V seriáli 7 dní so Samsung Galaxy S7 vám ukážeme, aké funkcie a inovácie prináša tohtoročná vlajková loď juhokórejského výrobcu – Samsung Galaxy S7 v spojení s novými hodinkami Samsung Gear S3 Frontier. Celkovo máme pre vás pripravených 7 častí tohto seriálu a v prvej časti sme vám opísali, ako vyzerá ideálny deň so Samsung Galaxy S7 a Gear S3. V druhej časti tohto seriálu detailne rozoberieme SuperAMOLED displej v Galaxy S7 Edge.
Seriál 7 dní s Galaxy S7:
Rovný alebo zahnutý?
Samsung tento rok predstavil dve verzie svojej vlajkovej lode - Samsung Galaxy S7 a Samsung Galaxy S7 Edge. Zatiaľ čo sa tieto zariadenia odlišujú v niektorých zo svojich parametrov, najväčším rozdielom je zrejme displej. Klasická verzia Galaxy S7 ponúka uhlopriečku 5,1 palca, zatiaľ čo zahnutá verzia Galaxy S7 Edge má displej s veľkosťou 5,5 palca. Oba SuperAMOLED displeje ale patria k tomu najlepšiemu, čo tento rok prišlo na trh, čoho dôkazom je aj hodnotenie expertov z DisplayMate, ktorí o displeji v Galaxy S7 a S7 Edge hovoria ako o najlepšom displeji v mobilných zariadeniach. Má však zahnutý displej vôbec nejaké výhody?
Už počas testovania nových Galaxy S7-čiek sme hovorili o ich displejoch. Podľa nášho názoru je zahnutý displej naozaj zaujímavou dizajnovou inováciou, no jeho praktická hodnota nie je hodná až tak veľkého cenového rozdielu, aký je medzi ním a klasickým plochým displejom v Galaxy S7. Výhodou je rozhodne väčšia uhlopriečka, ktorá je s 5,5 palcami naozaj ideálna, pričom kladne treba rozhodne hodnotiť aj prítomnosť Bočného displeja. Ak si ale nepotrpíte na "dizajnovú vychytávku" a softvérový bočný displej pre vás nie je až takým veľkým prídavkom, uspokojíte sa aj s menším, flat-ovým displejom v modeli Galaxy S7.
Prečo je SuperAMOLED lepší ako iné displeje a v čom je horší?
Samsung Galaxy S7 Edge (aj klasický Galaxy S7) ponúka SuperAMOLED displej s rozlíšením 1440 x 2560 pixelov. SuperAMOLED jednotky sú známe svojimi sýtymi farbami, ktoré sú pre niekoho až presaturované, vysokým jasom a výbornými pozorovacími uhlami. To samozrejme platí aj v prípade Galaxy S7 Edge. Displej tohto smartfónu je oproti svojim predchodcom aj jasnejší (pri automatickom jase nameriate svietivosť až 855 cd/m2), no v tme vie byť naozaj šetrný a svoju svietosť vie znížiť až na úroveň 2 nitov. Po estetickej stránke tak nemožno tomuto displeju vytknúť takmer nič.
Charakter technológie SuperAMOLED má ale aj svoje chyby. Jednou z nich je napríklad obnovovacia frekvencia. Tá sa pri nižšom jase zníži, a tak na kamere alebo aj pozornejším okom dokážete zachytiť "preblikávanie" displeja. Niektorí používatelia sa obávajú aj vypálenia pixelov, ktoré však v tejto generácii AMOLED displejov už nie je takmer žiadnou hrozbou.
Always-on displej
To, čo Samsung Galaxy S7 a S7 Edge odlišuje od drvivej väčšiny konkurentov, je Always-on displej. Ten v pohotovostnom režime zobrazuje základné údaje ako je čas, dátum, aktuálny stav batérie, prípadne notifikácie o zmeškaných udalostiach – telefónnych hovoroch, SMS správach a podobne priamo na displeji. V nastaveniach si môžete zvoliť štýl zobrazovanej grafiky, a to buď v podobe kalendára, niekoľkých typov hodín s rôznym pozadím, alebo obrázka, ktorý bude nonstop zobrazený na “vypnutom” displeji.
Ide o šikovné využitie AMOLED displeja, ktorý dokáže vysvietiť iba konkrétne pixely a na výdrž batérie tak má len zanedbateľný vplyv. Určite ho oceníte vtedy, keď chcete na mobile zistiť aktuálny čas alebo len to, či nemáte nejakú zmeškanú udalosť. Nevýhodou ale je, že neponúka žiadnu interaktivitu, a teda po dotyku na displeji nereaguje. Nedajú sa tak pozrieť detaily zmeškaného hovoru, e-mailu a podobne. Aj napriek tomu je ale Always-on vítanou vychytávkou, ktorej užitočnosť si uvedomíte až v momente, keď ho nemáte.
