MojAndroid

Začína sa rozbiehať obdobie cestovania do zahraničia, ktoré súvisí najmä s letnými dovolenkami, no kvôli aktuálnej situácii je to omnoho komplikovanejšie než po minulé roky.

Na hraniciach, a po príchode do zahraničia, platia sprísnené opatrenia zavedené kvôli pandémii nového koronavírusu COVID-19. Ide hlavne o absolvovanie testovania alebo povinnej karantény po príchode. Celé cestovanie v rámci krajín Európskej únie má ale uľahčiť takzvaný digitálny COVID preukaz EÚ.

Jednoduchšie cestovanie

Zjednodušene povedané ide o doklad, ktorý potvrdzuje, že daná osoba absolvovala očkovanie proti ochoreniu COVID-19, prípadne toto ochorenie prekonala alebo disponuje čerstvým negatívnym testom. Tento preukaz na požiadanie bezplatne vydávajú vnútroštátne orgány jednotlivých krajín a uznáva ho všetkých 27 členských štátov EÚ. Dostupný je v digitálnej forme, konkrétne v podobe QR kódu, no rovnako by mal byt dostupný aj v papierovej podobe.

Nový systém má do praxe vstúpiť od 1. júla. Nosnou myšlienkou je uľahčenie medzištátneho pohybu osôb. Slúžiť bude teda na to, aby ste pri cestovaní medzi krajinami EÚ mohli jednoduchou a všeobecne uznávanou formou dokladovať to, že váš vstup do krajiny je z pohľadu možného šírenia ochorenia COVID-19 bezpečný.

Cestovať bude možné aj bez neho, no platný digitálny COVID preukaz EÚ to podstatne zjednoduší. V skratke by mal znamenať toľko, že pri pohybe v EÚ by ste mali byť oslobodení od testovania alebo karantény.

Ako spomíname v úvode, vydanie platného COVID preukazu EÚ je viazané na jednu z troch podmienok: zaočkovanie vakcínou proti COVID-19, prekonanie ochorenia SARS-CoV-2 alebo negatívny výsledok PCR alebo AG (antigénového) testu na COVID-19.

Ako sa dá získať COVID preukaz EÚ?

Ako informuje Ministerstvo zdravotníctva SR k 25. júnu 2021, digitálne COVID preukazy EÚ budú od soboty (26.6.) priebežne a automaticky posielané na mailové adresy ľudí, ktorí si za uplynulé týždne požiadali o dočasný očkovací certifikát.

Požiadať ale bude samozrejme možné aj ručne. Počas dnešného dňa, 28. júna 2021, má na stránke korona.gov.sk pribudnúť formulár, prostredníctvom ktorého si budú môcť ľudia požiadať o jednotný Digitálny COVID preukaz EÚ s potvrdením o očkovaní.

Od 1.júla si budú môcť ľudia požiadať aj o digitálne potvrdenie o testovaní a prekonaní ochorenia. Prvých pár dní to teda bude dostupné len v súvislosti s očkovaním a od júla sa možnosť rozšíri aj o spomínané testovanie a prekonanie ochorenia.

Na korona.gov.sk výberom formuláru (ktorý bude dostupný od 28.6.2021) „Požiadať o Digitálny COVID preukaz EÚ“ bude žiadateľ presmerovaný na portál služieb Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).

  • Pre prihlásenie sa do portálu NCZI je potrebné zadať nasledovné údaje:
    (ide o rovnaké údaje, ktoré sa zadávajú napríklad pri objednaní sa alebo zrušení PCR alebo antigénového testovania cez korona.gov.sk)
  • číslo mobilného telefónu,
  • COVID-19-PASS, je to 9-miestny údaj a nájdete ho v SMS alebo emailoch od NCZI, prípadne ho získate na Call Centre NCZI +421 232 353 030 a
  • rok narodenia.
Náš tip
V aplikácii poisťovne VšZP nájdete od soboty svoj COVID pas EÚ
28.6.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+