MojAndroid

Huawei sa zjavne už viac nechce spoliehať len na diplomatické chodníčky. Ako informuje Financial Times čínska spoločnosť pripravuje vybudovanie továrne na vlastnú výrobu čipov potrebných pre telekomunikačný biznis. Situovaná by mala byť priamo v Šanghaji.

Týmto krokom by čínsky technologický gigant praktickou cestou znížil dopad amerických sankcií a z dlhodobého hľadiska by mohol úplne eliminovať niekdajšiu závislosť od amerických technológií a ich dodávateľov.

Plán je taký, že továreň bude v mene spoločnosti Huawei prevádzkovať šanghajská spoločnosť Shanghai IC R&D Center zameraná na výskum a vývoj, a to dokonca s podporou miestnej vlády.

Bez amerických technológií

Aby sa zamedzilo možnému zásahu zo strany americkej vlády, používané nebudú vôbec žiadne technológie amerického pôvodu. Ide o úplne logický prístup, veď inak by celá operácia nedávala žiadny zmysel.

Zjednodušene povedané, sankcie uvalené zo strany USA by už nemali až taký devastačný charakter. Problémom je to, že výroba čipov vo vlastnej réžii bude začínať prakticky od nuly, pričom etablovaní výrobcovia ako TSMC či Samsung budú mať jasný náskok.

Ťažké začiatky

Podľa dostupných informácií sa výroba potrebných čipov začne na 15 rokov starom 45 nm výrobnom procese, ktorý má do konca roka 2021 nahradiť o niečo novší, no stále nie ideálny, 28 nm výrobný proces. Huawei v tom momente plánuje spustiť produkciu IoT hardvéru a smart TV. Rok na to má byť spustený 20 nm výrobný technologický proces, čo umožní produkciu čipsetov do základňových staníc pre 5G siete.

Financial Times na základe svojich zdrojov oboznámených s plánom, uvádza, že pripravovaná továreň nebude vyrábať čipy pre smartfóny. Prinajmenšom nie počas prvých rokov. Pre smartfóny strednej triedy potrebuje výrobný proces stlačiť na 14 nm, pre Kirin 9000 dokonca až na 5 nm, a dosiahnutie tejto hranice nejaký ten čas potrvá. Aktuálne odhady hovoria, že niečo také bude možné koncom tejto dekády.

Lepšie ako čakať na zázrak

Celé to má ďaleko od ideálu, no v konečnom dôsledku Huawei nemá príliš na výber. Spoliehať sa na vyjednanie vhodných podmienok zo strany americkej vlády by bolo len zbožným prianím. Namiesto čakania v neistote sa spoločnosť dáva do práce, a to aj napriek tomu, že ide o beh na poriadne dlhú trať. Čím skôr však začne, tým lepšie.

Náš tip
Huawei vs USA: Jeden problém je vyriešený, má to ale háčik
2.11.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+