MojAndroid

V seriáli 7 dní so Samsung Galaxy S7 vám ukážeme, aké funkcie a inovácie prináša tohtoročná vlajková loď juhokórejského výrobcu – Samsung Galaxy S7 v spojení s novými hodinkami Samsung Gear S3 FrontierCelkovo máme pre vás pripravených 7 častí tohto seriálu a v prvej časti sme vám opísali, ako vyzerá ideálny deň so Samsung Galaxy S7 a Gear S3. V druhej časti tohto seriálu detailne rozoberieme SuperAMOLED displej v Galaxy S7 Edge.

Seriál 7 dní s Galaxy S7:

Rovný alebo zahnutý?

Samsung tento rok predstavil dve verzie svojej vlajkovej lode – Samsung Galaxy S7 a Samsung Galaxy S7 Edge. Zatiaľ čo sa tieto zariadenia odlišujú v niektorých zo svojich parametrov, najväčším rozdielom je zrejme displej. Klasická verzia Galaxy S7 ponúka uhlopriečku 5,1 palca, zatiaľ čo zahnutá verzia Galaxy S7 Edge má displej s veľkosťou 5,5 palca. Oba SuperAMOLED displeje ale patria k tomu najlepšiemu, čo tento rok prišlo na trh, čoho dôkazom je aj hodnotenie expertov z DisplayMate, ktorí o displeji v Galaxy S7 a S7 Edge hovoria ako o najlepšom displeji v mobilných zariadeniach. Má však zahnutý displej vôbec nejaké výhody?

Samsung Galaxy S7 edge

Už počas testovania nových Galaxy S7-čiek sme hovorili o ich displejoch. Podľa nášho názoru je zahnutý displej naozaj zaujímavou dizajnovou inováciou, no jeho praktická hodnota nie je hodná až tak veľkého cenového rozdielu, aký je medzi ním a klasickým plochým displejom v Galaxy S7. Výhodou je rozhodne väčšia uhlopriečka, ktorá je s 5,5 palcami naozaj ideálna, pričom kladne treba rozhodne hodnotiť aj prítomnosť Bočného displeja. Ak si ale nepotrpíte na “dizajnovú vychytávku” a softvérový bočný displej pre vás nie je až takým veľkým prídavkom, uspokojíte sa aj s menším, flat-ovým displejom v modeli Galaxy S7.

Samsung_Galaxy_S7v-4

Prečo je SuperAMOLED lepší ako iné displeje a v čom je horší?

Samsung Galaxy S7 Edge (aj klasický Galaxy S7) ponúka SuperAMOLED displej s rozlíšením 1440 x 2560 pixelov. SuperAMOLED jednotky sú známe svojimi sýtymi farbami, ktoré sú pre niekoho až presaturované, vysokým jasom a výbornými pozorovacími uhlami. To samozrejme platí aj v prípade Galaxy S7 Edge. Displej tohto smartfónu je oproti svojim predchodcom aj jasnejší (pri automatickom jase nameriate svietivosť až 855 cd/m2), no v tme vie byť naozaj šetrný a svoju svietosť vie znížiť až na úroveň 2 nitov. Po estetickej stránke tak nemožno tomuto displeju vytknúť takmer nič.

Samsung_Galaxy_S7_edge-17

Charakter technológie SuperAMOLED má ale aj svoje chyby. Jednou z nich je napríklad obnovovacia frekvencia. Tá sa pri nižšom jase zníži, a tak na kamere alebo aj pozornejším okom dokážete zachytiť “preblikávanie” displeja. Niektorí používatelia sa obávajú aj vypálenia pixelov, ktoré však v tejto generácii AMOLED displejov už nie je takmer žiadnou hrozbou.

