MojAndroid

Ruská invázia na Ukrajine ukazuje, že aj bežné mobilné technológie môžu slúžiť na monitorovanie pohybu okupačných vojsk. Český portál iRozhlas zverejnil rozhovor s Ukrajincom, ktorý pomocou svojich ukradnutých slúchadiel sledoval pohyb ruských vojakov až do Ruska.

Rabovanie a kradnutie sa stalo bežnou činnosťou ruských okupačných vojsk

To, že ruskí vojaci na Ukrajine hromadne rabujú ukrajinské domy a kradnú z nich domáce spotrebiče, ktoré potom posielajú z Bieloruska poštou domov, je už niekoľko týždňov známe. Vtipnou formou na to zareagovali obyvatelia Londýna, ktorí pred ruské veľvyslanectvo začali nosiť varné kanvice, umývačky riadu alebo sendvičovače, aby ruskí vojaci nemuseli na Ukrajine rabovať.

Zdá sa však, že ruskí vojaci na Ukrajine kradnú aj nositeľnú elektroniku. Ukrajinec Vitalij žil s rodinou v meste Hostomel, severozápadne od Kyjeva. Po tom, čo aj jeho mesto obsadili ruskí vojaci, musel Vitalij so ženou a dcérou utiecť. Keď sa po pár dňoch vrátil, zistil, že jeho byt je nielen zdemolovaný, ale aj vykradnutý. Stratila sa predovšetkým elektronika.

“Chcel som skontrolovať, či sú niekde moje slúchadlá. Viem, že je možné ich cez aplikáciu lokalizovať. Bol som prekvapený, že nie sú ani doma, ani na Ukrajine, ale v Rusku Ukazuje mi to tu Kukujevskaja, Bielgorodská oblasť, Rusko. Neviem, kde to presne je. Je to nejaká malá dedina. Už sa nehýbu, niekde tam tie slúchadlá musia byť.”

Pohyb slúchadiel ukázala aplikácia | Zdroj: iRozhlas.cz

Ukradnuté slúchadlá prešli 800 kilometrov dlhú cestu

Podľa aplikácie k slúchadlám Vitalij zistil, že spolu s ruskými vojskami prešli jeho slúchadlá 800 kilometrov dlhú cestu. Najprv s nimi zlodej prekročil bieloruskú hranicu a potom skončili slúchadlá  niekde v ruskej Bielgorodskej oblasti. Vitalij však upozorňuje, že krádež jeho slúchadiel jeho proti iným zločinom ruských vojakov v tejto vojne úplne bezvýznamná.

“Rusi v našom meste doslova vyčíňali. Proti tomu, ako mučili miestnych ľudí, mojich susedov, je krádež elektroniky úplne bezvýznamná. Dlho som premýšľal o tom, čo by som tomu vojakovi, ktorý spustošil dedinu, vyraboval náš byt a ukradol slúchadlá, povedal, keby som ho stretol. Najprv som si prial jeho smrť. Myslím, že ani nevie, čo vzal. Je mi ho vlastne ľúto, je to chudák.”

Náš tip
Nečakajte na celoročné zhrnutie Spotify Wrapped. Takto zistíte vaše aktuálne štatistiky

22.4.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+