenzia OPPO Reno 5Z 5G je rozdelená na niekoľko častí:

Recenzia OPPO Reno 5Z 5G: Balenie aj s káblovými slúchadlami

V balení spolu so smartfónom nájdete aj 30 W nabíjací adaptér, USB-C kábel, priesvitný kryt a povinnú dokumentáciu. Čaká tam aj jedno prekvapenie, ktoré sa dnes v baleniach smartfónov už často nevidí – káblové slúchadlá. Ich kvalita síce nie je najlepšia, zvuk je veľmi plochý a plechový, no na hovory alebo prehrávanie videí postačia. V dobe, kedy výrobcovia pomaly upúšťajú od pridávania nabíjacích adaptérov do balenia (vraj z ekologických dôvodov), to potešilo.

Konštrukcia a dizajn: Prémiový vzhľad nemusí stáť veľa

Model OPPO Reno 5Z nepriniesol do sveta smartfónov nič nové, čo sa týka vzhľadu. Celkové prevedenie sa mi páči a vďaka zaobleným hranám je jeho používanie pohodlné. S rozmermi 160,1 x 73,4 x 7,8 mm nepatrí k najmenším smartfónom, no drží sa dobre aj v prípade, že máte menšie ruky. Oceňujem aj to, že zariadenie je veľmi ľahké, váži len 173 gramov. Nevýhodou je absencia akejkoľvek certifikácie odolnosti, s vodou a prachom teda opatrne.

OPPO Reno 5Z zadná strana
Recenzia Oppo Reno 5Z 5G | Foto: Redakcia

Ako to pri väčšine smartfónov strednej triedy býva, zadná strana je vyrobená z plastu. OPPO v tomto prípade zvolil matný finiš, ktorý pri pohľade z rôznych uhlov mení farbu. Ešte donedávna vyzerali smartfóny vyrobené z plastu lacno, prevedenie na tomto zariadení pôsobí rovnako prémiovo, ako na vlajkových lodiach s matným sklom. Ak nie ste fanúšikom tejto modro-ružovej farby, smartfón je k dispozícií aj v čiernej.

Displej s uhlopriečkou 6,43″ lemujú tenké okraje, teda až na ten spodný, ktorý je výrazne hrubší. To mierne kazí celkový dojem zo smartfónu, ale na jeho používanie to nemá negatívny vplyv. Selfie fotoaparát sa nachádza v ľavom hornom rohu a síce nepatrí medzi tie najmenšie, pri používaní mi neprekážal.

OPPO Reno 5Z displej
Recenzia Oppo Reno 5Z 5G | Foto: Redakcia

V pravom hornom rohu zadnej strany smartfónu sa nachádza pomerne veľký ostrovček s fotoaparátmi, ktorý mierne vytŕča. Tlačidlo napájania zas nájdeme na pravej strane a tlačidlá na ovládanie hlasitosti na ľavej, čo nie je ideálne vzhľadom na to, ako často som nechtiac spravila snímku obrazovky. Hore sa nachádza len sekundárny mikrofón na tlmenie hluku pri hovoroch. Zospodu zariadenia nájdeme okrem USB-C portu aj 3,5 mm jack a reproduktor.

Displej a multimédiá: AMOLED, na ktorý sa veľmi dobre pozerá

Na prednej strane smartfónu nájdeme 6,4″ Super AMOLED displej vo Full HD+ rozlíšení. Chýba mu vyššia obnovovacia frekvencia. Pre zvýšenie odolnosti výrobca nalepil na displej ochrannú fóliu, ktorá ho ochráni pred škrabancami.

Aj napriek menším nedostatkom v špecifikáciách, je to panel, na ktorý sa pozerá dobre v každej situácii. Farby sú jasné a pestré, ako to už na OLED displejoch býva. Ak preferujete menej „vyťahané” a viac realistické farby, nepoteším vás. V nastaveniach systému nenájdete možnosť upraviť saturáciu farieb tak, ako to býva na väčšine smartfónoch. Viete si zmeniť len teplotu farieb, z môjho pohľadu to nie je nutné, predvolené nastavenie nie je ani príliš chladné ani príliš teplé. Čo sa týka jasu, s viditeľnosťou som mala trochu problém na priamom slnku a minimálny jas by tiež mohol byť nižší.

