MojAndroid

V seriáli 7 dní so Samsung Galaxy S7 vám ukážeme, aké funkcie a inovácie prináša tohtoročná vlajková loď juhokórejského výrobcu – Samsung Galaxy S7 v spojení s novými hodinkami Samsung Gear S3 FrontierCelkovo máme pre vás pripravených 7 častí tohto seriálu. V prvej časti tohto seriálu sme vám opísali, ako vyzerá ideálny deň so Samsung Galaxy S7 a Gear S3. V druhej časti tohto seriálu sme sa pozreli na SuperAMOLED displej v Galaxy S7 Edge a dnes si povieme niečo o operačnom systéme.

Seriál 7 dní s Galaxy S7:

Odľahčená nadstavba TouchWiz

Ak medzi zanietenými fanúšikmi Androidu spomeniete slovo “TouchWiz”, vyvoláte jednu z dvoch možných reakcií – pochvalu alebo spršku nadávok. Práve nadstavba TouchWiz je totižto tým, čo je častou témou diskusií v spojení s Android smartfónmi juhokórejského výrobcu. Hoci treba priznať, že v minulosti táto nadstavba obsahovala zbytočne veľa “prečačkaných” animácií a funkcií, dnes je situácia rozhodne lepšia.

Samsung_Galaxy_S7_edge-4

Samsung si uvedomil, že preplnenie nadstavby funkciami, ktoré používa len mizivé percento používateľov, len zbytočne míňa systémové prostriedky a spôsobuje nechcené spomalenie systému. To, čo by systém malo zrýchliť, ho v konečnom dôsledku spomalilo. Aj preto sa v najnovšej verzii Androidu 6.0 Marshmallow rozhodol Samsung, že nadstavbu okliešti a odstráni zbytočné aplikácie a funkcie. A výsledok jednoznačne stojí za to.

Nová generácia nadstavby a Samsung Experience

Samsung vyvíjal novú generáciu TouchWizu v spolupráci s Googlom a toto spojenie prinieslo rozhodne želané ovocie. TouchWiz v Androide 6.0 prišiel s novým dizajnom, ktorý bol jednoduchší a tým pádom aj celá nadstavba bola rýchlejšia. Samsung zmenil v nadstavbe dôležité funkcie a súčasti, vďaka čomu bola rýchlosť odozvy značne vyššia a samotní používateľ mal pocit, že má TouchWiz niečo spoločné aj s čistým Androidom.

Aktuálne Samsung pracuje na novej verzii operačného systému Android 7.0 Nougat pre svoje zariadenia a zdá sa, že s Nougatom príde do Samsung smartfónov aj (opäť) vynovená a vylepšená verzia nadstavby. Tá by sa mala po novom volať Samsung Experiencepričom jej príchod naznačovala aj nová aplikácia Good Lock, ktorú Samsung zverejnil len pred nedávnom. Je tak možné, že sa už čoskoro dočkáme úplne nového grafického rozhrania pre vlajkové lode Samsungu.

Náš tip
Samsung po niekoľkých rokoch premenuje svoju nadstavbu na Samsung Experience

Možnosti prispôsobenia a ďalšie funkcie

Aktuálna verzia TouchWizu prináša hneď niekoľko vylepšení a inovácií oproti nadstavbe, ktorú ponúkal napríklad starší Samsung Galaxy S5. Táto zmena v dizajne a funkčnosti nastala už v predošlej generácii TouchWizu, no Samsung Galaxy S7 a S7 edge priniesli niekoľko ďalších vylepšení.

Viditeľnými zmenami prešiel napríklad notifikačný panel, ktorý zmenil farby a po vzore čístého Androidu podporuje už rozšírenú ponuku tlačidiel, ktoré sa objavia po druhom stiahnutí. Tie je možné usporiadať podľa potreby a toho, ktoré funkcie používate najčastejšie.

Samsung Galaxy S7 screen29

Vzhľad notifikačného panelu, ako aj ďalších častí operačného systému, sa dá zmeniť pomocou tém. Tie sa odlišujú vzhľadom pozadia, ikon či napríklad zvukmi a zvoneniami v prostredí. Na výber máte niekoľko tém, pričom ďalšie si môžete stiahnuť z obchodu Galaxy Apps. Dostupná je aj napríklad téma, ktorá “imituje” vzhľad čistého Androidu 6.0 Marshmallow.

Samsung_Galaxy_S7v-3

Samsung Galaxy S7 a S7 edge zachováva aj funkcie ako Multiwindow, či Priamy hovor, Inteligentné upozorňovanie, Stíšenie otočením, či Snímanie potiahnutím dlane. Ich detailnejší popis nájdete v našej recenzii na Samsung Galaxy S7 Edge. Celkovo možno povedať, že Samsung v najnovšej verzii TouchWizu skombinoval to najlepšie z oboch svetov – ponechal tu najdôležitejšie funkcie a aplikácie, pričom nadstavbu celkovo odľahčil a doplnil o zaujímavé novinky.

Aká je budúcnosť TouchWizu?

Hoci dnes väčšina výrobcov nasleduje trendy a snaží sa svoje prostredie čo najviac prispôsobiť čistému Androidu, stále sa nájde niekto, kto príde s niečím novým, jedinečným. S niečím, čo tu ešte nebolo. A vo svete Androidu je to často práve Samsung, ktorý priniesol naozaj zaujímavé inovácie aj napríklad v premakanom Galaxy Note 7. Sami sme zvedaví, čo si pre nás Samsung pripraví v nadstavbe, ktorá bude dostupná s Androidom 7.0 Nougat, no očakávame, že pôjde o ďalšie odľahčenie systému, jeho zrýchlenie a možno zredukovanie nepotrebných funkcií. Tie môžu byť nahradené niečím novým, napríklad skenerom sietnice alebo inou vychytávkou.

Samsung_Galaxy_S7-9

Tento článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Samsung Slovensko. 

8.12.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+