MojAndroid

Redmi Note 10 Pro má veľké ambície stať sa jedným z najpredávanejších modelov. Tak to už v prípade smartfónov s výborným pomerom cena/výbava býva. Novinka stavila na fotoaparát s rozlíšením 108 megapixelov, silnú batériu, rýchle nabíjanie, stereo reproduktory či 120 Hz AMOLED displej. V tejto recenzii sa pozrieme na všetko, čo som počas dvojtýždňového testovania zistil.


Časti recenzie:

Obsah balenia si môžete pozrieť v priloženom videu

Konštrukcia a dizajn Redmi Note 10 Pro

Dizajn je subjektívna vec, ale musím uznať, že sa podaril. Testoval som špeciálnu verziu, ktorá vyšla v súvislosti s Mi Fan 2021 festivalom v broznovej farbe. Smartfón vyzerá zozadu nádherne. Zadná strana je sklenená, pokrýva ju Gorilla Glass 5. generácie. Našťastie je matná, takže odtlačky prstov nie sú žiadnym problémom.

Redmi Note 10 Pro
Zadná strana | Foto: Redakcia

Narúša ju pomerne výrazne vystupujúca oblasť fotoaparátu. To sa niekomu môže páčiť, niekomu nie. Na fotografiách to najlepšie nevyzerá, no v skutočnosti som s tým problém nemal. Dokonca sa mi to celkom páči, vyzerá to veľmi zaujímavo. Problémom je samozrejme to, že sa zariadenie po položení na stôl výrazne hýbe. Aj na toto som si už akosi zvykol.

Redmi Note 10 Pro
Pohľad na zadnú stranu | Foto: Redakcia

V ruke smartfón pôsobí veľmi príjemne a určite by som netipoval, že jeho cena je len tesne nad 300 eur. Spracovanie je kvalitné, prednú a zadnú stranu tvorí sklo, rám je bohužiaľ plastový. Zadná stana je k okrajom mierne zahnutá, čo prispieva k istote držania. Taktiež robí zariadenie pocitovo tenšie.

3,5 mm jack a reproduktor | Foto: Redakcia

Pravá strana obsahuje dvojtlačidlo hlasitosti a zamykacie tlačidlo, ktoré je zároveň aj snímačom odtlačkov prstov. Viac o ňom si povieme v časti o odomykaní. Teraz spomeniem, že s tlačidlami sa pracuje výborne, ich stláčanie je isté sú presne tam, kde by mali byť.

Redmi Note 10 Pro fotoaparat
Detail fotoaparátu | Foto: Redakcia

Spodná strana obsahuje reproduktor, USB-C konektor a mikrofón. Na tej pravej sa nachádza zásuvka, ktorá ponúka možnosť mať v smartfóne naraz dve SIM karty a pamäťovú kartu microSD. To považujem za veľkú konkurenčnú výhodu. Na vrchu je ďalší z dvojice stereo reproduktorov, poteší aj infračervený port a 3,5 mm jack.

Redmi Note 10 Pro
USB-C konektor a reproduktor | Foto: Redakcia

S rozmiestnením prvkov nemám absolútne žiadny problém, takto je to dobre. Zostalo mi už len popísať prednú stranu. Tá samozrejme patrí veľkému displeju, najvýraznejším prvkom je objektív selfie fotoaparátu. Rámiky okolo displeja sú príjemne tenké. Áno, videl som aj tenšie, ale v rámci tejto cenovej kategórie sú stále v norme. Jediné, čo by som mohol konštrukcii okrem plastového rámu vyčítať, je absencia zvýšenej odolnosti voči vode.

Možnosti odomykania

Začnem samozrejme snímačom odtlačkov prstov. Ten sa nachádza na pravej strane a s podobným riešením som sa asi ešte nestretol. So snímačmi na boku mám skúseností veľa, ale tento je trochu iný.

