MojAndroid

Od 1. apríla 2019 bude pripojenie na systém Finančnej správy, a teda zavedenie elektronickej registračnej pokladne pre nových používateľov povinné a od 1. júla 2019 sa bude táto povinnosť vzťahovať na všetkých.

Od 1. apríla vstúpi do platnosti nová povinnosť pre podnikateľov vo forme eKasy s online pripojením do systému Finančnej správy. Štátu má priniesť zvýšenie transparentnosti výberu daní a podnikateľom zase zjednodušenie komunikácie so štátom a potenciál pre inovácie. V súčasnosti je v prevádzke vyše 230-tisíc elektronických registračných pokladníc, z čoho približne 90-tisíc bude možné prispôsobiť pomocou aktualizácie operačného systému. Ostatní si budú musieť kúpiť eKasy, ktoré budú disponovať online prepojením do systému Finančnej správy.

Pätina podnikateľov údajne o tomto nemá žiadne informácie, základné informácie má asi polovica a detailné 20 percent. Tieto čísla vyplývajú z prieskumu agentúry Ipsos. Podnikatelia síce eKasu vnímajú ako povinnosť, avšak vidia v nej niektoré výhody:

  • Zjednodušenie komunikácie so štátnou správou
  • Potenciál pre inovácie
  • Jednoduché ovládanie
  • Úspora nákladov na údržbu
  • Možnosť výberu modelu
  • Prepojenie so skladom, kuchyňou a podobne
  • Dotykový displej

“Cieľom online napojenia registračných pokladníc na portál Finančnej správy je zabrániť podvodom pri evidovaní tržieb. Kontrolami Finančnej správy sa zistilo, že sa v praxi používajú neautorizované pokladnice, upravujú sa pokladničné výkazy a pokladničné doklady alebo sa poškodzujú dátové úložiská.” , vysvetľuje Mária Sameková, členka prezídia Slovenskej komory daňových poradcov.

Česko tým už prešlo pred 2 rokmi

V Českej republike systém elektronickej evidencie tržieb (EET) platí od decembra 2016.

“České reštaurácie po štarte EET začali výrazne viac prijímať platby kartou,” povedal výkonný riaditeľ Asociácie prevádzkovateľov mobilných sietí v Česku, Jiří Grund.

Spočiatku bolo na trhu množstvo možností a firiem, ktoré eKasy ponúkali. Videli to skôr ako možnosť zarobiť na predaji samotného hardvéru, no eKasa nie je len hardvérovou záležitosťou. Dôležitý je aj softvér. Po niekoľkých mesiacoch väčšina týchto poskytovateľov oznámila, že s týmto biznisom končí a na trhu zostali len veľké spoločnosti, medzi nimi napríklad aj mobilní operátori.

Je možné, že podobná situácia sa bude opakovať aj na Slovensku a taktiež tu vznikne viacero firiem, ktoré budú eKasy predávať. Je len na samotných podnikateľoch, čo si zvolia. Zatiaľ však na Slovensku neevidujeme zvýšený nárast takýchto spoločností, no to je samozrejmé, pretože novela zákona bola schválená len nedávno.

Aj O2 ponúkne svoju eKasu

Slovensko môže pri zavedení tohto systému čerpať zo skúseností z Chorvátska a následne Českej republiky. Chopil sa toho aj operátor O2, ktorý prinesie na Slovensku systém eKasy ako jeden z prvých. Riešenie bude komplexné, k dispozícii bude pokladňa, POS terminál a tlačiareň. Operátor však poskytne aj automatické pripojenie na dátovú sieť.

“Sme pripravení ponúknuť podnikateľom komplexné riešenie eKasy, ktoré zahŕňa nielen pripojenie, ale aj zariadenia spolu s doplnkovou výbavou. Využívame pri tom skúsenosti z Česka a Chorvátska prispôsobené pre rôznych podnikateľov, od drobných živnostníkov až po veľké prevádzky,” hovorí Tomáš Masár, riaditeľ stratégie O2.

V tomto momente prebieha certifikácia zariadenia Finančnou správou a O2 by ho chcelo dať podnikateľom k dispozícii koncom marca.

“Pre podnikateľov sa otvára potenciál pre inovácie. Nové eKasy budú prinášať praktické výhody, vďaka ktorým sa podnikateľom môžu odbúrať mnohé administratívne úkony, ako napríklad denná uzávierka a podobne. Keď sa naučia plne vyžívať všetky benefity, môže to pre nich znamenať nespornú výhodu,” dopĺňa Tomáš Masár.

Cena

Podnikatelia očakávajú, že úvodné náklady budú od 200 do 1000 eur, 20 % si myslí, že náklady budú vyššie ako 300 eur.

“Naším cieľom je, aby sme prišli s najvýhodnejším riešením, ktoré podnikateľov nielenže nezaťaží, ale odbremení od rôznych povinností. Tým je aj úvodná platba, ktorá bude predstavovať 2 eurá a zvyšok umožníme podnikateľovi platiť formou splátok,” hovorí Tomáš Masár.

Mesačná splátka bude následne 25 eur, v čom je započítaná cena samotnej eKasy a celková služba eKasy, ktorá zahŕňa licenciu za softvér, chránené úložisko, aktualizácie, technickú podporu a pripojenie zariadenia. Plná cena samotného zariadenia je 218 eur.

14.2.2019
Zdroj: tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+