 

V rýchlych nastaveniach som našla aj funkciu s názvom Efekt zobrazenia OSIE, ktorá údajne vylepšuje sýtosť farieb a ostrosť v niektorých aplikáciách. Avšak žiadny rozdiel som pri bežnom používaní nevidela a vzhľadom na to, že funkcia pravdepodobne znižuje výdrž batérie, som ju mala väčšinu času vypnutú. Okrem tejto funkcie v nastaveniach nájdete aj možnosť zapnúť Always On displej. Je však možné upraviť iba v akých situáciách byť zapnutý a čo na ňom chcete vidieť, nie jeho celkový dizajn.

K multimediálnemu zážitku patrí okrem displeja aj kvalita reproduktora, v tomto prípade len jedného. Ani zďaleka nepatrí k silným stránkam tohto smartfónu. Je síce dostatočne hlasný, no výsledný zvuk je nečistý. Vlajkovým lodiam sa svojou kvalitou nevyrovná ani vibračný motorček, no jemné vibrácie pri písaní aj tie silnejšie pri prichádzajúcom hovore však pôsobia veľmi dobre.

Výkon a pamäť: Pre náročnejších až 13 GB RAM

OPPO Reno 5Z poháňa procesor MediaTek Dimensity 800U 5G a 8 GB operačnej pamäte. Ide o procesor strednej triedy, čo sa na výkone odrazí najmä rok až dva po vydaní smartfónu, zatiaľ však ponúka slušný výkon na bežné dennodenné používanie. Vďaka skvelej optimalizácií systému zariadenie pôsobí oveľa plynulejšie ako modely strednej triedy od konkurenčných výrobcov.

V budúcnosti, keď už zariadenie také plynulé nebude alebo v prípade, že sa rozhodnete hrať náročnú hru, sa zíde funkcia virtuálnej RAM. Tá z vnútorného úložiska vyčlení 2, 3 alebo 5 GB, ktoré zariadenie následnej použije ako operačnú pamäť. Oppo Reno 5Z 5G teda teoreticky dokáže mať spolu až 13 GB RAM. Keď už sme pri hrách, nenáročné tituly si na tomto modeli zahráte bez problémov, náročnejšie tituly však už procesor trochu potrápia. Horšie hardvérové špecifikácie sa odrazili aj na výsledkoch v benchmarkoch, v teste Antutu zariadenia dosiahlo 359 014 bodov a v teste Geekbench zas 598 bodov v jednojadrovom teste a 1 778 vo viacjadrovom.

Operačný systém: ColorOS vyťaží aj z priemerných špecifikácií maximum

Zariadenia od spoločnosti OPPO bežia na systéme ColorOS, ktorý na rozdiel od nadstavieb iných výrobcov, ako Samsung či Xiaomi, nemá až tak ďaleko od čistého Androidu. Vzhľad niektorých prvkov systému sa však odlišuje, medzi prvými som si všimla rozdiely v paneli s rýchlymi nastaveniam.

Najviac sa mi na tejto nadstavbe páči to, ako skvelo je optimalizovaná. Aj napriek tomu, že OPPO Reno 5Z nepatrí k najvýkonnejším zariadeniam na trhu, celý systém je veľmi rýchly a plynulý. Miestami som si dokonca nebola istá či sa naozaj pozerám na displej so 60 Hz obnovovacou frekvenciou. Taktiež veľmi oceňujem možnosť prispôsobiť množstvo detailov, ako tvar ikôn nielen na ploche, ale aj v paneli s rýchlymi nastaveniami, farbu a typ písma.

V nastaveniach systému taktiež okrem základných možností nájdete aj iné, zaujímavé nastavenia, napríklad spomínanú možnosť rozšíriť operačnú pamäť alebo funkcia retušovania počas videohovorov. Zaujala aj predinštalovaná aplikácia Relax, ktorá vám rôznymi spôsobmi pomôže uvoľniť sa v stresových situáciách.

Prítomnosť predinštalovaných aplikácií, ktoré nie sú pre základné fungovanie systému, som čakala. Väčšina z nich sa dá odinštalovať, teda až na Netflix. Neviem či ide o chybu alebo Netflix zaplatil až toľko, že má možnosť ostať súčasťou systému smartfónu už navždy (pokiaľ nemáte v pláne rootovať).

