MojAndroid

Môj smartfón je pomalý. Ako zrýchliť Android smartfón? Takúto otázku si môže klásť prakticky hocikto, kto vlastní starší telefón. Tieto tipy z portálu Android Police však neplatia len pre staré zariadenia, ale dokážu optimalizovať výkon aj tých najnovších mobilov. Stačí sa držať zopár základných pravidiel, ktoré možno poznáte. Ak potrebujete priniesť svojmu telefónu nový nádych, určite zvážte vykonanie nasledujúcich krokov.

Ako zrýchliť Android smartfón? Prinášame 8 skvelých tipov

Uvoľnite priestor v internej pamäti

Hlavným pravidlom, ktoré je potrebné dodržiavať, je nezapĺňať úplne celú kapacitu zariadenia. To môže veľmi výrazne spomaliť smartfón a činnosti ako inštalovanie aplikácií, spúšťanie videí, otváranie aplikácií a mnohé ďalšie. Tento problém je možné jednoducho odstrániť.

Prejdením do aplikácie Nastavenia –> Úložný priestor si môžete skontrolovať zaplnenie vašej pamäte. Používatelia zariadení značky Samsung si musia otvoriť Nastavenia –> Starostlivosť o zariadenie –> Úložný priestor na to, aby zistili údaje o zaplnení smartfónu. Odporúčané je nezapĺňať kapacitu zariadenia nad 80 %, pretože smartfón potrebuje 5 až 8 GB voľného miesta na jeho plynulý chod.

Ako zrýchliť Android smartfón
Aplikácia Starostlivosť o zariadenie na smartfónoch značky Samsung | Zdroj: AndroidPolice.com

Ideálnym riešením môže byť odstránenie súborov, zbytočných aplikácií alebo fotografií a videí, ktoré sú už vami zálohované na cloud úložisku. Niektoré smartfóny majú dokonca predinštalovaný program, ktorý dokáže uvoľniť zopár megabajtov až gigabajtov priestoru pomocou zopár jednoduchých krokov.

Telefóny značky Xiaomi majú aplikáciu na čistenie, ktorá funguje presne na vymazávanie zbytočných súborov. Skvelým pomocníkom môže byť aj aplikácie od Googlu, Files. Tá umožňuje podrobné organizovanie súborov a médií. Ak často používate aplikáciu WhatsApp, určite odporúčame z nej pravidelne mazať nepotrebné médiá.

Files by Google
Files by Google
Developer: Google LLC
Price: Free
  • Files by Google Screenshot
  • Files by Google Screenshot
  • Files by Google Screenshot
  • Files by Google Screenshot
  • Files by Google Screenshot
  • Files by Google Screenshot

Odinštalujte nechcené aplikácie

Po odinštalovaní nepoužívaných aplikácií sa síce nemusí zariadenie rapídne zrýchliť, no aspoň uvoľníte úložný priestor pre plynulejší chod zariadenia, tak ako sme si už spomenuli vyššie. Ďalším dôvodom, prečo odinštalovanie môže byť užitočné, je aj to, že pri veľkom množstve apiek je možné, že niektoré z nich sú spustené aj bez vášho vedomia na pozadí.

Google Pixel 6
Google Pixel 6 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Odinštalovanie takýchto aplikácií môže taktiež zlepšiť plynulosť a ide o ďalší zo spôsobov, ako zrýchliť Android smartfón. Telefóny od Samsungu automaticky upozornia na apky, ktoré nadmerne využívajú batériu. Určite nie je na škodu ak si raz za čas skontrolujete svoje nainštalované aplikácie a preriedite ich množstvo.

Zmena rýchlosti animácií

Zmena animácií systému na Android smartfóne pocitovo zrýchli váš mobilný telefón. Upravenie rýchlosti animácií umožní graficky rýchlejšie zobrazovať a otvárať súbory. Aj napriek tomu bude smartfón pracovať rovnako rýchlo.

Ako zrýchliť Android smartfón
Vývojárske nastavenia | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Tento trik pomôže v prípade, že sa vám zdajú animácie smartfónu pomalé alebo zasekané. Všetky zmeny je možné uskutočniť vo vývojárskych nastaveniach. Postup ako sa k ním dostať si môžete prečítať v našom článku.

Ako zrýchliť Android smartfón? Jednoducho reštartujte zariadenie

Dávnejšie bola pamäť zaradení spravovaná inak, a preto bolo odporúčané reštartovať smartfón na to, aby fungoval rýchlejšie. Aj keď to v dnešnej dobe neplatí, aj tak je odporúčané raz za čas reštartovať zariadenie.

