MojAndroid

Mnohí ste určite v posledných dňoch zachytili správu o tom, že známy influencer, vloger a mediálna celebrita, Matej “Sajfa” Cifra, dostal pokutu za streamovanie počas jazdy autom. Okamžite to spustilo vlnu kritiky na jeho hlavu, no veci zjavne nie sú také, ako sa na prvý pohľad zdajú. Celé je to totiž dohodnutý začiatok novej kampane od operátora O2.

Veľmi veľa vodičov pri šoférovaní používa mobil

V poslednej dobe obrovského technologického pokroku sme svedkami toho, ako kvôli technológiám mnoho ľudí nezodpovedne pristupuje ku šoférovaniu. „Táto téma sa týka 99 % z nás, ľudí, ktorí denne šoférujeme a žiaľ, až príliš veľa svojej pozornosti venujeme displeju telefónu a nie priamo šoférovaniu. Pozor, nejde len o telefonovanie, ale ide predovšetkým o písanie a sledovanie sociálnych sietí priamo za volantom. Je to nebezpečné a ja sám som si uvedomil, že s tým musím skoncovať, aby sa náhodou nestalo ešte niečo horšie,“ hovorí Sajfa.

o2 kampan prieskum

Zaujímavé výsledky ukázali aj prieskumy. Podľa nich až 76 % vodičov uviedlo, že v minulosti videli fotku alebo video, ktoré šofér zdieľal počas jazdy na svojich sociálnych sieťach. 95 % vodičov si myslí, že takáto činnosť je nebezpečná. Z prieskumu tiež vyplýva, že mladí vodiči (18 až 25 rokov)  používajú mobil za jazdy oveľa častejšie ako starší šoféri (46 a viac rokov). A operátor O2 sa rozhodol motivovať ľudí, aby niečo podobné nerobili.

SmartSelect_20190410-165205_Word

Sajfa odštartoval svojou pokutou veľkú kampaň

Určite vás neobišla čerstvá správa o jednom z najväčších influencerov na Slovensku a jeho pokute. Matej Cifra, mediálne známy ako Sajfa, zrovna streamoval počas jazdy autom, keď ho zastavila policajná hliadka. Vysielanie, ktoré sledovalo naživo vyše 1000 ľudí a jeho záznam videlo skoro 100 000 ľudí, prebiehalo ďalej a zachytilo aj výšku pokuty a podobné detaily.

Táto udalosť rozpútala neuveriteľnú diskusiu, do ktorej sa zapojili aj mnohí influenceri. Napríklad Pil C, Fero Joke, Barbora Krajčírová, Braňo Deák, Matej Zrebný, LucyPug, Patra Bene. Ďalej nechýbala Jasmina Alagič, Rytmus, Strapo, Selassie, Lukáš Frlajs, Kveta Horváthová alebo Laci Strike. Tí sú momentálne populárni hlavne medzi mladými. Komentovali Sajfovu nezodpovednosť, iní pochválili prácu Policajného zboru, ďalší skritizovali výšku pokuty. Všetko toto rozbúrilo vody presne tak, ako to malo O2 v pláne. Dnes na mítingu Sajfa celú kauzu osobne vysvetlil a odštartoval novú kampaň nesúcu názov “Nebuď pirát”.

O2 odmení zodpovedných vodičov dátami naviac

Slovenský operátor spustil novú kampaň, ktorá sa stala súčasťou aplikácie O2 Extra výhody a oddnes v nej nájdete aj navigáciu Sygic úplne zadarmo. Aplikácia vyhodnocuje zodpovednosť vodiča a za každú jazdu dlhšiu ako 500 metrov zobrazí skóre od 0 do 100. Pokiaľ vodič bude jazdiť celý mesiac zodpovedne, so zapnutou navigáciou v O2 Extra výhody, môže získať 1 GB dát.

Jazdiť môže buď tak, že si navolí presnú trasu alebo použije takzvaný free ride mode, kde cieľovú destináciu nezadáva. Ak sa mu za mesiac podarí získať v priemere aspoň 80 bodov a počas aspoň 10 jázd odjazdí najmenej 150 kilometrov, získa 1GB dát zadarmo. Viac informácií o iniciatíve Dátuj zodpovedne nájdete na www.datujzodpovedne.o2.sk. Tam nájdete aj viaceré vyjadrenia influencerov na túto tému.

Ako ste na tom so zodpovednosťou pri šoférovaní vy? Zapojíte sa do tejto novej kampane? Napíšte nám o tom svoj názor dole do komentáru a povedzte nám, či aj vás stihla správa o Sajfovej pokute alebo niektorá z reakcií influencerov.

Ďalšie články k téme:

Náš tip
Matej „Sajfa“ Cifra Na Hrade: Koľko času strávi denne na Instagrame?

Náš tip
eKasa prichádza na Slovensko: Operátor O2 ponúkne vlastné riešenie

10.4.2019
Zdroj: Tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+