MojAndroid

Oppo. Pre tých, ktorí sa vo svete smartfónov nevyznajú, neznáma značka. Ostatní vedia, že tento čínsky výrobca patrí medzi najväčších výrobcov smartfónov na svete. Oppo je napríklad materskou spoločnosťou OnePlus, ktorého smartfóny sa už u nás predávajú. Toto je začínajúca recenzia Oppo Reno 5 5G, ktoré ho cena je 449 eur.

Recenzia OPPO Reno 5 5G
Recenzia Oppo Reno 5 5G | Foto: Redakcia
Rozmery 159,1 x 73,4 x 7,9 mm
Hmotnosť 172 gramov
Displej AMOLED, 90 Hz, 6,43″, 2400x1080p, Corning Gorilla Glass 5
Procesor Qualcomm Snapdragon 765G 5G (7 nm)
RAM 8 GB
Úložisko 128 GB
Pamäťové karty nie
Fotoaparát 64 MP, f/2.4 – hlavný snímač
8 MP, f/2.2 – ultra-širokouhlý
2 MP. – makro
2 MP – snímač hĺbky32 MP – selfie
3,5 mm jack áno
Stereo reproduktory nie
NFC áno
Batéria a nabíjanie 4300 mAh, 65 W káblové nabíjanie
Cena Oppo Reno 5 5G 449 eur

Recenzia Oppo Reno 5 5G je rozdelená na niekoľko častí:

Konkurovať by mal smartfónom strednej triedy známych výrobcov, ako napríklad Samsung. A musím povedať, že nové “Ačka” dostali naozaj silnú konkurenciu. Ambície môže mať nový výrobca na slovenskom trhu vysoké, keďže vo svete má svoje meno.

Tohtoročné vlajkové lode sa na náš trh ešte nedostanú, no v budúcom roku by sme sa nejakých mali dočkať. Poďme sa ale bližšie pozrieť na nový Oppo Ren 5 5G.

Recenzia Oppo Reno 5 5G: Štandardné balenie so silnou nabíjačkou

Krabica je pomerne hrubá. Najväčším dôvodom je pribalený nabíjací adaptér s výkonom 65 W, ktorý si svoje miesto určite zoberie. Kábel je z jednej strany USB-C, druhá strana je zakončená klasickým USB konektorom.

Recenzia OPPO Reno 5 5G balenie
Recenzia Oppo Reno 5 5G | Foto: Redakcia

Poteší gumený ochranný kryt, ktorý sadne ako uliaty. Počas troch týždňov testovania zatiaľ nezožltol, no to ukáže dlhšie používanie. Jeho okraje sú vyvýšené, takže veľmi dobre ochráni displej. Vzadu zase dorovnáva fotoaparáty, ktoré vystupujú nad okolitý povrch. Chýbať nesmie potrebná dokumentácia a posledným v balení je kovový nástroj na vyberanie SIM karty.

Konštrukcia a dizajn: Veľmi príjemné prekvapenie

Priznám sa, že dizajn strednej triedy veľmi neriešim. Väčšinou ide o klasické nudné modely s naleštenou zadnou stranou, ktoré ničím nevynikajú. Oppo Reno 5 5G je iný. Modrá farba mu pristane. Zadná strana je síce plastová, no oceňujem, že výrobca zvolil matné prevedenie.

Recenzia OPPO Reno 5 5G zadna strana
Recenzia Oppo Reno 5 5G: Atraktívna zadná strana | Foto: Redakcia

Povrch zariadenia je trochu drsnejší, čo mu dodáva pocit jedinečnosti. A odtlačkom prstov vďaka tomu odoláva veľmi dobre. Už dlho som nevidel zadnú stranu, ktorá odtlačkom odoláva tak dobre. A práve toto si cením viac ako použitie lesklého skla. Je to samozrejme subjektívna vec, ale vyzerá to veľmi dobre. Pozitívne ohlasy som počúval aj od okolia.

Recenzia OPPO Reno 5 5G spodna strana
Recenzia Oppo Reno 5 5G: Detail na spodnú stranu | Foto: Redakcia

Fotoaparáty sú umiestnené hore vľavo a pomerne decentne dopĺňajú celkový dizajn. Nad okolitý povrch síce vystupujú, no nie je to žiadny extrém. Na dorovnanie stačí aj tenký ochranný kryt (napríklad ten v balení).

