MojAndroid

Smartfóny OPPO sa už nejaký ten piatok oficiálne predávajú aj na slovenskom trhu. Počas tohto roka k nám dokonca prišiel aj najvybavenejší vlajkový model OPPO Find X5 Pro, ktorý sme mali možnosť aj otestovať. Výrobca teraz prostredníctvom tlačovej správy predstavil globálnu verziu nadstavby ColorOS 13. Tá prináša nový dizajn, inteligentné prostredie a oveľa viac.

Nová nadstavba ColorOS 13 je založená na najnovšom operačnom systéme Android 13, ktorý bol predstavený len nedávno. Obsahuje všetky kľúčové funkcie nového systému od Google, a zároveň prichádza s novým “akvamorfným” dizajnom.

Nový dizajn bol podľa výrobcu inšpirovaný prírodou. Vytvára plynulé, živé a zrozumiteľné používateľské rozhranie. Nová je aj široká paleta motívov a poteší aj taká drobnosť, ako nový systémový font, ktorý zlepšuje čitateľnosť textu.

ColorOS 13
ColorOS 13 | Zdroj: OPPO

K dispozícii sú aj nové štýly Always On displeja, ktorý dostal názov Homeland. Zobrazuje výjavy divokých zvierat v prírode. Animácie na Always On displeji odhaľujú zmeny v domovoch, kde zvieratá žijú, na základe každodenných teplotných zmien vyzývajú, aby sme venovali pozornosť zmenám klímy na Zemi. Poteší, že obnovovacia frekvencia Always On displeja bola znížená len na 1 Hz, čo výrazne šetrí energiu.

Zlepšenie výkonu a zníženie energetickej spotreby

Súčasťou nadstavby je Dynamic Computing Engine. Riešenie, ktoré bolo vyvinuté spoločnosťou OPPO. Jeho úlohou je lepšie plánovanie hardvérových zdrojov a ich využite vtedy, keď je to potrebné. Výsledkom má byť dlhšia výdrž batérie. Okrem toho pomáha udržať viac aplikácií na pozadí, čo umožní rýchlejšie prepínanie medzi nimi tak, aby sa nemuseli opakovane spúšťať.

ColorOS 13
ColorOS 13 | Zdroj: OPPO

Jednou z najväčších noviniek je vylepšené používateľské prostredie pre viaceré zariadenia. Funkcia Multi-screen Connect podporuje prepojenie medzi smartfónom a OPPO Pad Air a medzi smartfónom a počítačom.

ColorOS 13: Bezpečnosť na prvom mieste

Nová nadstavba nezabúda ani na súkromie používateľov, ktoré je čoraz dôležitejšou témou. Okrem toho, že v novej nadstavbe sú integrované všetky funkcie ochrany súkromia nového Androidu 13, pridané bolo aj niečo navyše. Systém napríklad po určitom čase odstráni históriu schránky, čím zabezpečí, aby nedošlo k úniku citlivých dát.

OPPO Reno 5 5G zadna strana
OPPO Reno5 5G | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Funkcia Nearby Wi-Fi umožní využívať Wi-Fi sieť bez toho, aby používatelia museli odhaľovať konkrétne informácie o polohe. Funkcia Auto Pixelate dokáže automaticky rozpoznať a jedným klepnutím rozmazať profilové fotografie a mená na snímkach obrazovky chatu.

Pribudol aj nový súkromný trezor zašifrovaný pomocou štandardu AES, ktorý zaistí vysokú úroveń zabezpečenia.

ColorOS 13: Kedy a pre ktoré smartfóny?

Plány sú pomerne odvážne. Výrobca plánuje do konca tohto roka aktualizovať takmer 35 svojich modelov. Má ísť o vôbec najrozsiahlejší plán aktualizácií v histórii nadstavby. Proces aktualizácie odštartuje najvybavenejšími modelmi – OPPO Find X5 Pro a OPPO Find N. Začiatkom budúceho roka dorazí aj na ďalšie modely.

Konkurencia

Nadstavba od OPPO nie je ani zďaleka jedinou. Okrem čistého Androidu, ktorý je medzi používateľmi veľmi obľúbený, tu máme aj ďalšie kvalitné nadstavby. Samsung momentálne pracuje na One UI 5, ktorá v týchto dňoch prichádza v beta verzii na vlajkové tohtoročné a minuloročné modely. Xiaomi pracuje na nadstavbe MIUI 14, máme tu taktiež nadstavbu EMUI od Huawei a podobne. Konkurencia je naozaj silná, stačí si vybrať to, čo vám najviac vyhovuje.

Náš tip
Android 13 je oficiálne k dispozícii. Aké novinky prináša?
31.8.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+