MojAndroid

V seriáli 7 dní so Samsung Galaxy S7 vám ukážeme, aké funkcie a inovácie prináša tohtoročná vlajková loď juhokórejského výrobcu – Samsung Galaxy S7 v spojení s novými hodinkami Samsung Gear S3 FrontierCelkovo máme pre vás pripravených 7 častí tohto seriálu. V predošlých dieloch sme sa venovali opisu ideálneho dňa s Galaxy S7 a Gear S3, SuperAMOLED displeju, operačnému systému, Samsung kontu a predinštalovaným aplikáciám. Dnes vám podrobne opíšeme fotoaparát v Galaxy S7 a S7 Edge a povieme vám viac o jeho profesionálnom režime.

Seriál 7 dní s Galaxy S7:

Hoci má menej megapixelov, je lepší

Samsung tento rok nešiel cestou zvyšovania rozlíšenia fotoaparátu a rozhodol sa ísť proti tomuto trendu. Oproti minuloročnému Samsungu Galaxy S6 / S6 edge so 16 Mpix fotoaparátom použil nový snímač s menším rozlíšením, ktorý však má väčšie 1,4 mikrónové pixely (predtým 1,12 mikrónov). Tie dokážu zachytiť viac svetla, a tak nasnímať krajšie fotografie aj v zhoršených svetelných podmienkach.

dual-pixel-samsung-galaxy-s7-edge

Veľkou novinkou je aj technológia Dual Pixel, ktorá ponúka rýchlejšie a presnejšie zaostrovanie. Ako z názvu vyplýva, je založená na duálnych pixeloch, ktoré okrem zachytenia svetla ponúkajú aj fázové zaostrovanie. Zatiaľ čo bežné snímače v mobilných zariadeniach majú takýchto pixelov napríklad 5-10%, Samsung Galaxy S7 a S7 Edge ponúka 100% takýchto pixelov. Zaostrovanie pomocou Dual Pixel technológie je také rýchle, že sa počíta na desatiny sekundy.

Samsung Galaxy S7 / S7 Edge | Technické parametre fotoaparátu:

  • rozlíšenie: 12 Mpix,
  • snímač: 1/2.5″ Sony IMX260,
  • clona: f/1.7,
  • veľkosť pixelov: 1,4 µm,
  • stabilizácia: OIS (optická stabilizácia obrazu),
  • video: 2160p (4K) @ 30 fps, 1080p @ 60 fps, 720p @ 240 fps,
  • ďalšie funkcie: HDR, profesionálny mód, panoráma.

Jednoduché ovládanie, ale aj vymakaný profesionálny režim

Pochvalu si nezaslúži len nová technológia zaostrovania, ale aj samotná aplikácia fotoaparátu, ktorá ponúka naozaj jednoduchú obsluhu aj napriek tomu, že vo svojich útrobách ukrýva naozaj veľké množstvo funkcií a módov fotografovania. Priamo z hlavnej obrazovky aplikácie môžete fotiť a snímať video, pozrieť si posledné fotografie alebo prepnúť režim snímania prednou kamerou. V bočnej lište tiež nájdete rýchle skratky pre ovládanie základných funkcií, ako je HDR, samospúšť, rozlíšenie, blesk, či efekty. Zábava však začína stlačením tlačidla Režim…

Samsung_Galaxy_S7_edge-21

Fotoaparát v Galaxy S7 a S7 Edge ponúka hneď niekoľko fotografických režimov. Okrem Panorámy, videokoláže (predná a zadná kamera naraz), pomalého pohybu, virtuálnej snímky, či fotografovania jedla, stojí za zmienku najmä profesionálny režim. Ten vám umožňuje manuálne nastaviť zaostrenie, vyváženie bielej, ISO (od 50 po 800), clonu (od 1/24 000 do 10 sekúnd), vyváženie EV, filter, režim merania, či režim zaostrenia. S týmito nastaveniami môžete dosiahnuť naozaj zaujímavé efekty na fotografiách a dosiahnuť kvalitné zábery napríklad aj v tme alebo v netradičných situáciách (TIP: Skúste použiť dlhú uzávierku na zachytenie pohybujúceho sa svetla v noci).

samsung-galaxy-s7-profesionalny-rezim

Fotoaparátu tohto zariadenia môžeme len ťažko niečo vyčítať a hoci má svoje malé muchy, ako celok funguje výborne a určite patrí medzi to najlepšie (ak nie najlepšie), čo si môžete na mobilnom trhu aktuálne kúpiť. Veľkou výhodou je stabilizácia obrazu, ktorej prítomnosť oceníte najmä pri točení videa a zachytávaní nočných snímok, no pochváliť treba aj rýchle zaostrovanie, či prepracovaný profesionálny režim. Za zmienku stojí aj selfie kamera, ktorá ponúka rozlíšenie 5 Mpix a so snímačom vo veľkosti 1/4.1″, 1,34 µm pixelmi a clonou f/1.7 patrí rozhodne medzi najlepšie. Ak si tak potrpíte na kvalitné svojky, rozhodne si prídete na svoje.

7-dni-s-galaxy-s7-edge-serial-1

Pri hodnotení fotoaparátu ale musíme byť objektívni a povedať, že má svoje nevýhody. Je to napríklad občasný šum na fotografiách v zhoršenom svetle, či vytŕčajúci objektív, ktorý sa pri položení na tvrdý a drsný povrch môže mechanicky poškodiť. Oproti konkurencii chýba Galaxy S7-čke aj druhá LED dióda blesku (ponúka len jednu), no keďže my napríklad blesk nepoužívame vôbec, tento nedostatok hodnotíme len ako subjektívny. Celkovo ide o naozaj vydarený fotoaparát, ktorý dnes prekoná len máloktorý smartfón.

Ukážky fotografií | Samsung Galaxy S7 Edge

Tento článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Samsung Slovensko.

10.12.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+