Recenzia OPPO Reno 5 5G
Recenzia Oppo Reno 5 5G | Foto: Redakcia

Zamykacie tlačidlo vpravo funguje výborne a stláča sa jednoducho. Jeho umiestnenie je ideálne. Tlačidlá ovládania hlasitosti sú oproti na druhej strane, takže je možné, že v galérii nájdete nejaké nechcené screenshoty. Mne sa to našťastie nestávalo.

Recenzia OPPO Reno 5 5G tlacidla hlasitosti
Recenzia Oppo Reno 5 5G: Tlačidlá ovládania hlasitosti | Foto: Redakcia

Zaujímavá je spodná strana. Okrem klasického USB-C konektora a reproduktora sa tu nachádza aj 3,5 mm audio jack. Vľavo potom nájdeme zásuvku na dve SIM karty, podpora pamäťových kariet chýba.

Snímač odtlačkov prstov v displeji je veľmi dobrý

Osobne síce nie som fanúšikom snímačov v displeji, no ten v Oppo Reno 5 5G ma príjemne prekvapil. Po skúsenostiach s Asus ZenFone 8, ktorý ma zase utvrdil v tom, že snímač v displeji mi nevyhovuje, bola táto skúsenosť podstatne lepšia.

Snímač je umiestnený trochu nižšie, ako by som očakával, no vôbec to neprekáža. Je dostatočne rýchly potešila ma výborná presnosť. Prakticky vôbec sa mi nestalo, že by môj prst nedokázal rozpoznať na prvýkrát. Takéto snímače v displeji mi vôbec nevadia, takto by to malo fungovať.

Recenzia OPPO Reno 5 5G
Recenzia Oppo Reno 5 5G: Snímač odtlačkov prstov v displeji | Foto: Redakcia

Oblasť snímača si môžem nechať zobraziť na always on displeji, prípadne nastaviť, aby sa ukázal po jednom ťuknutí na displej. V rámci biometrie je ešte k dispozícii odomykanie tvárou, ktoré funguje rýchlo a spoľahlivo, avšak nie je také bezpečné.

Recenzia Oppo Reno 5 5G: Displej má všetko, čo potrebujete

6,43″ AMOLED displej je už od začiatku chránený základnou ochrannou fóliou, ktorá má výrez v oblasti selfie fotoaparátu. Vyzerá, že by mohla vydržať pomerne dlho a pred škrabancami určite ochráni. Rámiky okolo displeja sú na túto cenovú kategóriu štandardné, selfie fotoaparát hore vpravo veľmi nebije do očí.

Recenzia OPPO Reno 5 5G
Recenzia Oppo Reno 5 5G: Výrez v ľavom hornom rohu displeja | Foto: Redakcia

Technológia AMOLED sa postarala o veľmi pekné a sýte farby, v tomto smere sa mi displej veľmi páči. Podčiarkuje to 90 Hz obnovovacia frekvencia, vďaka ktorej je všetko pekne plynulé. FullHD+ rozlíšenie je dostatočné a s čitateľnosťou na priamom slnku som nemal žiadny problém. Displej kryje sklo Gorilla Glass 5.

V rámci nastavení tu nechýba nič, sú pomerne bohaté. Nastaviť si môžete režim farieb, ich teplotu a dokonca aj softvérovo vytvoriť hrubší rámik na vrchu, ktorý dorovná selfie fotoaparát. Tu ale možnosti zďaleka nekončia.

Zaujímavou funkciou je efektné rozsvietenie bokov displeja po prijatí notifikácie a samozrejme nechýba always on displej. Ten je na nastavenia naozaj bohatý, na displeji môžem mať neustále napríklad zobrazený nejaký text, môžem si vybrať z bohatej ponuky štýlov hodín a podobne.

Výkon a Pamäť: Žiadne neželané prehrievanie

V rámci výkonu sa nemôžem sťažovať. Vo vnútri sa nachádza procesor vyššej strednej triedy, Qualcomm Snapdragon 765G 5G, ktorý je vyrobený 7 nm výrobným procesom. Rovnaký čipset nájdeme napríklad v smartfóne OnePlus Nord. V preklade to znamená bezproblémové používanie bez zbytočného sekania. V kombinácii s 90 Hz displejom mám pred sebou zariadenie, ktoré nesklame.

