MojAndroid

YouTube ešte v septembri minulého roka informoval o možnosti zárobku za reklamy pre tvorcov krátkych videí. Teraz svoj sľub naplnil a podľa dostupných informácií od 1. februára prináša tvorcom krátkych videí možnosť zárobku práve na reklamách. Zmena prichádza ako súčasť Partnerského programu YouTube a bude zároveň vyžadovať, aby každý, kto je jeho súčasťou, podpísal nové zmluvné podmienky. A to bez ohľadu na to, či chce alebo nechce zarábať na krátkych videách.

YouTube: atraktívnejšia ponuka zárobku v porovnaní s TikTokom?

Tvorcovia mali už v minulosti možnosť zárobku na základe modelu, ktorý bol uvedený v roku 2021. Ten sa týkal superčetov a integrácie nákupov a tiež bol vytvorený aj špeciálny fond pre autorov. Tento model však nebol až taký atraktívny a lepší, ako má napríklad TikTok. Čo však TikTok neponúka, je práve priame zdieľanie príjmov z reklám s tvorcami.

youtube vanced
Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ak tvorcovia nemajú o túto ponuku záujem, nemusia sa nevyhnutne prihlásiť. YouTube ale tvrdí, že zavádza modulárny systém pre podmienky partnerského programu a každý, kto je v programe, bude musieť podpísať základnú zmluvu. Tá bude okrem iného aj určovať, aký obsah je možné zverejňovať a ako budú prebiehať napríklad platby. Toto všetko platí pre autorov, ktorí už sú partnermi YouTube. Na prijatie nových podmienok budú mať čas do 10. júla 2023, v opačnom prípade bude zárobok z reklám vypnutý a čo je horšie, budú musieť opätovne požiadať o zaradenie do Partnerského programu.

K novej zmluve bude aj viacero dodatkov

Ďalej budú k zmluve aj ďalšie dodatky o možnosti zárobku na hlavnej stránke videí, s ktorými môžu tvorcovia súhlasiť samostatne, prípadne si ich stačí len aktivovať. Dodatky budú k dispozícii taktiež od 1. februára a týkať sa budú napríklad zníženia výnosov z reklám zobrazených medzi videami v informačnom kanáli. Tento dodatok je určený pre živé prenosy a tradičné „dlhé“ videá, YouTube Music alebo YouTube Kids.

YouTube music
YouTube Music | Foto: Miroslav Schwamberg

Ďalší dodatok bude určený pre “komerčné produkty”, ktorými sú členstvá, super čety, super nálepky a super poďakovania. Ten však nebude potrebné odsúhlasiť v prípade, že si tvorcovia funkciu na kanáli už aktivovali.

Uľahčenie spolupráce do budúcnosti

YouTube tvrdí, že tento nový model mu umožní aj v budúcnosti pridať nové príležitosti zárobkov bez toho, aby bolo potrebné upravovať celé zmluvné podmienky. V budúcnosti je samozrejme možné zo strany tvorcov niektoré formy zárobkov zrušiť, no otázkou ostáva, prečo by to niekto robil, keď pre úspešných youtuberov môže byť takýto spôsob zárobku celkom atraktívny.

Menia sa aj podmienky vstupu do Partnerského programu YouTube

YouTube program odmeňovania prináša v čase, keď zároveň mení aj požiadavky na vstup do Partnerského programu. Jednou z požiadaviek bolo, že za posledných 12 mesiacov musel tvorca získať 4 000 hodín pozerania jeho obsahu. Od októbra 2022 sa do tohto počtu započítavali aj krátke videá.

Od januára 2023 to však už neplatí, pretože podľa informácií na stránke Partnerského programu YouTube bola táto časť požiadavky upravená. Krátke videá sa tak do spomínaných hodín už opäť nezapočítavajú. Ďalšou možnosťou vstupu je ale získanie 10 miliónov zobrazení na svojich verejných krátkych videách za posledných 90 dní. V každom prípade však musíte pre vstup do programu splniť minimálnu požiadavku a tou je mať aspoň 1 000 odberateľov.

YouTube
YouTube
Developer: Google LLC
Price: Free
  • YouTube Screenshot
  • YouTube Screenshot
  • YouTube Screenshot
  • YouTube Screenshot
  • YouTube Screenshot

Náš tip
AKCIA: Tieto platené Android aplikácie a hry sú teraz dostupné úplne ZADARMO

11.1.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+