MojAndroid

Po tom, ako pred niekoľkými dňami známy WhatsApp oznámil zmenu svojich podmienok, nastala celkom nečakaná reakcia. Šéf konkurenčnej platformy Telegram ju dokonca nazval najväčšou digitálnou migráciou v histórii.

Pokazil si to WhatsApp?

Ako zhodnotiť zásah jednej z najviac používaných aplikácii na komunikáciu, ktorý smeruje k výraznej zmene podmienok používania? Pre odpoveď sa treba pozrieť na konkurenciu a jej prírastky nových klientov bezprostredne po tom, ako sa oznámenie podmienok udialo. Presne tento scenár sa stal a postihol negatívne WhatsApp, pretože po jeho ohlásenej zmene podmienok a následnej diferenciácii medzi USA a zvyškom sveta (najmä teda EÚ) z dôvodu rozdielnych pravidiel v ochrane osobných údajov, sa teší najmä konkurencia.

Zakladateľ konkurencie s názvom Telegram (Pavel Durov) stihol uviesť, že jeho platformu zasiahol nárast v počte zákazníkov o 500 % (pribudlo 25 miliónov nových klientov), čo je vyvolané odlivom práve z WhatsApp. Dokonca zazneli aj konkrétne mená, ktoré sa na  Telegrame objavili (turecký prezident alebo brazílsky prezident Jair Bolsonaro).

Telegram WhatsApp

Na iné platformy prešli aj známe osobnosti

Čas na rozhodnutie sa pri WhatsApp klientoch kráti, nové pravidlá sa totiž začnú uplatňovať od 9. februára a deň pred tým, musia dve miliardy klientov vysloviť s novinkami súhlas. Asi najviac problematické je zdieľanie údajov s Facebookom, ktoré sa mimo EÚ priestoru bude diať.

Okrem reálnych politikov, ktorí opustili WhatsApp sa dokonca ďalšie známe mená pridali ku kampani a vyzývajú ľudí na opustenie tradičnej značky a prechod ku konkurencii, ako je napríklad už zmienený Telegram alebo Signal. Takéto výzvy svojim fanúšikom alebo sledovateľnom poslal Elon Musk alebo Edward Snowden. Všetko nasvedčuje tomu, že odliv sa uskutoční, avšak pri dvoch miliardách klientov, ktorými sa WhatsApp pýši, nebudú ani stratené milióny väčším problémom. Aspoň zatiaľ to tak vyzerá.

Šéf Telegramu celé dianie komentuje pompézne,

“Od môjho posledného príspevku sa už aj tak obrovský príliv nových používateľov do Telegramu iba zrýchlil.” Možno budeme svedkami najväčšej digitálnej migrácie v histórii ľudstva.“

Celému dianiu na zlepšenie konkurencie na úkor WhatsApp nasvedčujú aj iní svetoví politici, ktorí používajú Telegram a okrem dvojice mimo EÚ, o ktorej sme sa už zmienili, sú ešte napríklad na Telegrame Emmanuel Macron alebo Benjamin Netanyahu. A tvorcovia Telegramu sa tým patrične chvália. Má to byť aj signál pre všetkých, aby sa pridali. Ak tomu dôverujú prezidenti, môžu aj občania. Odliv od WhatsApp zatiaľ však nevyzerá tak dramaticky, ako by si konkurencia želala.

Náš tip
Najnovšia aktualizácia prináša pre Telegram množstvo nových funkcií
7.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+