MojAndroid

Nie je nezvyčajné, že na zápästí väčšiny ľudí je dnes možné vidieť smart hodinky Apple Watch. Tento trend potvrdzujú aj štatistiky predajov inteligentných hodiniek za posledný štvrťrok od analytickej spoločnosti CounterPoint Research. Okrem dominancie amerického giganta Apple na tomto trhu je možné pozorovať aj rast predajov konkurencie v podobe výrobcu Samsung.

Samsung zaznamenal rast a Apple pokles predajov

Štatistika odhalila, že podiel spoločnosti Samsung medziročne rástol, zatiaľ čo v prípade Applu klesol. Samsung totiž na trhu smart hodiniek v 2. štvrťroku 2021 dosahoval 7,4 %, ale v 2. štvrťroku 2022 je to už 9,2 %, čím na druhom na mieste vystriedal čínsky Huawei. Apple na druhej strane zaznamenal medziročný pokles podielu na trhu z 30,6 % na 29,3 %.

Trh smart hodiniek v Q2 2022 | Zdroj: counterpointresearch.com

Aj keď teda z pohľadu na rast Samsung tromfol konkurenčný Apple, stále je veľmi pozadu, aby sa k jeho podielu na trhu priblížil. A pokiaľ Samsung neurobí v tomto segmente niečo revolučné alebo Apple neurobí nejakú zásadnú chybu, tak sa tento rozdiel v najbližších rokoch asi výrazne nezmenší. Minuloročné Apple Watch série 7 síce boli kvôli malým vylepšeniam prijaté skôr vlažne, ale tohtoročná 8. séria by to mohla zmeniť.

Samsung Galaxy Watch5
Samsung Galaxy Watch5 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Firma Samsung však tento štvrťrok uviedla na trh nové smart hodinky Galaxy Watch5 a Watch5 Pro. Zároveň v súvislosti s nimi spúšťa niekoľko dosť agresívnych propagačných akcií, čo by jej mohlo pomôcť k ešte väčšiemu podielu na trhu. Aspoň teda v treťom štvrťroku. Ten záverečný bude pravdepodobne opäť patriť Applu a jeho pripravovaným Apple Watch série 8.

Ako sú na tom ďalší výrobcovia?

Na treťom mieste skončil v 2. štvrťroku spomínaný čínsky Huawei s podielom 6,8 % a za nim sa umiestnili u nás pomerne neznáme spoločnosti Fire-Boltt a Noise. Populárny čínsky výrobca Xiaomi skončil na šiestom mieste s podielom 4,3 %. Spoločnosť Garmin, ktorá za posledný rok predstavila smart hodinky so solárnym nabíjaním Gamrin Fenix 7 Solar a Garmin Enduro 2, má rovnaký podiel 4,3 %.

Náš tip
Globálna verzia ColorOS 13 oficiálne. Čo všetko prináša a kedy príde aktualizácia?

1.9.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+