Ako zrýchliť Android smartfón
“Power menu” | Zdroj: AndroidPolice.com

Tento obľúbený trik mnohých technologických nadšencov uvoľní operačnú pamäť, vypne aplikácie na pozadí, a vo všeobecnosti zrýchli plynulosť hlavne tých smartfónov, ktoré patria do nižšej cenovej kategórie.

Používať Lite aplikácie

Americká spoločnosť Google a aj mnohé ďalšie ponúkajú svoje aplikácie aj vo verzií Lite alebo Go. Tieto aplikácie sú vyrábané práve na zariadenia z limitovanou operačnou pamäťou. Ich využitie je ideálne pre staršie modely. Nespotrebujú toľko úložného priestoru, ako apky bez predpony Lite. Aj to môže byť dôvodom, prečo vaše zariadenie funguje pomalšie.

Android 12 Go
Android 12 Go | AndroidPolice.com

Google ponúka viacero takýchto aplikácií, ako napríklad Google Go, Camera Go, Assistant Go a Mapy Go. Podobné apky nájdete v Obchode Play. Patrí sem Twitter, Spotify, Skype, Facebook či Messenger. Tieto apky však neponúkajú toľko funkcií, v porovnaní s ich kompletnými verziami.

Ďalšou alternatívou môže byť aj používanie PWA (Progressive Web Apps) aplikácií, ktoré ponúka Twitter, Starbucks a mnohé ďalšie. Problémom pri používaní PWA je to, že nemusia fungovať bez pripojenia na internet a ich prostredie je dosť odlišné od pôvodných.

Aktualizovanie najnovšieho softvéru

Sledovanie najnovších aktualizácií môže byť ďalším spôsobom, ako sa vyhnúť spomaleniu smartfónu. Odporúčame sledovať pravidelné updaty a aktualizácie, pomocou ktorých funguje váš softvér. Google pravidelne optimalizuje Android novými aktualizáciami, ktoré zabezpečia plynulejší chod zariadenia. Updatovaním na novšiu verziu systému sa uvoľní miesto v zariadení a aj to môže viesť k celkovému zrýchleniu smartfónu.

Ako zrýchliť Android smartfón
Aktualizácia softvéru | Zdroj: AndroidPolice.com

Všetky známe spoločnosti, ktoré vyrábajú zariadenia s operačným systémom Android, vydávajú pravidelné aktualizácie. Výrobcovia taktiež zlepšujú svoj systém a nadstavby podľa odozvy používateľov. Skvelým príkladom je napríklad Samsung, ktorý sa snaží každý mesiac vydávať updaty na svoje smartfóny.

Obnovenie továrenských zariadení

Ak sa vám pomocou predošlých krokov nepodarilo zrýchliť svoj telefón, tak riešením zrejme bude úplné resetovanie systému. Tento továrenský reset však odstráni všetky dáta, uložené v zariadení. Preto odporúčame si dáta zálohovať na externé úložisko cloud alebo si dáta zálohovať na iných bezpečných zdrojoch. Po zresetovaní je to trošku náročnejšie obnoviť aplikácie a súbory.

Ako zrýchliť Android smartfón factory reset
Obnovenie továrenských nastavení | Zdroj: Tomáš Kanálik

Všetky predošlé dáta je potrebné opäť nainštalovať a stiahnuť. Táto možnosť je ideálnou nielen pre smartfóny strednej a nižšej cenovej kategórie. Akonáhle si zariadenie obnovíte do továrenských zariadení, uistite sa, že žiadne z predošlých zbytočných aplikácií si nenainštalujete, aby sa zariadenie znovu nespomalilo.

Zvážte inštaláciu alternatívnej ROM

Inštalácia alternatívnych ROM je v dnešnej dobe už celkom nepopulárnou možnosťou. V minulosti však išlo o efektívny spôsob úpravy svojho zariadenia po softvérovej stránke. Custom ROMky ponúkali väčšinou lepšiu optimalizáciu vďaka AOSP verzii operačného systému.

Ako zrýchliť Android smartfón
Paranoid Android ROM | Zdroj: AndroidPolice.com

Taktiež disponovali viacerými funkciami navyše, čistejším softvérom bez predinštalovaných zbytočností a boli v porovnaní s ROM od výrobcu podstatne plynulejšie a svižnejšie. Ak by sa vám chcelo nájsť nejakú stabilnú alternatívnu ROM pre váš smartfón a naučíte sa ju nainštalovať, výsledok môže rozhodne stáť za to. Pre túto možnosť sa však rozhodnú len pokročilí používatelia.

Náš tip
NÁVOD | Ako uložiť dôležité správy v aplikácii WhatsApp
13.1.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+