Výrobcovia to riešia tak, že zamykacie tlačidlo, ktoré je zároveň aj snímačom odtlačkov prstov, je mierne zapustené v ráme. Toto naopak vytŕča. Našťastie sa s ním pracuje veľmi dobre. Priznám sa, že párkrát som ho stlačil nechcene, ale to sa mi bežne stáva pri každom smartfóne so snímačom na boku.

Inak ide o veľmi kvalitné a rýchle odomykanie. Niekto by mohol namietať, že dnes už máme aj modernejšie riešenia snímačov v displeji, ale ja som takto spokojný. Viac ako o trendy mi ide o to, aby bol snímač spoľahlivý. A tento spoľahlivý rozhodne je. Je jednoducho skvelý, nerozpoznanie prsta tu prakticky neexistuje a odomknutie je extrémne rýchle. Zapínacie tlačidlo ani nemusím reálne stlačiť, stačí sa jemne dotknúť snímača a instantne som na domovskej obrazovke.

Redmi Note 10 Pro
Snímač odtlačkov prstov je zároveň odomykacím tlačidlom | Foto: Redakcia

K odomykaniu tvárou len krátko. Funguje, jeho nastavenie je rýchle a jednoduché a tento spôsob odomykania nie je taký bezpečný ako snímač odtlačkov prstov.

Displej: Nie je to vlajková loď, no nesklame

Displej je jednou z najlepších vlastností novinky. A to pri pohľade na jeho parametre a aj v skutočnosti. Redmi Note 10 Pro dostal AMOLED panel s uhlopriečkou 6,67″, rozlíšením 2400 x 1080 pixelov a obnovovacou frekvenciou 120 Hz.

Redmi Note 10 Pro displej
Selfie fotoaparát v displeji | Foto: Redakcia

Dosť bolo parametrov, poďme sa pozrieť na zážitok z jeho používania. Displej ponúka veľmi pekné farby, na mňa trochu chladné, a tak som zašiel do nastavení a vyváženie bielej si trochu upravil. Ide o kvalitný panel, s ktorým som nemal problém ani na priamom slnečnom svetle, rovnako pozorovacie uhly sú štandardne veľmi dobré.

Náhodou som mal poruke aj Samsung Galaxy S21 Ultra a tu bolo vidieť, že vlajkové lode sú jednoducho ďalej. Avšak rozdiel nebol až taký výrazný a za ušetrených takmer 1000 eur je priam neexistujúci. Trochu mi chýbalo automatické prispôsobenie farebného podania displeja aktuálnym svetelným podmienkam.

Redmi Note 10 Pro nasrtavenia displeja
Tmavý vs svetlý režim | Foto: Redakcia

Displej kryje sklo Gorilla Glass 5. generácie a od výroby je na ňom nalepená fólia, ktorá stále drží veľmi dobre a ani si ju nevšimnete. Keďže je displej rovný, nebude problém ani s tvrdeným sklom. Prednastavene je zvolená obnovovacia frekvencia 60 Hz, ja som ihneď prepol na 120 Hz. Rozdiel v plynulosti je naozaj obrovský.

Systémová nadstavba je vyladená do najmenších detailov a používateľovi ponúka množstvo rôznych efektov, kde dokáže vyššia obnovovacia frekvencia vyniknúť. Opäť porovnávam s S21 Ultra, ktorého displej je pre moje oči určite plynulejší, aj keď tiež má 120 Hz. Žeby to bolo slabším procesorom alebo ešte nedotiahnutou optimalizáciou či menej kvalitným displejom? Neviem.

V každom prípade, ide o kvalitný panel s vysokou obnovovacou frekvenciou, ktorý patrí vo svojej triede medzi najlepšie. Spokojný som bol ja, spokojný bude každý používateľ.

Nechýba tu ani obľúbený režim vždy zapnutého displeja, ktorý ponúka veľké množstvo nastavení. Viem si nechať zobraziť čas, dátum, notifikácie a ďalšie dôležité údaje. Taktiež mám možnosť nechať si zobraziť vlastný text, prípadne niektorý z prednastavených obrázkov.