Bočný displej
Ak sa bavíme o výnimočných funkciách, tak musíme rozhodne spomenúť aj Bočný displej. Ten totižto okrem Samsungu Galaxy S7 (a starších Samsung Edge modelov) ponúka zrejme len v Blackberry Priv, aj to len v oklieštenej podobe. Ide o funkciu, ktorá vám potiahnutím aktívneho poľa na boku displeja umožňuje zobraziť panely s rôznymi miniaplikáciami.
V ponuke Bočného displeja nájdete panely s obľúbenými kontaktami, aplikáciami, úlohami, kalendárom, počasím a ďalšími, ktoré sú v ponuke telefónu alebo ich môžete stiahnuť online. Osobitnú pozornosť si podľa nás zaslúži panel Rýchle nástroje, ktorý v sebe zahŕňa digitálny kompas, jednoduché pravítko a baterku. Zmeniť je možné aj polohu a priehľadnosť posúvača, ktorým sa panely aktivujú. Ten sa dá umiestniť na ľavú alebo pravú stranu displeja. Mimochodom, nájdete tu aj funkciu bočného osvetlenia, ktoré pri smartfóne otočenom dole displejom bude farebne indikovať prichádzajúci hovor. Ak ho nemôžete zodvihnúť, dá sa naň rýchlo odpovedať predvolenou správou len tým, že prst 2 sekundy podržíte na snímači srdcového tepu.
Ďalšie funkcie a vychytávky
Medzi ďalšie funkcie displeja v Samsungu Galaxy S7 Edge môžeme zaradiť napríklad nočné hodiny, ktoré vám počas noci na bočnej, zahnutej hrane displeja, zobrazujú čas, a vy tak kvôli tejto informácii nemusíte zapínať displej. Praktickou je aj funkcia Inteligentné zapnutie obrazovky, ktorá sleduje vaše oči a ponechá displej zapnutý dovtedy, dokedy sa naň pozeráte. Pochvalu musíme udeliť aj ukážkovému inteligentnému jasu, ktorý citlivosťou patrí k tomu najlepšiemu, čo dnešné zariadenia ponúkajú a niekoľkým režimom zobrazenia, ktoré sú dostupné v nastaveniach ako Režimy obrazovky.
Celkovo hodnotíme displej v zariadeniach Samsung Galaxy S7 Edge a Samsung Galaxy S7 ako to najlepšie, čo ponúkajú dnešné smartfóny. A to nielen po vizuálnej, ale aj funkčnej stránke. Samsung sa pri vývoji týchto displejov rozhodne potrápil, no výsledok podľa nás stojí za to.
Tento článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Samsung Slovensko.
Otázka na pánov z redakcie: koľko ste dostali za tuto sponzorovanú frašku? ..Takto pred vianocami sa ulakomiť na očividne reklamný článok a ani ho neoznačiť ako reklamu to je také slovenské..
Článok je označený ako inzercia, na konci sa nachadza veta “Tento článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Samsung Slovensko.”
https://uploads.disquscdn.com/images/a89a434445b77a871c9bf54eff0f7be8c0d21d493973eba81f91ed65bb246f5f.png https://uploads.disquscdn.com/images/cd58d61b54bfa6769946fc9f88e19f690b73130adb4696f6c5c31ada2bb71ce4.png
Tu máte vami publikované 2 články jeden je označený ako inzercia druhý nie, resp človek ktorý ho neprečíta do posledného slova to že čítal reklamu nezistí.. chápeme sa?
Jasne, uz rozumiem na co narazas. Toto su ale dve rozne clanky, jeden je oznaceny ako inzercia a je zverejnena promo ponuka na zlavy, ktoru nam priamo Inzerent urcil. Ta druha inzercia je oznacena az na konci clanku, pretoze to pisal/pripravoval autor bez dalsieho zasahu klienta. Preto to oznacujeme dvomi sposobmi.
Neviem, ci som to dostatocne zrozumitelne vyjasnil, ale su to dve rozne veci. Jedna vec je zverejnit PR spravu/Inzerciu a druha vec je pisanie na temu na zelanie klienta.
OK chápem chceli ste to nejako odlíšiť ale treba dať pozor na to ako, lebo schovať to do 1 vety na koniec článku mi nepríde veľmi fér ani veľmi transparentné. Native advertising (pod ktorý spadá svojim obsahom a charakterom článok) je stále len forma reklamy a teda ju tak treba jasne označiť. ?
To co pises nie je oznacenie reklamneho, resp PR clanku. Clanok by mohol vzniknut v spolupraci s kymkolvek. Ale to neznamena ze ide o plateny clanok. V tomto pripade ale ide o plateny a ako taky by takto mal byt takto jasne oznaceny.
Veď musia aj oni z niečoho žiť…
To ale neznamená že musia zavádzať resp zabudnúť spomenúť ze cely článok je zaplatený Samsungom nemyslíš?
dalsi pr clanok pre samsung? ako vazne? klesate hlbsie a hlbsie, robte so sebou nieco uz lebo vam odchadzaju citatelia
a samozrejme zapinam adblock
Takyto clanok je na smiech. Prave som ho aj ja zapol adblock.
