MojAndroid

TikTok súhlasil so zaplatením 92 miliónov dolárov za urovnanie hromadnej žaloby týkajúcej sa údajného porušenia ochrany súkromia. Sociálna sieť obvinenia odmietla, uviedla však, že nechce tráviť čas súdnym sporom.

“S tvrdeniami žaloby nesúhlasíme, ale namiesto riešenia súdnych sporov, by sme radi zamerali svoje úsilie na vybudovanie bezpečného a radostné zážitku z používania TikToku,” uviedol hovorca TikToku pre portál The Verge.

Touto sumou bolo urovnaných 21 hromadných žalôb. Tie tvrdili, že aplikácia zhromažďovala „veľmi citlivé osobné údaje“. TikTok taktiež údajne analyzoval tváre používateľov s cieľom zistiť ich etnickú príslušnosť, pohlavie a vek a pomocou týchto údajov sledoval používateľov a cielil na nich reklamy.

TikTok sľúbil, že sa polepší

V rámci urovnania sa TikTok zaviazal vyhnúť správaniu, ktoré by mohlo narušiť súkromie používateľov. Avšak len pokiaľ ho výslovne neuvedie vo svojich zásadách ochrany osobných údajov. Patrí sem napríklad ukladanie biometrických informácií, zhromažďovanie GPS údajov a odosielanie alebo ukladanie údajov o používateľoch z USA mimo krajiny.

TikTok nereagoval na žiadosť komentovať to, či sa v súčasnosti podieľa na niektorom z týchto spôsobov správania alebo či na základe tejto dohody zmení svoje zásady ochrany osobných údajov.

Nie je to prvýkrát, čo má TikTok problémy

Toto urovnanie je len jedno z mnohých, ktoré TikTok zaplatil, aby sa vyhol obvineniam z porušovania ochrany súkromia. Spoločnosť ByteDance, ktorá sociálnu sieť vlastní, v roku 2019 urovnala súdny spor týkajúci sa údajných obvinení o ochrane súkromia detí. V tom istom roku taktiež zaplatila Federálnej obchodnej komisii 5,7 milióna dolárov kvôli tomu, že jej predchodca Musical.ly nemal súhlas rodičov maloletých používateľov.

Aspoň Trump už dal sociálnej sieti pokoj

Minulý rok sa Trumpova administratíva pokúsila prinútiť spoločnosť ByteDance predať časť TikToku americkým spoločnostiam ako Microsoft, Twitter, Walmart alebo Oracle. Avšak po Trumpovej prehre v prezidentských voľbách sa zdá, že sa o TikTok prestal zaujímať, informuje portál PhoneArena. Americké ministerstvo obchodu 12. novembra 2020 uviedlo, že spoločnosť ByteDance nebude do ničoho nútiť a TikTok nechá na pokoji.
Budúcnosť TikToku vďaka tomu vyzerá ružovejšie. Avšak prezident Joe Biden zatiaľ nekomentoval, či aj on bude s čínskymi spoločnosťami zaobchádzať ako s národnými bezpečnostnými hrozbami.
Náš tip
TikTok porušuje spotrebiteľské práva EÚ. Bola naň podaná sťažnosť
27.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+