MojAndroid

Digitálny COVID preukaz EÚ nájdete už aj v aplikácii Dôvera. V COVID preukaze, ktorý akceptujú všetky štáty EÚ, majú poistenci od 1. júla potvrdenie o očkovaní. Do preukazu budú postupne pribúdať aj potvrdenia o prekonaní COVIDu poistencom, ktorí očkovaní neboli.

COVID preukaz v aplikácii Dôvera:

 • Zobrazí sa na úvodnej obrazovke aplikácie po jej aktualizácii
 • Má obmedzenú platnosť a pozostáva z QR kódu a pdf dokumentu
 • Digitálny preukaz sa dá stiahnuť do mobilu vo formáte pdf
 • Rovnakú platnosť má fotografia obrazovky s QR kódom
 • V aplikácii máte aj covid preukazy vašich detí

VšZP ponúka vo svojej aplikácii možnosť pridať digitálny COVID preukaz EÚ

29.6.2021

Už od soboty 26. júna je a Slovensku spustené COVID pasov schválených Európskym parlamentom. Ako prvá ho vo svoje mobilnej aplikácii prináša Všeobecná zdravotná poisťovňa. Podľa portálu Novinky.sk by ju mali čoskoro nasledovať aj ďalšie poisťovne.

K dispozícií budú osvedčenia o očkovaní, negatívnom výsledku testu a aj prekovaní COVIDu

COVID pas EÚ by mal v prvom rade uľahčiť cestovanie do iných členských štátov Európskej únie a bude dostupný v papierovej alebo digitálnej forme s QR kódom. Okrem osvedčenia o zaočkovaní budú k dispozícii ešte dve ďalšie osvedčenia o negatívnom výsledku nedávno podstúpeného testu alebo prekonaní ochorenia. Všetky tri by mali platiť od 1. júla ďalších 12 mesiacov v rámci EÚ.

VšZP má COVID pas EÚ v aplikácií dostupný, ďalšie poisťovne budú nasledovať

Ako prvá priniesla možnosť stiahnutia COVID pasu EÚ v mobilnej aplikácii Všeobecná zdravotná poisťovňa. Stačí sa v aplikácii zaregistrovať oskenovaním občianskeho preukazu a tváre, vybrať v bočnom paneli sekciu Osvedčenie COVID EÚ a stiahnuť dostupný dokument. K dispozícií je aj QR kód, ktorý si môžu oskenovať úradné osoby a samé stiahnuť dokument pre overenie vášho zaočkovania.

Vo VšZP cítime obrovskú zodpovednosť k veľkosti nášho poistného kmeňa. Práve preto chceme postupne v pilotnej víkendovej prevádzke zabezpečiť pre takmer 3 mil. našich poistencov bezproblémový priebeh vydávania COVID osvedčení.

Richard Strapko, Generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne

Zatiaľ sú k dispozícii len potvrdenia o očkovaní. Ďalšie dva dokumenty budú dostupné až od 1. júla.  Všeobecnú zdravotnú poisťovňu by mali čoskoro nasledovať vo svojich aplikáciách aj poisťovne Dôvera a UNION.

Dôvera a COVID pas

Certifikát o očkovaní proti covid-19, takzvaný Covid pas, budú mať naši poistenci v mobilnej aplikácii od platnosti zákona. Zároveň sú naši pracovníci v pobočkách po celom Slovensku pripravení pomôcť vytlačiť tlačivo (certifikát) pre tých poistencov, ktorí to budú potrebovať.

Podľa informácii od NCZI budú v 1. fáze k dispozícii Certifikáty o očkovaní, neskôr aj ďalšie potvrdenia ako napr. potvrdenia o prekonaní ochorenia covid-19 a potvrdenia o vykonaní testu. Poistencom odporúčame stiahnuť si certifikát do pamäte mobilu a majú ho tak k dispozícii stále so sebou, aj na miestach, kde nemajú online prístup k dátam – napr. v zahraničí. Prípadne si môžu odfotiť do pamäte mobilu certifikát zobrazený v mobilnej aplikácii vo forme QR kódu.

Matej Štepianský, PR špecialista, DÔVERA zdravotná poisťovňa

UNION sa pripravuje

Poisťovňa Union zverejní všetky potrebné informácie o takzvanom COVID pase počas stredy, 30.6.2021. Neskôr teda budú doplnené aj do článku.

Základné informácie o osvedčeniach v aplikácii VšZP:

 • V mobilnej aplikácii VšZP sa budú zobrazovať osvedčenia, ktoré vystavuje NCZI.
 • COVID osvedčenie EÚ platí vo všetkých krajinách EÚ, ktoré budú uznávať vakcíny schválené Európskou agentúrou pre lieky (EMA) a dobrovoľne budú môcť akceptovať aj ďalšie preparáty, ako napríklad ruský Sputnik V.
 • Elektronickú verziu osvedčenia je možné stiahnuť a uložiť v mobilnom zariadení.
 • Poistenci môžu požiadať aj o papierovú verziu. Najjednoduchšie a zároveň najbezpečnejšie však je mať COVID osvedčenie EÚ v mobilnej aplikácii – máte ho stále so sebou, bez rizika straty, s maximálnou ochranou osobných a citlivých údajov.
 • Poistenci VšZP si ju môžu aktivovať aj pomocou tvárovej biometrie. Potrebný je k tomu len mobil s operačným systémom Android alebo iOS, platný občiansky preukaz a pár minút času.
 • Obe verzie, digitálna aj papierová, budú mať kód QR, ktorý obsahuje základné informácie, ako aj digitálny podpis. Ten potvrdzuje pravosť COVID osvedčenia EÚ a zároveň ho chráni pred falšovaním.
 • Osvedčenie je bezpečné a chránené, obsahuje iba základné informácie o poistencovi a nevyhnutné údaje týkajúce sa očkovania, resp. testovania.
 • Vydáva sa v štátnom jazyku a v angličtine.
Náš tip
Samsung Galaxy Watch4: Oficiálne rendery odhalili dizajn novinky
2.7.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+