Preblikavanie displeja pri nizsom jasne? To co ma byt?
Nejde o žiadne preblikavanie postrehnutelne voľným okom. Teda aspoň ja som nič také za pol roka nepostrehol a to používam v tme najnižší jas pomerne často.
Tak potom článok zavádza.
Samozrejme ze zavadza. Predpokladam ze tym co tam pisali mali skor na mysli fotoaparat ktory pri slabsom osvetleni robi menej snimkov za sekundu cim eliminuje tmavsie sceny. Inak povedane zvacsi sa expozicia snimkou. Nechapem samozrejme ani ja ako toto suvisi s displejom.Vlastnim S7 a ziadne blikanie som nezaznamenal.
Povedz mi. Uvidíš rozdiel, keď obrazovka preblikne 1000-krát za sekundu a 500-krát za sekundu?
Čítaj článok.Tam je to tak napísané že je to postrehnuteľné. Preto sa pýtam.
Neuvidíš žiadny rozdiel.
Iba ak natocis displej kamerou cca 30 obr/s. Klasika. Okom pochybujem ze nieco zbada. Jedine ze je superman
Tak takú veľkú obnovovaciu frekvenciu pochybujem ze by mala S7. Sak telky alebo monitory majú bežne 60… Ale keď to myslíš ako porovnanie tak potom v poriadku….
Samozrejme, že nemá. Napísal totálnu blbosť :) . Obnovovacia frekvencia bude pravdepodobne 90 Hz. Japan display má display s 120 Hz, ale neviem či to niekto už do smartfónov nasadil. Týmto sa výrobcovia moc nechvastajú.
Inak nemáš šancu nič uvidieť. Za prvé blikali CRT monitory, dnešné displeje neblikajú, iba svietia a jednotlivé pixely len menia stav, pokiaľ na to dostanú príkaz. Teda buď sa vypnú alebo zmenia farbu.
Väčšina z nás má doma 50 Hz TV, niektorí 100 Hz a pár dosť majetných 200 Hz. Ale ani na 50 Hz neuvidíš žiadne ,,blikanie” :) .
Ebem koľkokrát do neho jak datel a tlačítko menu niekedy nereaguje až po zablokovani a odblokovani batéria na začiatku 2 dni skoro teraz deň aj dve hodín nevraviac o odtlačkoch na krite á poškriabanom home button s obalu čakal som za 799 eur viac dúfam že s8 nebude mať home button a poriadne spracovanie na s7 edge musím dávat neustále pozor
Vypálenie displeja je viac než reálne, používam S7 edge denne od 16.6.2016 a pozorujem malé zmeny bielej v oblasti notifikačnej lišty. Celkovo ten edge nemá využitie a lezie mi to každým dňom viac a viac na nervy ale 100 ľudí 100 chutí.
Zaujimave na mojej Note 4 po 2 rokoch pouzivania ziadny rozdiel a detto na Note 2 po 4 rokoch pouzivania. Tento tyzden som kupil S7 edge a je super, aj ked uz som poskuloval po Iphone 7 plus ale asi rozum zvitazil?. Ale nie nekupil som ho iba kvoli tomu ze nema bezdrotove nabijanie a praca s textom na iphone je katastrofa.
Asi si neporovnaval display s novym kusom. Ja som mal n2 a na nom to bolo vidiet menej. Potom som kupil n4 a po vyse roku dalsi n4 priatelke. Ked som porovnal display noveho n4 s tym mojim tak bolo krasne vidiet rozdiel. Vidiet to aj na predajniach kde maju dlho vystaveny zapnuty kus… tam krasne vidiet vypalenu hornu listu.
Takže stále to nieje ono? Škoda. Kvôli tomu nechcem Samsung.
A ja S7 pouzivam DENNE uz od 10.3.2016 a displej mam 100%…teraz som robil kontrolu :)
Mam s7 edge a fakt sa ten telefon vydaril. Edge display funkcie sice nepouzivam ale po designovej stranke je fakt pekny. Pouzivam ho bez obalu a nosim vo vrecku a ziadne viditelne skrabance na nom niesu. Jedine co mi vadi je ze bez obalu klze v rukach – treba ho pevne drzat a na biku s rukavicami musim davat velky pozor – raz mi uz vypadol ale prezil :)
Mam note4 dva roky a teraz som kupil S7 edge ale musim povedat ze note ma krasie zobrazenie displeja. Biela je na nou naozaj biela zatial co na s7 edge je skor kremova
vidim ze tuna sa tiez vo velkom mazu komenty ktore nerobia samsungu dobre meno a spomina sa adblock :D no nic, hadam aj slovaci raz spravia kvalitny web bez buzeracie adminov a kazdy si bude moct vyjadrit svoj nazor, cya