Výkon a Pamäť: Už to nie je len o výkone

Redmi Note 10 Pro je osadený procesorom Qualcomm Snapdragon 732G, ktorý je vyrobený 8 nm výrobným procesom. V porovnaní napríklad s Galaxy A52 ide o trochu výkonnejší čipset, no veľký rozdiel medzi nimi nie je.

Hrubý výkon je dostatočný na bežnú prácu so smartfónom, problém mu nerobia ani náročnejšie hry. Nie je to síce herný zážitok ako z vlajkovej lode, no určite postačí. Avšak s výkonom úplne spokojný nie som. Je to veľmi podobné ako v prípade mnou testovaného Galaxy A72.

Vyzerá to tak, že 120 Hz obnovovacia frekvencia displeja je pre tento procesor trochu veľa, z používania nemám taký plynulý zážitok ako z iných 120 Hz modelov. Pri používaní Android Auto som zaznamenal výrazný pokles výkonu a pomerne silné prehrievanie. Avšak s Android Auto má problém takmer každý smartfón, bez sekania to zvládnu len vlajkové lode.

Celkovo je rýchlosť systému v poriadku, ale ak ste zvyknutí na vlajkové lode, spomalenie určite pocítite. Občasné záseky systému sú bežnou súčasťou smartfónov strednej triedy a nevyhli sa ani tomuto smartfónu.

V rámci pamäťových možností sú k dispozícii viaceré verzie. Hodnota RAM môže byť 6 alebo 8 GB, úložisko 64 alebo 128 GB. Ja som testoval verziu 8/128 GB, teda tú najvyššiu možnú. Počas používania mám približne 3,5 GB voľnej RAM. Z úložiska mi zostalo po nainštalovaní všetkých aplikácií a vytvorení niekoľkých fotografií či videí približne 90 GB. Systém hlási, že celková kapacita úložiska je 107 GB, ostatný priestor zaberá operačný systém.

Redmi Note 10 Pro
Multitasking zvláda bez problémov | Foto: Redakcia

Veľkou výhodou je samostatný slot na pamäťovú kartu typu microSD, ktorý nie je zdieľaný so slotom na SIM kartu. Osobne pamäťové karty už dlhé roky v smartfónoch nepoužívam, ale nájdu sa aj takí, ktorým sa jej prítomnosť určite hodí.

Systém a nadstavba

Novinka beží na momentálne najnovšom operačnom systéme Android 11 spoločne s nadstavbou MIUI 12. Tá výrazne zasahuje do systému a jeho dizajnu. A je naozaj poriadne prepracovaná, myslelo sa tu na každý detail.

Redmi Note 10 Pro
Panel so skratkami | Foto: Redakcia

Animácie sú takmer všade, pri akejkoľvek činnosti. Nadstavba obsahuje množstvo rôznych nastavení a vychytávok, ktoré samotný operačný systém neponúka. Aj toto je jeden z dôvodov, prečo je taká obľúbená. Osobne mi veľmi nesedí, som skôr za čistý Android. No nehovorím, že je zlá, funkcie navyše som používal s radosťou.

Redmi Note 10 Pro
Domovská obrazovka | Foto: Redakcia

Páči sa mi hlavne množstvo rôznych detailov a možností nastavenia. Nainštalované aplikácie sa môžu zobraziť buď všetky na domovskej obrazovke alebo si môžem zvoliť kombináciu domovskej obrazovky a menu aplikácií. To navyše obsahuje aj kategórie, ktoré je možné ľubovoľne meniť, vytvárať aj mazať.

Notifikačná lišta je plná funkcií a v nastaveniach si viem zvoliť, že potiahnutím prsta z ľavej strany zobrazím notifikácie a z pravej strany zase skratky a rýchle nastavenia. Dokonca tu môžem mať aj ovládanie zariadení inteligentnej domácnosti, napríklad Google Home alebo aj SmartThings od Samsungu. Výborná vec.