Recenzia OPPO Reno 5 5G
Recenzia Oppo Reno 5 5G | Foto: Redakcia

Počas používania fungovalo všetko presne tak, ako by fungovať malo. Žiadne zbytočné záseky a iné nepríjemnosti sa našťastie nekonali. Svoju úlohu na tom samozrejme má aj dobrá optimalizácia systému od výrobcu. Výkon je dostatočný aj na hranie hier, s PUBG som nemal žiadny problém. Nie je to síce vlajková loď, ale zahráte sa pomerne slušne.

Hrubý výkon som vyskúšal v teste AnTuTu. Test som spustil štyrikrát za sebou a zistenia zapísal do tabuľky. Viacero testov za sebou nám dá predstavu, ako si zariadenie vedie pri dlhodobejšej záťaži, akú má teplotu a ako postupne klesá výkon z dôvodu zahrievania.

Skóre Teplota
Test 1 381 888 39,2
Test 2 389134 43,9
Test 3 383 931 45,3
Test 4 367 726 42,9

Výsledky testu ma príjemne prekvapili. Nie je žiadnou novinkou, že procesor Qualcomm Snapdragon 765 nepatrí medzi tie, ktoré extra hrejú. A presne toto sa potvrdilo. Telefón nebol po štyroch po sebe idúcich testoch nijako extra teplý. Určite sa pod tento pocit podpísala aj plastová zadná strana, ktorá teplo nedokáže odvádzať tak dobre ako kov či sklo.

Recenzia OPPO Reno 5 5G
Recenzia Oppo Reno 5 5G | Foto: Redakcia

Avšak pri pohľade na teplotu procesora po každom teste bolo jasné, že to ani potrebné nebolo. V tomto smere som bol veľmi príjemne prekvapený. Čo sa týka skóre, prakticky maximálny výkon si zariadenie dokáže držať aj po dlhú dobu. Výsledky neukázali žiadne znižovanie výkonu, čo je rozhodne veľkým plus. Problém tak nebudete mať ani s dlhým hraním náročnejších hier.

Zariadenie ponúka 8 GB RAM v základe, existuje aj verzia s 12 GB RAM. Kapacita úložiska môže byť 128 alebo 256 GB, pričom ja som testoval model s menej RAM a menším úložiskom. Niečo z úložiska si zoberie samotný systém, približne 107 GB zostáva pre dáta používateľa. Podpora pamäťových kariet bohužiaľ chýba.

Nadstavba s množstvom vylepšení

Smartfón od značky Oppo držím v ruke po prvýkrát, a preto ma samozrejme nadstavba zaujíma. Začnem ale pekne poporiadku. Oppo Reno 5 5G beží na operačnom systéme Android 11. Nadstavba sa nazýva ColorOS a je vo verzii 11.1.

Nadstavba mi v niektorých prípadoch pripomína MIUI od Xiaomi. Niektoré ikonky sa trochu podobajú, menu aplikácií je tiež podobné. No a v neposlednom rade, nadstavba ponúka obrovské množstvo úprav všetkého, na čo len pomyslím.

Základom je samozrejme domovská obrazovka. Tu si môžem vybrať či na nej chcem mať všetky aplikácie, prípadne si zvolím možnosť klasickej domovskej obrazovky spolu s menu, kde budú aplikácie zoradené abecedne.

Recenzia OPPO Reno 5 5G domovska obrazovka
Recenzia Oppo Reno 5 5G: Domovská obrazovka | Foto: Redakcia

Samostatnou kapitolou v nastaveniach je položka s názvom Prispôsobenie. Tu si môže používateľ upraviť zariadenie kompletne podľa seba. Okrem motívov a tapiet si môže vybrať štýl ikôn, nastaviť mriežku aplikácií v menu či dokonca zmeniť animáciu odtlačku prsta pri odomykaní. To ale nie je všetko. Zmeniť si môže aj farbu systému, veľkosť písma či štýl ikoniek v paneli oznámení. Mojou obľúbenou funkciou je aj rozsvietenie okrajov displeja po prijatí notifikácie. Všetko toto je tu pekne pokope a takto sa mi to páči.

Systém ako celok je svižný, nadstavba je pomerne robustná, čo sa nemusí páčiť každému. Vyváži to ale množstvom rôznych funkcií a nastavení, ktoré v čistom Androide nenájdete.

3,5 mm audio jack a len jeden reproduktor

Stereo reproduktory bohužiaľ chýbajú, čo je škoda. Ale až také hrozné to nie je. Reproduktor, ktorý sa nachádza na spodnej strane, hrá dostatočne nahlas. Zvonenie určite neprepočujete. Kvalitou by som ho zaradil medzi lepší priemer, hanbiť sa rozhodne za svoj prejav nemusí. Ani pri vyšších hlasitostiach nie je počuť rezonanciu alebo iné nežiadané prvky.

