MojAndroid

Je to tu. Na Slovensku máme momentálne štyroch mobilných operátorov a niekoľko virtuálnych. Virtuálni operátori ale nefungujú samostatne, vždy sú súčasťou jedného z veľkej štvorice. Teda boli, až doteraz. Na Slovensko teraz prichádza prvý samostatný virtuálny operátor – Unimobile.

Samostatný virtuálny operátor: Čo to vlastne je?

Samostatný virtuálny operátor vlastní a prevádzkuje všetky časti mobilnej siete s výnimkou vysielačov. Uzatvára roamingové dohody s prevádzkovateľmi sietí, vydáva vlastné SIM karty so svojimi telefónnymi číslami a sám tvorí maloobchodnú ponuku. Toto sú hlavné rozdiely oproti virtuálnym operátorom, akých sme poznali dodnes. Na Slovensku ide o prvého takéhoto operátora, zatiaľ čo v iných krajinách EÚ už fungujú bežne.

„Väčšina európskych krajín má dnes desiatky virtuálnych operátorov a niektorí z nich majú milióny zákazníkov. Sme jedna z posledných krajín v EÚ, kde nezávislí virtuálni operátori neexistujú a my sme odhodlaní tento stav zmeniť.“

Michal Rybárik, konateľ spoločnosti Uniphone

Firma už oslovila všetkých štyroch slovenských mobilných operátorov s požiadavkou o vzájomné prepojenie sietí. Zabezpečený má už roamingový prístup do zahraničných sietí 2G, 3G aj 4G. Spoločnosť tiež ohlásila rozšírenie činnosti o mobilného virtuálneho operátora Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií.

„Z našej strany vieme všetky domáce prepojenia zrealizovať v najbližších pár mesiacoch, rýchlosť ďalšieho postupu teraz závisí najmä na druhej strane – na oslovených mobilných operátoroch.”

unimobile operator

Cieľom budú veľké spoločnosti

Nový mobilný operátor Unimobile sa bude zameriavať predovšetkým na veľké spoločnosti, ktorým chce poskytovať telefónne služby. Ide napríklad o regionálnych telekomunikačných poskytovateľov, ktorí môžu ponúkať mobilné služby pod vlastnou značkou. Spoločnosť je otvorená aj iným ponukám, záujem môžu mať napríklad aj firmy, ktorých činnosť s telekomunikáciami nesúvisí. Môže ísť napríklad o rôzne firmy s maloobchodnou sieťou.

Technologickým partnerom operátora Unimobile je rumunská spoločnosť Null Team. Na Slovensku ide o neznámu firmu, no stála za viacerými úspešnými realizáciami podobných sietí v Európskej únii, ale aj inde vo svete. Spoločnosť je tiež pripravená na 5G sieť.

Spustenie prvého samostatného virtuálneho operátora na Slovensku je naplánované na najbližšie mesiace. Presný dátum zatiaľ spoločnosť neoznámila.

Pokiaľ hľadáte nový smartfón, tak by vám mohol pomôcť náš nákupný poradca. Nájdete v ňom aj výber najlepších smartfónov značky SamsungXiaomi alebo Huawei. Pokiaľ sa rozhodujete podľa ceny, tak sme pre vás vybrali najlepšie smartfóny s cenou do 100 eurs cenou do 250 eur za cenu do 300 eur. Tiež sme v ňom vybrali najlepšie bluetooth slúchadla dostupné na našom trhu.

Náš tip
5G sieť na Slovensku nebudú môcť využívať virtuálni operátori
Zdroj: Tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+