MojAndroid

Spoločnosť Garmin dnes predstavila novú sériu svojich inteligentných hodiniek. Ide o rad Garmin Fenix 7. Sú to športové multifunkčné hodinky s podporou GPS lokalizácie. Okrem toho sme sa dočkali aj obnovenia radu Epix. Reč je o odolných, outdoorových hodinkách s robustným vyhotovením a farebným always-on displejom. O predstavení informuje portál The Verge.

Séria Garmin Fenix 7 pozostáva z troch modelov

Viacero noviniek, týkajúcich sa Garmin Fenix 7, bude viacero fanúšikov značky už poznať. Stále sa dočkáme troch veľkostných prevedení: 42mm Fenix 7S, 47mm Fenix 7 a veľmi veľkých, 51mm Fenix 7X. Fenix 7S a 7 prídu v klasických prevedeniach, vyrobených z vláknami vystuženého polyméru. Veľké Fenix 7X bude k dispozícii len v Solar Edition a Sapphire Solar Edition. Tieto verzie so solárnym nabíjaním sú pritom dostupné pre všetky tri predstavené varianty.

Vylepšený lokalizačný systém, solárne nabíjanie aj celková výdrž batérie

Sapphire Solar Edition používa ako materiál titánium a displej je chránený zafírovým sklíčkom pre zvýšenú odolnosť voči škrabancom. Ako ich názov už naznačuje, hodinky podporujú aj solárne nabíjanie. Výrobca tvrdí, že v porovnaní s Garmin Fenix 6X Pro majú novinky až o 54 percent väčšiu plochu, určenú na solárne nabíjanie, čo rozhodne poteší. Značí to lepšej výdrže batérie.

garmin fenix 7 garmin epix 1
Séria Garmin Fenix 7 | Zdroj: TheVerge.com

S povolenou lokalizáciou cez GPS by mali Fenix 7S vydržať 90 hodín na jedno nabitie. Keď využijete solárne nabíjanie, táto výdrž sa natiahne na pekných 162 hodín. Fenix 7 potom vydržia 136, respektíve 289 hodín a Fenix 7X až úžasných 213 hodín a 578 hodín so solárnym nabíjaním. Pripomenieme, že ide len o odhadované hodnoty a vaša prax sa môže od tejto uvedenej mierne odlišovať.

Dotyková obrazovka nenahradí obľúbené tlačidlá

Rad Fenix 7 podporuje väčšinu dôležitých satelitných systémov. Pridáva aj L5 frekvenciu pre lepšiu lokalizáciu v lokalitách, kde je náročnejšia GPS lokalizácia. Novinky disponujú aj dotykovými displejmi, no nebojte sa, staré dobré ovládanie tlačidlami je stále k dispozícii. Veríme, že mnohí si tento systém navigácie v systéme hodiniek Garmin pochvaľujú. Nápad spočíva v možnosti viacerých spôsobov ovládania pre navigáciu v menu, počas scrollovania v nastaveniach alebo napríklad aj pre približovanie v mapách.

Garmin Fenix 7 majú LED svietidlo ako pekný bezpečnostný prídavok

Model Fenix 7X prináša aj šikovnú LED baterku na posvietenie si. Nachádzajú sa sem červené aj silné biele svetelné diódy. Aktivuje sa dvojitým stlačením a je vhodná ako pre pravákov, tak aj pre ľavákov. Existuje režim, ktorý zmení farbu svetla na červenú, keď máte ruku smerom nadol a biela LED sa aktivuje po nasmerovaní ruky vpred.

garmin fenix 7 garmin epix 2
LED svietidlo | Zdroj: TheVerge.com

Ide o skvelú identifikáciu človeka pre vodičov áut napríklad počas vášho behu vo večerných, nočných alebo skorých ranných hodinách. Nová funkcionalita v mapách s pomenovaním “Up Ahead” má používateľovi povedať polohu, kde sa nachádzajú prevýšenia, voda a ďalšie body záujmu v okolí. Real-Time Stamina potom inteligentne určí vašu zostávajúcu výdrž na základe od intenzity vašej aktivity.

Garmin Epix sa taktiež radí k prémiovým inteligentným hodinkám

Garmin konečne obnovuje aj svoju sériu Epix. Prvý model z tohto radu bol predstavený ešte v roku 2015. Táto novinka je niečo podobné, ako Fenix 7, avšak s 1,3-palcovou OLED obrazovkou s funkciou always-on. Prichádza v 47mm verzii a do svojej výbavy zahŕňa mnohé funkcie, podobné tým vo Fenix 7. Reč je o tlačidlách, dotykovej obrazovke či funkcie Real-Time Stamina.

garmin fenix 7 garmin epix 3
Séria Garmin Epix | Zdroj: TheVerge.com

Hlavným rozdielom oproti radu Fenix je absencia LED svietidla a podpory solárneho nabíjania. Garmin Epix údajne vydrží až 16 dní na jedno nabitie a výborných šesť dní so zapnutou funkcionalitou always-on displeja. Všetky predstavené novinky podporujú push notifikácie, Garmin Pay, úložisko na hudobné skladby a bezpečnostné funkcie. Samozrejme, chýbať nesmú ani zdravotné vychytávky, ako monitoring tepovej frekvencie, dýchania, stresu, “telesnej batérie”, fitness veku a spánku.

Aká je cena za novinky z dielne spoločnosti Garmin?

Hodinky zo série Fenix 7 vás vyjdu celkom draho. V závislosti od verzie a materiálu, z ktorého je zariadenie vyrobené, budú hodinky Garmin Fenix 7S a 7 stáť od 699,99 do 899,99 amerických dolárov. Garmin Fenix 7X vyjdu na 899,99 až 999,99 dolárov. Garmin Epix sú taktiež prémiové smart hodinky, takže ich cena sa bude pohybovať od 899,99 až do 999,99 amerických dolárov za edíciu z čierneho titánia.

Konkurencia pre Garmin Fenix 7 a Garmin Epix

Konkurenciu novinkám robí aj predošlý model Garmin Fenix 6X Pro Solar. Ide o hodinky, ktoré disponujú menej efektívnym solárnym nabíjaním a nemajú dotykový displej, no to nemusí byť pre viacerých nutne nevýhodou. Výrobou prémiových hodiniek s účelom outdoorových aktivít sa zaoberá práve Garmin, preto spomenieme aj Garmin Tactix Delta Pro. Tie sú taktiež skvelou možnosťou na kúpu.

Tactix Delta PRO
Garmin Tactix Delta Pro | Zdroj: Heureka.sk

18.1.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+