3,5 mm audio jack na spodnej strane poteší tiež, aj keď v strednej triede je stále štandardom. Konkurenčná výhoda to nie je.

Fotoaparát nesklame

Fotoaplikáciu hodnotím pozitívne. Je dobre odladená a dostatočne rýchla. Ani prepínanie medzi hlavným a ultra-širokouhlým snímačom nie je pomalé. Aplikácia ponúka všetky funkcie, ktoré by ste očakávali. Nechýba samozrejme profesionálny režim, k dispozícii je aj portrétový režim s rozmazaním pozadia.

Recenzia OPPO Reno 5 5G fotoaparat
Detail fotoaparátu | Foto: Redakcia

Fotografovať je možné v pomere strán 4:3 (prednastavený), 1:1, 16:9 alebo v pomere strán displeja. Hlavný snímač s rozlíšením 64 MP prednastavene fotí v 16 MP rozlíšení, spojí 4 pixely do jedného. Nechýba však ani možnosť fotiť v maximálnom rozlíšení.

Dvojmegapixelový makro snímač je tu skôr na ozdobu. Makro fotografie z neho dostanete, no majú nízke rozlíšenie a snímač nevie automaticky zaostrovať. Ako-tak obstojné fotografie je možné vytvoriť cez deň pri dostatku svetla.

Teleobjektív chýba úplne, približovať viac ako dvakrát by som neodporúčal. Hlavnému snímaču chýba optická stabilizácia obrazu. Fotografie cez deň sú pekné a na svoju cenovú kategóriu sa vôbec nemajú za čo hanbiť. Dynamický rozsah je dostatočný a na denné fotografie sa pozerá príjemne.

Ultra-širokouhlé fotografie mi prídu pomerne vyblednuté, majú slabší dynamický rozsah v porovnaní s hlavným snímačom a príde mi, že im chýba život. Pripravte sa na to, že rozlíšenie 8 MP neponúkne extra veľa detailov, no na fotky sa pozerať dá.

Video je možné natáčať maximálne v 4K rozlíšení pri 30 fps. K dispozícii je aj 60 fps, ale len pre FHD rozlíšenie a len hlavný snímač. Akonáhle prepnete na ultra-širokouhlý, snímkovanie sa nastaví na 30 fps. Chýba mi nejaká skratka, pomocou ktorej by som sa rýchlo vedel dostať k nastaveniu rozlíšenia a snímkovacej frekvencie, vždy musím ísť cez nastavenia.

Optická stabilizácia tu síce chýba, no snaží sa ju nahradiť tá digitálna. A pracuje pomerne spoľahlivo. Videá nie sú excelentné, ale na danú cenovú kategóriu sú úplne v poriadku a určite neurazia.

Batéria: Dobrá výdrž, rýchle nabíjanie

Oppo Reno 5 5G má akumulátor s dnes už podpriemernou kapacitou 4300 mAh. Výdrž však aj napriek tomu nesklamala. Svoju úlohu v tomto smere zohráva úsporný procesor Snapdragon 765G, ale aj dobrá optimalizácia od výrobcu.

Deň som s týmto smartfónom vydržal pomerne bez problémov, večer mi ešte nejaká energia v batérii zostala. Na dva dni to ale nie je, maximálne v prípade, ak ste veľmi nenáročný používateľ. Bezproblémovú celodennú výdrž som dosahoval s 90 Hz obnovovacou frekvenciou displeja. Pri prepnutí na 60 Hz by to mohlo byť ešte o niečo lepšie.

Čo určite lepšie je, je nabíjanie. Nabíjací adaptér v balení s výkonom 65 W dáva tušiť, že bude poriadne rýchle. Nabíjačka je naozaj veľká a nemotorná, zaujímavý je aj kábel, ktorý je tiež dosť hrubý. Nabíjanie v praxi ukázalo, že z 0 na 100 % sa Oppo Reno 5 5G nabije za niečo viac ako pol hodinku. Táto hodnota patrí medzi najlepšie, s akými som sa doteraz stretol.

Recenzia OPPO Reno 5 5G
Nabíjačka a krabica | Foto: Redakcia

Ponáhľate sa ráno a váš telefón je vybitý? Stačí mu 15 minút na nabíjačke a k dispozícii máte 60 % batérie. To je jednoducho skvelé.