Redmi Note 10 Pro
Menu aplikácií | Foto: Redakcia

Po prijatí upozornenia sa môže zobraziť efektná animácia na okrajoch displeja, jej farbu si dokonca viem nastaviť. Ikony notifikácií v stavovom riadku si môžem pohodlne skryť.

Multimédiá a konektivita Redmi Note 10 Pro

Multimediálnu výbavu zastrešujú okrem podareného displeja aj stereo reproduktory, ktoré hrajú veľmi dobre. Jeden sa nachádza na spodnej strane zariadenia, druhý na vrchnej. Ich maximálna hlasitosť je výborná a len tak ľahko tento telefón neprepočujete.

Pri vyšších hodnotách hlasitosti som nezaregistroval výrazné zníženie kvality zvuku. Tieto reproduktory sa môžu porovnávať s tými, ktoré bežne nájdete vo vlajkových lodiach. Zázraky ale nečakajte, stále je to len smartfón.

Redmi Note 10 Pro reproduktor
Detail na spodný reproduktor | Foto: Redakcia

Z ďalšej multimediálnej výbavy poteší 3,5 mm audio jack. Vo vlajkových lodiach sa naň akosi zabudlo, stredná trieda ho stále ponúka, čo je len a len dobre. Potešili by aj slúchadlá v balení, no tie sa tu nenachádzajú.

Konektivita je na veľmi dobrej úrovni, no nejaké nedostatky som predsalen našiel. Trochu problém som mal s tým, že počas telefonátu sa mi displej zvykol automaticky rozsvietiť. Pôsobí to rušivo, našťastie som tvárou nepostláčal žiadne nechcené tlačidlá. Dúfam, že softvérová aktualizácia tento problém vyrieši.

Páči sa mi, že pri vyhľadávaní Wi-Fi sietí ihneď vidím ich frekvenciu (2,4 alebo 5 GHz). Užitočná vlastnosť, ktorá je používateľom Xiaomi a Redmi smartfónov už dlhšie známa. Rovnako si môžem v stavovom riadku nechať zobraziť aktuálnu rýchlosť siete, čo sa tiež môže hodiť.

Konkurenčnou výhodou je určite plnohodnotný slot na dve SIM karty a pamäťovú kartu, všetko toto môžem používať naraz bez obmedzovania.

Fotoaparát: Vo svojej triede patrí medzi najlepšie

Jedno z najväčších lákadiel smartfónu. Pri pohľade na parametre zaujme snímač s rozlíšením 108 megapixelov, čo sa v strednej triede len tak nevidí. Okrem neho tu máme 8 MP ultra-širokouhlý objektív, 5 MP makro snímač s automatickým zaostrovaním a 2 MP snímač hĺbky, ktorý je tak trochu zbytočný. Ale čím viac fotoaparátov, tým lepšie, však?

Redmi Note 10 Pro fotoaparat
Zostava snímačov detailne | Foto: Redakcia

Aplikácia fotoaparátu je veľmi podarená. Ponúka všetky funkcie, na ktoré si len pomyslíte. Nachádza sa tu napríklad aj zaujímavý filter, ktorý efektne rozmaže kraje fotografie, zatiaľ čo jej stred zostane pekne ostrý.

Nechýba profesionálny režim, fotografie je možné vytvárať v pomeroch strán 1:1, 3:4, 9:21 a v pomere strán displeja. Natívny pomer je samozrejme 3:4, ostatné sú len jeho výrezy. Prednastavené rozlíšenie je 16 MP, fotografovať je možné aj v maximálnom 108 MP rozlíšení.

Niekedy som mal však pocit, že fotoaparát so mnou nestíha držať krok. Nie všetko bolo vždy plynulé. Ukladanie fotografií je našťastie v poriadku, nie je zbytočne dlhé. V tomto smere vždy spomínam na prvý smartfón so 108 MP fotoaparátom – Xiaomi Mi Note 10, ktorému ukladanie fotografií trvalo až príliš dlho.

