MojAndroid

Naposledy sa ponuka operátorov na slovenskom území rozrástla v roku 2015, kedy na trh vstúpila 4ka. Teraz hlási príchod už piaty mobilný operátor. Nebude však budovať vlastnú mobilnú sieť, dohodnúť sa chce s konkurenciou.

Na trhu medzi mobilnými operátormi stále dominuje trojica Telekom, Orange a O2. 4ka najmä v úvode trpela veľmi nízkym pokrytím vlastnou sieťou, no situáciu sa snaží pravidelne zlepšovať. Podiel najmladšieho operátora je na úrovni piatich percent, no už čoskoro by o mal o zákazníkov bojovať nový operátor Uniphone. Informáciu prinieslo Sme.

Iba virtuálne

Zatiaľčo súčasní mobilní operátori si budujú vlastnú sieť, respektíve ju majú z veľkej časti už vybudovanú, nový operátor si vlastné vysielače stavať neplánuje. Uniphone, za ktorou stojí Košický podnikateľ Michal Rybárik, sa chce dohodnúť s majiteľmi už existujúcej infraštruktúry. Bude teda fungovať ako virtuálny operátor, podobne ako Tesco Mobile či Funfón. Každopádne, Rybárik do telekomunikačného biznisu nejde len tak naslepo, bez predchádzajúcich skúseností. Na východnom Slovensku vlastní a prevádzkuje firmu Alternet, ktorá je lokálnym poskytovateľom internetových a televíznych služieb.

V tejto oblasti pritom má vybudované vlastné bezdrôtové či optické siete. Rovnako tak posledné desaťročie poskytovali cez spoločnosť Uniphone (IPfon) pevné telekomunikačné či SMS služby. Náklady na výstavbu vysielačov s 2G alebo 4G pokrytím sú však násobné vyššie, najmä ak berieme do úvahy, že by sa takýmto signálom malo pokryť celé Slovensko. Počiatočné náklady preto odhaduje v úplne inom objeme ako štandardní operátori – niekde na úrovni jedného milióna eur, pričom už teraz, podľa jeho slov, investoval niekoľko stoviek tisíc. Externého investora však nepotreboval, peniaze mal uvolniť z vlastných zdrojov.

Štandardné služby za otázne ceny

Piaty mobilný operátor má ponúka štandardné služby, teda rýchle internetové pripojenie cez 4G, volania či SMSky. Navyše, nakoľko má na projekte pracovať už viac ako dva roky, väčšinu služieb v rámci 2G, 3G a 4G siete už má mať aj otestovaných. Technologické zabezpečenie by mal poskytnúť rumunský Null Team, ktorý má vo svojom portfóliu virtuálneho operátora napríklad aj v Českej republike, no tiež v Španielsku či USA. Najdôležitejšie však budú dohody s lokálnymi operátormi. Od nich pritom budú priamo závisieť aj ceny, ktoré operátor nastaví konečným zákazníkom.

Prekvapivé však je, že ceny nemajú byť tým, čím chce Uniphone lákať nových zákazníkov. Podľa slov Rybárika je cieľ skôr v technologickej oblasti. Ponúkať chce služby, ktoré lokálni operátori neponúkajú. Aké to sú prezradiť nechce, aby neprišiel o konkurenčnú výhodu. Partnermi by sa pritom mohli stať nielen veľkí hráči, ale aj menší operátori. Časť tých menších by pritom mohla byť známa už tento rok. K osloveniu väčších sa už taktiež pristúpilo, pričom reakcia na spoluprácu mala byť v niektorých prípadoch pozitívnejšia, v iných zdržanlivejšia.

Ostatní operátori sa momentálne pripravujú na dražbu konkrétnych frekvencií pre výstavbu 5G sietí. 4ka však oficiálne spustila testovaciu prevádzku 5G siete už koncom minulého roka, aj keď iba v obmedzenom režime v malej časti Banskej Bystrice.

Orange včera informoval o spustení služby záložné dáta pre tých, ktorým vypadne ich pevné internetové pripojenie. Telekom zase do konca apríla ponúka neobmedzené dáta.

9.4.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+