 • 15 min: 60 %
 • 30 min: 98 %
 • Celkové nabitie: 0:33

Recenzia Oppo Reno 5 5G: Záverečné hodnotenie

Oppo Reno 5 5G je na prvý pohľad nenápadným smartfónom, ktorý ponúka viacero tromfov. Konkurovať by mal na slovenskom trhu novým Áčkam od Samsungu a niektoré veci robí lepšie. Chýba mu síce vodoodolnosť a telo je plastové, ale vyvažuje to atraktívnym dizajnom a zdrsnenou zadnou stanou, ktorá veľmi dobre odoláva odtlačkom prstov a nečistotám.

Recenzia OPPO Reno 5 5G
Foto: Redakcia

Displej je veľmi pekný, 90 Hz obnovovacia frekvencia zabezpečuje plynulý pohyb. Páči sa mi nadstavba, ktorá ponúka množstvo šikovných funkcií a nastavení. Snapdragon 765G sa ukázal ako dobrá voľba, zariadenie s ním zvládne aj náročnejšie hry a stabilný výkon si dokáže udržať aj po dlhšiu dobu.

Hodili by sa stereo reproduktory, na tele sa nachádza iba jeden. Ten síce nehrá zle, ale konkurencia ponúkne už aj stereo. Fotoaparátu chýba optická stabilizácia obrazu a opäť tu máme dva zbytočné dvojmegapixelové snímače.

Cena Oppo Reno 5 5G je 449 eur.

Recenzia Oppo Reno 5 5G: Aká je jeho konkurencia?

Samsung Galaxy A52

V podobnej cene nájdeme podarený Samsung Galaxy A52, ktorý taktiež ponúka plastovú matnú zadnú stranu a 90 Hz displej. Procesor je tu o niečo slabší, no vyvažuje to kvalitným hlavným snímačom s rozlíšením 64 MP a s optickou stabilizáciou obrazu, ktorá pomôže aj pri natáčaní videa. Pochváliť sa môže o niečo silnejšou batériou, avšak Oppo vedie v rýchlosti nabíjania. Esom v rukáve Samsungu je dlhšia softvérová podpora.

Samsung Galaxy A52
Samsung Galaxy A52 | Foto: Redakcia


OnePlus Nord

Model, ktorý stavia na jednoduchosti a plynulosti. Ponúka rovnako výkonný procesor a tiež aj pekný 90 Hz displej. Jeho výhodou by mohla byť obľúbená nadstavba OxygenOS, avšak aj Color OS má čo ponúknuť. Nabíja sa tiež veľmi rýchlo, no v porovnaní s Oppo je nabíjanie pomalšie.

OnePlus Nord
OnePlus Nord | Foto: Redakcia


7.3

Oppo Reno 5 5G

Príchod na slovenský trh sa vydaril. Stredná trieda od Oppo ponúka všetko čo, čo by mal správny smartfón mať. Medzi najlepšie vlastnosti patrí rýchle nabíjanie s výkonom 65 W, ale aj pekný 90 Hz displej alebo dostatočný výkon. Fotoaparát je tiež veľmi slušný a osobne sa mi páči aj dizajn s peknou modrou matnou zadnou stranou. Niekto by mohol namietať, že ne je sklenená.

Hlavnými konkurentmi budú nové Ačkové Samsungy, ktoré ponúknu vodoodolnosť a dlhšiu podporu. Oppo tiež stavia na podarenej nadstavbe ColorOS, ktorá ponúka viacero užitočných nastavení. Nedostatkom môže byť absencia slotu na pamäťové karty a potešil by som sa aj 4K@60fps videu. Dva snímače fotoaparátu sú tu opäť zbytočné, radšej by som prijal optickú stabilizáciu na tom hlavnom. A zišiel by sa aj druhý reproduktor.

zobraziť celú recenziu
80 %
Konštrukcia a dizajn
80 %
Displej
80 %
Výkon
70 %
Výdrž batérie
60 %
Cena
70 %
Fotoaparát

 • Atraktívny dizajn
 • Nadstavba ColorOS
 • Slušný a stabilný výkon
 • Dobrý snímač odtlačkov prstov
 • Pekný displej
 • Rýchle nabíjanie

 • Bez podpory microSD
 • Len jeden reproduktor
 • Plastová konštrukcia
 • Chýba vodoodolnosť
 • Drahší ako Galaxy AA52
2.7.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+