OPPO Reno 5Z ColorOS 11 predinštalované aplikácie
Všetky predinštalované aplikácie | Foto: Redakcia

Recenzia OPPO Reno 5Z 5G: Rýchly a spoľahlivý snímačov odtlačkov v displeji

OPPO Reno 5Z ponúka viacero možností na zabezpečenie pred nechceným vniknutím do zariadenia, či už odomykanie pomocou odtlačku prsta a tváre, alebo len pomocou starého dobrého pinu či vzoru. Najmenej bezpečným spôsobom je v prípade tohto smartfónu odomykanie tvárou, keďže pri skenovaní sa využíva len predný fotoaparát, ktorý sa dá ľahko oklamať napríklad pomocou vašej fotky. V nastaveniach nájdete možnosť povoliť odomknutie len v prípade, že máte otvorené oči, aby zariadenie nemohol odomknúť niekto cudzí, keď spíte. V porovnaní s konkurenciou je odomykanie prísnejšie a tak ľahko sa neodomkne, keď máte časť tváre prekrytú rúškom alebo slnečnými okuliarmi.

Používať odtlačok prsta je z hľadiska bezpečnosti oveľa lepšie. Najmä staršie a lacnejšie zariadenia, ktoré majú snímač zabudovaný v displeji, zvykli byť v odomykaní odtlačkom pomalé a nespoľahlivé. Senzor umiestnený v displeji tohto zariadenia je však veľmi spoľahlivý a rýchlosťou dobieha snímače použité vo vlajkových lodiach.

Fotoaparáty: Realistické, no nie nudné farby za každých okolností

Zadné snímače

Ostrovček na zadnej strane ponúka až štyri snímače, z toho dva sú len do počtu, ako to už na smartfónoch strednej triedy býva. Hlavný fotoaparát s rozlíšením 108 MP a svetelnosťou  f/1.7 je doplnený 8 MP ultraširokouhlým, 2 MP hĺbkovým a 2 MP makro snímačom.

OPPO Reno 5Z fotoaparáty
Recenzia Oppo Reno 5Z 5G | Foto: Redakcia

V klasickom režime hlavný snímač vytvorí fotky s rozlíšením 12 MP. Keď chcete využiť jeho plný potenciál, možnosť vytvoriť 108 MP fotky nájdete v sekcii Viac pod označením Extra HD. Fotky vytvorené za dobrých svetelných podmienok sú síce miestami príliš kontrastné a tmavé miesta sú niekedy až príliš tmavé, avšak ponúkajú skvelú ostrosť a vynikajúcu realistickú farebnosť. Niektoré farby, najmä žltá a červená, sa pri prezeraní výsledných fotografií môžu javiť ako príliš presaturované, to je ale spôsobené nastavením displeja. Na počítači farby odpovedajú realite.

Farby stále výborne odpovedajú realite aj v horšom svetle, avšak ostrosť sa v tomto prípade začína strácať. Čím menej svetla, tým menej ostrosti. V miernom prítmí dokáže fotku zachrániť nočný režim, no v noci si nedokáže efektívne poradiť.

 

V poradí druhý snímač na zadnej strane umožní zaznamenať 8 MP ultraširokouhlé fotografie. Rozdiely medzi týmto a primárnym objektívom sú badateľné. Kým normálne fotky boli často príliš kontrastné, tie ultraširokouhlé mali zväčša presne opačný problém. Horšie sú na tom aj s ostrosťou, najmä po okrajoch.

Model Reno 5Z síce nemá teleobjektív, ponúka však päťnásobné digitálne priblíženie (manuálne viete nastaviť až desaťnásobné priblíženie). Keďže ide len o digitálny zoom, ostrosť nebude najlepšia, najmä pri viac ako trojnásobnom priblížení.

Spomínaný problém s kontrastom sa objavil aj pri vytváraní portrétových fotografií. S rozmazaním pozadia si smartfón poradil lepšie ako konkurencia, hlavne v prípade oblečenia. S oddeľovaním vlasov od pozadia sa algoritmus potrápil už trochu viac a nie vždy mu to vyšlo. V nastaveniach je však možné efekt rozmazania zoslabiť, čo má za výsledok pekné fotografie s prirodzene rozmazaným pozadím (teda až na ten problém s oddeľovaním vlasov).

Do počtu musí byť aj obľúbený 2 MP makro snímač, ktorý dokáže urobiť zaujímavé fotografie, len čo z nich, keď nie sú veľmi ostré.