Always-on displej

To, čo Samsung Galaxy S7 a S7 Edge odlišuje od drvivej väčšiny konkurentov, je Always-on displej. Ten v pohotovostnom režime zobrazuje základné údaje ako je čas, dátum, aktuálny stav batérie, prípadne notifikácie o zmeškaných udalostiach – telefónnych hovoroch, SMS správach a podobne priamo na displeji. V nastaveniach si môžete zvoliť štýl zobrazovanej grafiky, a to buď v podobe kalendára, niekoľkých typov hodín s rôznym pozadím, alebo obrázka, ktorý bude nonstop zobrazený na “vypnutom” displeji.

Ide o šikovné využitie AMOLED displeja, ktorý dokáže vysvietiť iba konkrétne pixely a na výdrž batérie tak má len zanedbateľný vplyv. Určite ho oceníte vtedy, keď chcete na mobile zistiť aktuálny čas alebo len to, či nemáte nejakú zmeškanú udalosť. Nevýhodou ale je, že neponúka žiadnu interaktivitu, a teda po dotyku na displeji nereaguje. Nedajú sa tak pozrieť detaily zmeškaného hovoru, e-mailu a podobne. Aj napriek tomu je ale Always-on vítanou vychytávkou, ktorej užitočnosť si uvedomíte až v momente, keď ho nemáte.

samsung-galaxy-s7_gear-s3-1-cast-6-jpg

Bočný displej

Ak sa bavíme o výnimočných funkciách, tak musíme rozhodne spomenúť aj Bočný displej. Ten totižto okrem Samsungu Galaxy S7 (a starších Samsung Edge modelov) ponúka zrejme len v Blackberry Priv, aj to len v oklieštenej podobe. Ide o funkciu, ktorá vám potiahnutím aktívneho poľa na boku displeja umožňuje zobraziť panely s rôznymi miniaplikáciami.

galaxy-s7-bocny-displej

V ponuke Bočného displeja nájdete panely s obľúbenými kontaktami, aplikáciami, úlohami, kalendárom, počasím a ďalšími, ktoré sú v ponuke telefónu alebo ich môžete stiahnuť online. Osobitnú pozornosť si podľa nás zaslúži panel Rýchle nástroje, ktorý v sebe zahŕňa digitálny kompas, jednoduché pravítko a baterku. Zmeniť je možné aj polohu a priehľadnosť posúvača, ktorým sa panely aktivujú. Ten sa dá umiestniť na ľavú alebo pravú stranu displeja. Mimochodom, nájdete tu aj funkciu bočného osvetlenia, ktoré pri smartfóne otočenom dole displejom bude farebne indikovať prichádzajúci hovor. Ak ho nemôžete zodvihnúť, dá sa naň rýchlo odpovedať predvolenou správou len tým, že prst 2 sekundy podržíte na snímači srdcového tepu.

Ďalšie funkcie a vychytávky

Medzi ďalšie funkcie displeja v Samsungu Galaxy S7 Edge môžeme zaradiť napríklad nočné hodiny, ktoré vám počas noci na bočnej, zahnutej hrane displeja, zobrazujú čas, a vy tak kvôli tejto informácii nemusíte zapínať displej. Praktickou je aj funkcia Inteligentné zapnutie obrazovky, ktorá sleduje vaše oči a ponechá displej zapnutý dovtedy, dokedy sa naň pozeráte. Pochvalu musíme udeliť aj ukážkovému inteligentnému jasu, ktorý citlivosťou patrí k tomu najlepšiemu, čo dnešné zariadenia ponúkajú a niekoľkým režimom zobrazenia, ktoré sú dostupné v nastaveniach ako Režimy obrazovky. 

Samsung_Galaxy_S7_edge-displej-10

Celkovo hodnotíme displej v zariadeniach Samsung Galaxy S7 Edge a Samsung Galaxy S7 ako to najlepšie, čo ponúkajú dnešné smartfóny. A to nielen po vizuálnej, ale aj funkčnej stránke. Samsung sa pri vývoji týchto displejov rozhodne potrápil, no výsledok podľa nás stojí za to.

Tento článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Samsung Slovensko. 

7.12.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+