Z kvality fotografií som bol príjemne prekvapený. Tie vytvorené hlavným snímačom majú dostatok detailov, sú pekne ostré, farebné a na pohľad veľmi pekné. To platí za dobrých svetelných podmienok. V noci to tiež nie je vyslovene zlé, v rámci svojej cenovej kategórie patria fotky medzi najlepšie. Ultra-širokouhlý fotoaparát má slabší dynamický rozsah. Pokiaľ sú svetelné podmienky ideálne, tak to ani nepocítite.

V noci je kvalita tohto snímača podstatne horšia ako toho hlavného, to sa dalo samozrejme čakať. Pomôcť by mohol nočný režim, lenže ten je k dispozícii len pre hlavný snímač Škoda.

Video veľmi nenadchne. Ponúka síce dostatok detailov a k dispozícii je 4K rozlíšenie, no stabilizácia nie je najideálnejšia. Najviac viditeľné sú otrasy počas chôdze. Je jedno, aký objektív použijem, stále to nie je ono. S natáčaním videí v statickej polohe ale budete určite spokojní. V rozlíšení 1080p je možné zvoliť aj frekvenciu 60 snímok za sekundu, čo sa môže hodiť. Aj stabilizácia je pri tomto rozlíšení podstatne lepšia.

Batéria a nabíjanie: Vydrží dlho, nabíja sa rýchlo

S výdržou batérie som bol počas testovania spokojný. Akumulátor s kapacitou 5020 mAh mi bez problémov vydržal celý náročný deň. Pri troche snahy sa z neho dajú dostať aj dva dni bez nabíjačky. Bude to síce chcieť nejaké obmedzenia, ale nie výrazné.

Redmi Note 10 Pro
Na nabíjanie použijete USB-C konektor | Foto: Redakcia

Ak by som mal výdrž charakterizovať jedným slovom, bolo by ním slovo “nadštandardná”. Nabíjal som síce každý deň, ale nikdy som neklesol pod 30 % kapacity, nenabíjal som ani doplna. Bežný používateľ by nemal mať problém dosiahnuť dvojdňovú výdrž, ten náročný bez problémov zvládne celý deň, ešte mu aj celkom slušné percento z batérie zostane.

Bezdrôtové nabíjanie nečakajte, avšak príjemným prekvapením je maximálny nabíjací výkon na úrovni 33 W. Používateľ dokonca dostane aj príslušnú nabíjačku priamo v balení.

Test rýchlosti nabíjania:

  • 15 min: 27 %
  • 30 min: 55 %
  • 45 min: 79 %
  • 60 min: 92 %
  • Plné nabitie: 1:13 hod.

Rýchlosť nabíjania je na túto triedu nadštandardná. Polhodina na nabíjačke stačí na bežný menej náročný deň, za tento čas sa Redmi Note 10 Pro nabije na 55 %. Za hodinu je batéria takmer plná. Celkové nabitie trvá 1 hodinu aj 13 minút.

Redmi Note 10 Pro: Záverečné hodnotenie

Redmi Note 10 Pro je veľmi zaujímavou voľbou v strednej triede. Ak plánujete za svoj nový smartfón minúť približne 300 eur, určite bude patriť medzi horúcich favoritov. Pomer cena/výkon je naozaj výborný.

Zaujať sa snaží 108 MP fotoaparátom, silnou batériou, atraktívnym dizajnom, ale aj 120 Hz displejom. A darí sa mu to veľmi dobre. Poteší aj 3,5 mm audio jack, nezabudlo sa na stereo reproduktory a ak k tomu pripočítam aj možnosť používať dve SIM karty spoločne s pamäťovou kartou, máme tu naozaj veľmi dobre vyladený smartfón za super cenu.

