MojAndroid

Budúci týždeň to bude rok, čo ruská armáda začala vojenskú inváziu na Ukrajinu a rozpútala v Európe najkrvavejší vojnový konflikt od 2. svetovej vojny. Demokratický svet sa snaží pomáhať napadnutej krajine a hlavne pomôcť ukrajinským občanom, ktorí museli v miliónoch utiecť pred agresorom do Európskej únie. V rámci nej by mohli mať podľa správy TASR čoskoro bezplatný roaming.

Dohoda o roamingu medzi Európskou úniou a Ukrajinou bude vzájomná

Európska komisia navrhla v utorok zahrnúť roaming do Dohody o pridružení medzi EÚ a Ukrajinou. Po zavedení tohto opatrenia by už Ukrajinci v krajinách EÚ nemali platiť žiadne príplatky pri používaní svojich mobilných telefónov so službami ukrajinských operátorov. Dohoda by platila recipročne, takže by mali mať aj európski občania mať rovnakú výhodu na Ukrajine.

Návrh Európskej komisie nadväzuje na predošlú spoluprácu s únijnými a ukrajinskými mobilnými operátormi, ktorej cieľom bolo zaviesť dobrovoľné opatrenia. Tie umožňujú cenovo dostupné alebo bezplatné volania medzi EÚ a Ukrajinou. Dobrovoľné opatrenia boli nedávno predĺžené o šesť mesiacov, pričom zahŕňajú aj volania na pevné linky na Ukrajinu.

Takto zachránil smartfón ukrajinského vojaka.

Návrh musí ešte posúdiť Rada Európskej únie (ministri členských krajín). Následne o ňom rozhodne Výbor pre obchod EÚ – Ukrajina. Tým si obe strany vzájomne zabezpečia režim vnútorného trhu pre roaming. Takmer 4 miliónom ukrajinských utečencov v Európskej únii to pomôže zostať v kontakte so svojimi rodinami na Ukrajine. Využijú to hlavne ukrajinské ženy, ktorých manželia bránia svoju vlasť v radoch ukrajinskej armády.

Náš tip
Staršie Samsung mobily dostávajú obľúbenú hernú aktualizáciu
15.2.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+