Nemáme síce ešte rozbehnutú ani súčasnú 5G sieť, ako najvyšší štandard pre mobilné pripojenie a o svoje slovo sa už hlási nástupca. Aj keď je 6G nutné brať vážne ako budúcnosť o približne desať rokov, už dnes sa o ňu začína bojovať.
USA vs. Čína
Ako sme boli zvyknutí a sledovali boje medzi USA a Čínou, podobná konfrontácia sa udeje aj pri nástupcovi súčasnej 5G siete. USA mali zatiaľ potrebu obhajovať svoje národné záujmy a tvrdiť, že Čína cez svoj hardvér vie sledovať všetko a všetkých. Na strane druhej, Čína napredovala a zastaviť jej technologickú nadvládu snáď ani nebude možné. Je to však otázka budúcnosti.
Výskumné oddelenie Nokie tvrdí, že súboj o 6G sieť sa začína dnes, keď sa iba zoznamujeme s tou súčasnou verziou označenou ako 5G. Padajú dokonca slová ako „preteky v zbrojení“, čo naznačuje nie len potrebu súperiť medzi USA a Čínou. Na to, aby sa niektorá z krajín stala dominantnou a určovala technologický smer aj za desať rokov, musí mať k dispozícii armádu výskumníkov. Financovať ich musí po dobu viacerých rokov a výsledok nie je možné určiť, viacerí ho iba tušia.
No potreba byť prvý a pracovať od začiatku na novej generácii 6G sietí je viac, ako riziko, že to budú vyhodené zdroje. Na to počúva najmä Severná Amerika, ktorej pri pretekoch v 5G ušiel vlak. Ak nezachytíte vývoj hneď na začiatku a intenzívne nerobíte na tom, aby ste mali hardvér a technológiu, predbehne vás zrejme vždy Čína. Tá je pripravená a investuje neustále. Je to jej stratégia a cieľ.
O 6G bude ešte veľký boj
USA tak vidí, že 6G je priestor, aby sa vrátila na trón. Veľmi citlivo je vnímané, že sa pri 5G sieti nechala zaskočiť a potom ostáva iba jediné. Útočiť na konkurenciu. Pritom máte ešte jeden problém, domáci podnikatelia v USA boli tak závislí od čínskych partnerov a ich súčiastok, že blokácie alebo zákazky obchodovania s Čínou kvôli národnej bezpečnosti, niesli nesmierne ťažko. A efekt? V podstate nulový. Dnes je evidentné, že lídrom v oblasti 5G je Čína a spoločnosť Huawei. Voči nej sa bojovalo a bojuje všetkými možnými prostriedkami.
Ak však chce niekto konkurovať Číne, musí začať okamžite. Veď iba v novembri minulého roka sa do vesmíru na obežnú dráhu Zeme dostala ich družica, ktorá je pripravovaná na prenosy 6G. K tomu pracuje v Kanade 6G testovací tím. USA však nezaháľa. Od októbra 2020 vzniká aliancia „Next G Alliance“, ktorá združuje najznámejšie americké firmy Google, Apple, Qualcomm alebo AT&T. A všetko s jediným cieľom, pracovať a byť pripravený na najväčší technologický súboj v dejinách.