Recenzia OPPO Reno 5Z 5G: Video

Pri natáčaní videí máte na výber zo 4K alebo Full HD rozlíšenia, obe však len v režime s 30 snímkami za sekundu. Kvalitou sú videá porovnateľné s konkurenciu (čiže priemerné), no opäť oceňujem realistické zachytenie farieb. Pre videá natáčané vo Full HD rozlíšení je taktiež k dispozícií Ultra Steady režim, ktorý video celkom slušne stabilizuje, no od optickej stabilizácie má ďaleko. Na to však musí video mierne priblížiť, čiže v zábere toho budete mať o trochu menej, v porovnaní so 4K videom.

Zázraky nečakajte ani od selfie fotoaparátu. Tento 16 MP snímač so svetelnosťou f/2.4 v dobrom svetle dokáže urobiť pekné, ostré fotografie a rovnako ako aj v prípade zadných fotoaparátov, fotografie s dobrým farebným prevedením. Ostrosť však rýchlo upadá akonáhle chcete fotku urobiť v horšom svetle. Na príležitostné fotografie či videohovory však tento fotoaparát viac než postačí.

Konektivita: S podporou v našich končinách nevyužiteľným 5G

Už z názvu zariadenia vieme, že tomuto modelu nechýba podpora najnovšej technológie 5G, ktorá je na väčšine územia Slovenska stále nedostupná. Pri testovaní som si teda vystačila so starším 4G. Telefonovanie bolo bezproblémové a rovnako aj dátovanie.

Čo sa týka ostatných možností pripojenia, Reno 5Z ponúka Bluetooth 5.1, podporu dvojpásmového Wi-Fi a samozrejme aj NFC pre vykonávanie bezkontaktných platieb. Aj v tejto oblasti funguje všetko tak, ako má. Wi-Fi možno dokonca aj lepšie, ako na iných zariadeniach, ktoré som v poslednej dobe mala v ruke. Na niektorých miestach so zlým signálom sa mi podarilo chytiť “viac paličiek” ako na iných zariadeniach.

Batéria: Skvelá optimalizácia sa odrazila aj na výdrži a rýchlosti nabíjania

Vo vnútri tohto zariadenia nájdeme batériu s veľkosťou 4 310 mAh, ktorá podporuje rýchle, 30 W káblové nabíjanie. 4 310 mAh môže v dnešnej dobe na papieri vyzerať ako málo, hlavne z toho dôvodu, že zariadenie podporuje technológiu 5G, ktorá je náročnejšia na výdrž. Avšak skvelá optimalizácia sytému ColorOS zjavne spravila svoje nielen vo výkone, ale aj vo výdrži. Pri bežnom používaní, počas ktorého som bola pripojená do 4G siete, telefón dosiahol približne 8 – 10 hodinový SoT. V mojom prípade sú to dva až tri dni bez nabíjania. Na 5G však počítajte s horšou výdržou, spravidla to býva približne o 2 – 3 hodiny menej.

Nabíjanie z 0 % na 100 %:

  • 15 minút – 39 %
  • 30 minút – 71 %
  • 45 minút – 99 %
  • Plné nabitie – 48 minút

Rovnako skvelé je aj nabíjanie, s originálnou nabíjačkou sa zariadenie z nuly na 100 % nabilo za 48 minút. Pri použití inej rýchlej nabíjačky sa mi však takúto rýchlosť nepodarilo dosiahnuť a nabíjanie sa predĺžilo aj viac ako pol hodinu. Taktiež chýba podpora bezdrôtového nabíjania. Prekvapilo ma aj to, že telefón sa pri nabíjaní ani trochu nezohrial.

Recenzia OPPO Reno 5Z 5G: Záverečné hodnotenie

OPPO Reno 5Z patrí k modelom strednej triedy s priemerným výkonom, no vďaka skvelo optimalizovanému systému vyniká najmä výdržou batérie a plynulosťou. Dokonca mi ani neprekážalo, že jeho displej nepodporuje rýchlu obnovovaciu frekvenciu. Keď už sme pri displeji, aj ten si zaslúži pochvalu. Tento OLED panel má pekné žiarivé farby, sýtu čiernu a síce nepatrí k tým najjasnejším, no je to displej, na ktorý sa pozerá veľmi dobre. Plus má odo mňa aj dizajn, celkové prevedenie a fakt, že zaradenie sa dokáže z nuly na 100 % nabiť za 48 minút.

OPPO Reno 5Z zadná strana
Recenzia Oppo Reno 5Z 5G | Foto: Redakcia

Na druhú stranu smartfón trochu zaostáva vo výkone fotoaparátov. V dobrých svetelných podmienkach dokáže urobiť pekné fotografie, v horšom svetle si však nedokáže poradiť. Kvalitou na tom nie sú najlepšie ani selfie fotografie či videá. Páči sa mi však, že aj v náročnejších podmienkach dokázali tieto snímače zaznamenať farby odpovedajúce realite. Slabšou stránkou zariadenia je určite aj jeho reproduktor, audio nadšenci tu však stále majú k dispozícií aspoň 3,5 mm jack.