Redmi Note 10 Pro
Pohľad na displej | Foto: Redakcia

Nedostatky tu samozrejme sú, no nie sú výrazné. Problémom pre niekoho môže byť občasné zaváhanie systému a trochu pomalší fotoaparát. Snímač hĺbky je tak trochu zbytočný, potešila by vodoodolnosť a privítal by som aj trochu výkonnejší procesor.

Rozmery 164 x 76,5 x 8,1 mm
Hmotnosť 193 gramov
Displej 6,67″ AMOLED, 120 Hz HDR10, Corning Gorilla Glass 5
Procesor Qualcomm Snapdragon 732G
RAM a úložisko 6 GB 64 GB / 6 GB 128 GB / 8 GB 128 GB, UFS 2.2, podpora microSD karty až do 512 GB
Batéria a nabíjanie 5 020 mAh, 33 W káblové nabíjanie, súčasťou balenia je 33 W nabíjačka
Bezpečnosť Bočný snímač odtlačkov prstov
Zadné fotoaparáty 108 MP primárny8 MP ultra-širokouhlý
5 MP makro
2 MP hĺbkový snímač
Zvuk Duálne reproduktory
Konektivita Dual SIM (4G)USB-C
3,5 mm jack
NFC
Softvér MIUI 12, Android 11
Vodoodolnosť IP53 (odolný voči striekajúcej vode)

Konkurencia

Samsung Galaxy A52

Horúca novinka od Samsungu, ktorá má ambície patriť medzi najpredávanejšie smartfóny. V porovnaní s Redmi Note 10 Pro ponúka menšiu batériu a pomalšie nabíjanie. Poteší kvalitný Super AMOLED displej, avšak “len” z 90 Hz obnovovacou frekvenciou. Zadná strana je matná, plastová, čo nemusí vyhovovať každému. Tento smartfón sa tiež môže pochváliť veľmi kvalitným fotoaparátom a vodoodolnosťou.

Samsung Galaxy A52
Samsung Galaxy A52 | Foto: Redakcia


Motorola moto g 5G plus

Obľúbený model s 5000 mAh batériou a 90 Hz IPS displejom. Používateľov láka na čistý operačný systém Android a zaujímavé fotoaparáty. Ponúka spomedzi tejto trojice najvýkonnejší procesor a pochváliť sa môže podporou 5G.

Motorola moto g 5G plus fotoaparat
Motorola moto g 5G plus | Foto: Redakcia


Fotografie boli vytvorené fotoaparátom Canon EOS R.

canon logo

8.2

Redmi Note 10 Pro

Kvalitný smartfón za málo peňazí. Vyčítať mu veľmi nie je čo, jednoznačne prevládajú pozitívne vlastnosti. Pochváliť sa môže kvalitným fotoaparátom s rozlíšením 108 MP, doknoca aj ten makro objektív s rozlíšením 5 MP ponúka slušné zábery. Spoľahnúť sa môžete na rýchle nabíjanie a výbornú výdrž, rovnako aj na kvalitné spracovanie. Sú tu aj stereo reproduktory, pekný displej, 3,5 mm jack a NFC. Za približne 300 eur veľmi slušná kúpa.

zobraziť celú recenziu
80 %
Konštrukcia a dizajn
80 %
Displej
70 %
Výkon
90 %
Výdrž batérie
90 %
Cena
80 %
Fotoaparát

  • Cena
  • Slušný fotoaparát
  • Výborná výdrž
  • Rýchle nabíjanie
  • Spoľahlivý a rýchly snímač odtlačkov prstov
  • 3,5 mm jack a stereo reproduktory
  • Kvalitný displej

  • Nespoľahlivé vypínanie displeja počas telefonovania
  • Občasné zaváhania systému
  • Zišiel by sa výkonnejší procesor
  • Fotoaparát je pomalší
  • Vystupujúci fotoaparát nemusí sedieť každému
21.4.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+