MojAndroid

YouTube dnešným dňom spustil svoj nový formát krátkych videí s názvom YouTube Shorts už aj na Slovensku.

Slovenskí používatelia môžu nahrávať, sledovať a zverejňovať krátke 15-sekundové videá len s pomocou mobilného telefónu a doplniť ich krátkym audio doprovodom z rozsiahleho katalógu hudby, ktorým YouTube disponuje. K dispozícii je hudba z viac ako 250 vydavateľstiev z celého sveta.

YouTube Shorts môžete po novom nájsť v špeciálnej záložke v mobilnej aplikácii YouTube.

Chystajú sa ďalšie vylepšenia

Služba prináša aj mnoho nových funkcií ako viacsegmentovú kameru, vďaka ktorej možno spojiť viac videoklipov dokopy, pridávanie textu v jednotlivých fázach videa, filtre pre korekciu farieb a ďalšie možnosti úprav. Ďalšie možnosti a vylepšenia budú pribúdať postupom času.

Najväčšou novinkou, ktorú YouTube Shorts prináša, je možnosť využívať pre svoje vlastné krátke videá hudbu z miliardovej knižnice videí na YouTube. Takto vytvorené Shorts potom odkazujú divákov na pôvodné dlhé video, z ktorého vybrané audio pochádza.

YouTube svoju službu masívne propaguje

Prehrávač YouTube Shorts zaznamenáva v súčasnosti celosvetovo 6,5 miliardy zhliadnutí denne. YouTube túto platformu plánuje ešte viac podporiť. Okrem globálnej kampane s chlapčenskou k-popovou skupinou BTS na to poslúži aj špeciálna fond. Z neho budú vyplácané finančné odmeny pre najlepších tvorcov obsahu.

YouTube Shorts, konkurencia TikTok-u, prichádza do 100 ďalších krajín

13. 7. 2021

Služba bola po prvýkrát predstavená ešte v minulom roku v Indii, o čom sme informovali v septembri v článku Youtube Shorts: Google v Indii spúšťa konkurenciu TikToku. Neskôr sa dostala aj do USA a teraz podľa informácií portálu Theverge prichádza aj do ostatných krajín.

Podľa Engadget ide vraj až o 100 krajín, objavila sa už aj na niektorých z našich redakčných smartfónov. Ak sa funkcia objaví vo vašom zariadení, dajte nám o tom vedieť v komentároch.

YouTube spúšťa krátke videá podobné TikTok-u, zatiaľ len v USA

1.3.2021

Čínska sociálna služba TikTok dosiahla svojím originálnym konceptom raketový nárast používateľov, čo neušlo pozornosti oveľa starším sociálnym službám. Viaceré už dokonca predstavili svoju alternatívu. Podľa portálu XDA-developers teraz služba YouTube oficiálne spúšťa podobnú funkciu YouTube Shorts. Zatiaľ len v USA.

Raketový nárast obľuby TikToku a označenie za bezpečnostnú hrozbu

Mobilná aplikácia služby TikTok bola vytvorená čínskou spoločnosťou ByteDance ešte v roku 2016. Aplikácia umožňuje používateľom vytvárať krátke videoklipy s dĺžkou až 15 sekúnd a krátke videá v rozsahu 3 až 60 sekúnd. Používateľ môže do videa pridať hudbu, filtre alebo rôzne efekty. Podstatou takého videa je zaujať v pár sekundách niečím nápaditým iných používateľov služby.

tiktok titulka
Zdroj: Miroslav Schwamberg

Väčšina videí sa síce točí okolo polonahých tancujúcich dievčat alebo cestovateľských záberov, ale niektoré majú aj športový, umelecký a náučný obsah. Pretože sú videá veľmi krátke, tak ich pozretie nezaberie toľko času ako klasické video blogy. Práve to je jeden z dôvod obrovského nárastu obľuby tejto služby. Jej aplikáciu si v obchode Google Play stiahla doteraz viac ako miliarda ľudí.

Pred rokom bola služba v USA označená za bezpečnostnú hrozbu bývalým prezidentom Donaldom Trumpom. Za bezpečnostnú hrozbu ju už predtým označila a dokonca zakázala aj India. Pretože jej v USA hrozil podobný osud ako Huawei a dokonca bola na jeseň na americkom trhu zakázaná, rozhodla sa spoločnosť ByteDance vyriešiť problém kompromisom. Odpredala časť spoločnosti zahraničnému vlastníkovi, ktorý bude mať pod kontrolou verziu služby pre americký trh.

Konkurencia od YouTube v USA už v stabilnej verzii

Problémy s americkou vládou ešte viac nakopli konkurenčné služby, ktoré už dlhšie pripravovali vlastnú obdobu TikTok-u. Napríklad spoločnosť Facebook už dávnejšie prišla s vlastnými alternatívami, ako je napríklad Instagram Reels. Google teraz v rámci služby YouTube oficiálne spúšťa funkciu YouTube Shorts. Tá bola ohlásená už minulý rok, ale bola dostupná len v beta verzii. Najprv len Indii, neskôr aj pre používateľov v USA a za nejakú dobu ju môžu v aplikácii vidieť aj slovenskí používatelia.

Princíp funkcie je rovnaký ako pri vytváraní videa na TikTok-u. K dispozícií máte možnosť nahrať 15-sekundové video a pridať k nemu hudbu od viac ako 100 tisíc umelcov. Google sa chváli, že videá YouTube Shorts majú 3,5 miliardy pozretí denne. O aktívnych používateľoch zatiaľ nehovorí. TikTok pritom aktívne používa viac ako miliarda ľudí. Stabilná verzia funkcie je teraz oficiálne dostupná len v USA. Kedy sa dostane aj na ďalšie trhy, zatiaľ nie je známe.

YouTube
YouTube
Developer: Google LLC
Price: Free
  • YouTube Screenshot
  • YouTube Screenshot
  • YouTube Screenshot
  • YouTube Screenshot
  • YouTube Screenshot

Náš tip
WhatsApp: Čo sa stane, ak nebudete súhlasiť s novými podmienkami?

22.7.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+