Cena OPPO Reno 5Z 5G je približne 350 eur.

{{shop_name}} od {{product_price}}

Recenzia OPPO Reno 5Z 5G: Aká je jeho konkurencia?

Redmi Note 10 Pro

Redmi Note 10 Pro
Redmi Note 10 Pro | Foto: Redakcia

Zariadenia zo série Redmi Note patria každoročne medzi tie najpopulárnejšie vďaka svojmu pomeru ceny a výkonu. Inak to nie je ani v prípade modelu Redmi Note 10 Pro, ktorý v cenovej kategórii do 350 eur ponúka 120 Hz AMOLED displej s podporou technológie HDR10, 108 MP hlavný snímač a batériu s kapacitou 5020 mAh. O slušný výkon podobný modelu Reno 5Z sa postará Snapdragon 732G a 6 alebo 8 GB operačnej pamäte. Redmi vyniká aj v certifikovanej ochrane zariadenia a slušných stereo reproduktoroch. Zaradenie nie iné len v oblasti hardvérových špecifikácií, ale aj v softvéri. Rovnako ako ostatné smartfóny od Xiaomi, aj tento model beží na nadstavbe MIUI.

{{shop_name}} od {{product_price}}

Realme 8 Pro

"<yoastmark

Realme 8 Pro do strednej triedy prináša 6,4″ Super AMOLED displej, Snapdragon 720G, 8 GB operačnej pamäte a 4 500 mAh batériu. Čo sa týka fotoaparátov, na zadnej strane nájdeme štyri snímače, ktorým dominuje 108 MP primárny objektív. Z hľadiska špecifikácií sa tento model od smartfónu OPPO Reno 5Z líši len minimálne, Realme však ponúka výhodu v podobe nižšej ceny. Tá sa momentálne pohybuje na úrovni od 255 do 305 eur.

{{shop_name}} od {{product_price}}

Samsung Galaxy A32

Samsung Galaxy A32 5G
Samsung Galaxy A32 5G | Foto: Redakcia

Nakoniec tu máme zariadenie od juhokórejského výrobcu Samsung. No v prípade modelu Galaxy A32 získate horší výkon za cenu podobnú ostatným spomínaným modelom. Prináša len 4 GB operačnej pamäte a slabší procesor Mediatek Helio G80. Na druhú stranu však exceluje vo výdrži s 5 000 mAH batériou a selfie fotoaparátom s rozlíšením 20 MP. Za zmienku stojí aj podpora 90 Hz obnovovacej frekvencie a optický snímač odtlačkov prstov zabudovaný v displeji. Smartfón sa samozrejme odlišuje aj v systéme, zariadenia od Samsung bežia na nadstavbe One UI.

{{shop_name}} od {{product_price}}

Náš tip
OPPO A16s prichádza na Slovensko. Ponúka dlhú výdrž za málo peňazí

8.3

OPPO Reno 5Z 5G

Jeden z prvých zástupcov smartfónov od spoločnosti OPPO na slovenskom trhu vyniká najmä plynulosťou a výdržou batérie. Dokonca aj napriek tomu, že procesor MediaTek Dimensity 800U 5G  a 4 310 mAh batéria nepatria k tým najlepším na trhu. Reno 5Z sa nemusí hanbiť ani za svoj pekný 6,43" Super AMOLED displej a jednoduchý, no zaujímavý a prémiovo pôsobiaci dizajn.

Zariadenie trochu zaostáva vo výkone fotoaparátov, musím však oceniť, že dokáže skvelo zaznamenať farby za každých okolností. Tento model by som neodporúčala ani audio nadšencom, keďže v tomto prípade bol reproduktor jedno z miest, kde sa šetrilo.

zobraziť celú recenziu
80 %
Konštrukcia a dizajn
90 %
Displej
100 %
Výkon
100 %
Výdrž batérie
70 %
Cena
60 %
Fotoaparát

  • Plynulosť systému
  • Výdrž batérie
  • Pekný displej
  • Rýchle nabíjanie
  • Dizajn

  • Len 60 Hz
  • Slabšie fotoaparáty
  • Reproduktor
24.9.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+