MojAndroid

Americký prezident Donald Trump pokračuje v zákazoch a reštrikciách proti čínskym spoločnostiam. Ešte v minulom roku to začalo sporom s Huawei, aktuálne sa najviac skloňuje spoločnosť ByteDance, ktorá vlastní populárnu službu TikTok. Tu to ale nekončí. Trump má výhrady aj ďalšej čínskej službe – WeChat.

A práve tento spor by mohol mať vážne následky. WeChat totiž vlastní spoločnosť Tencent, ktorá má nemalé podiely aj v službách ako napríklad Spotify, Snap či Blizzard. Síce stále ide najmä o WeChat, problém môže nastať aj s ďalšími službami, ktoré sú napojené na spoločnosť Tencent.

Momentálne plynie 45-dňová lehota, po ktorej sa definitívne rozhodne, informuje portál Theverge. WeChat sa v domovskej Číne teší veľkej obľube. Ide o najpoužívanejší komunikačný nástroj, používa sa napríklad aj na platenie v obchodoch, nakupovanie a podobne.

Existuje množstvo, najmä menších spoločností, ktoré svoj tovar predávajú výlučne cez WeChat. Prípadné problémy by mali za následok ich pravdepodobný zánik. V USA používa WeChat približne 1,5 milióna používateľov. TikTok je v USA obľúbenejší, používa ho vyše 100 miliónov ľudí. Pre porovnanie, WeChat v Číne má až miliardu používateľov.

Časť toho, čo vlastní spoločnosť Tencent:

  • 100 % podiel v Riot Games (Leauge of Legends)
  • 40 % podiel v Epic Games (Fortnite, Unreal Engine)
  • 80 % podiel v Supercell (Clash of Clans)
  • V Číne publikuje Tencent PUBG Mobile
  • Podiely v známych spoločnostiach, ako napríklad Blzzard, Ubisoft a PlatinumGames
  • Významný hráč vo filmovom priemysle, väčšinou ako distribútor (Wonder Woman, Venom, Top Gun: Maverick atď…)

Nové ultimátum: Ak sa TikTok nepredá do 45 dní, príde absolútny zákaz

7.8.2020

Spor medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a čínskou spoločnosťou ByteDance, ktorá vlastní obľúbenú aplikáciu TikTok, neutícha. Len nedávno sme informovali o tom, že USA donútila čínsku firmu predať svoje aktivity v Amerike, inak by bola úplne zakázaná. Pod krídla si tak americké aktivity TikToku berie Microsoft.

Svetom sa teraz šíri ďalšia aktuálna novinka. Trump vydal výkonné nariadenie, ktoré má riešiť údajnú hrozbu, ktorú predstavuje TikTok. Nariadenie nadobudne účinnosť o 45 dní a zakazuje akúkoľvek spoluprácu so spoločnosťou ByteDance. O skutočnosti informoval portá Pocketnow.com.

20. september je dátumom, kedy bude mať akýkoľvek americký subjekt zakázané uskutočňovať transakcie so spoločnosťou ByteDance. Má to byť akási poistka pre prípad, že odpredaj amerických aktivít TikToku sa z nejakého dôvodu neuskutoční a nebude mať nad ním dohľad nejaká americká firma.

Nariadenie sa opiera o fakt, že TikTok ukladá “obrovské množstvo” citlivých informácií používateľov. Pripomíname, že v USA aplikáciu používa viac ako 100 miliónov používateľov. Tieto údaje by mohli umožniť čínskej komunistickej strane prístup k informáciám o Američanoch. Problémom je údajne aj cenzúra a aplikácia má tiež potenciál na šírenie dezinformácií.

Trump chce, aby podstatná časť peňazí z predaja TikToku išla do pokladnice USA

3.8.2020

Okolo aplikácie TikTok v USA sa dejú veci. Dohoda už padla a časť spoločnosti bude predaná USA, pod krídla si ju zoberie americký Microsoft. Avšak cena je stále predmetom vyjednávania. Trump chce, aby časť z predajnej ceny pristála na účtoch americkej vlády.

Hodnota čínskej spoločnosti ByteDance, ktorá je vlastníkom TikTok-u, sa odhaduje na 50 miliárd dolárov. Samotná cena za odkúpenie operácií v USA oznámená nebola. Vzhľadom na vyše 100 miliónov používateľov v USA určite nepôjde o zanedbateľnú sumu.

Keďže americká vláda umožnila túto transakciu, mala by podľa Trumpa určitá podstatná čiastka z predaja smerovať do pokladnice USA. Bez ohľadu na to, aká bude konečná predajná cena, informoval portál Techcrunch. Americký prezident to zdôvodňuje tým, že bez USA by sa žiadna transakcia neuskutočnila a spoločnosť ByteDance by nedostala nič.

Sme zvedaví, ako to nakoniec dopadne. Situáciu sledujeme aj naďalej a o všetkých novinkách budeme včas informovať.

Oficiálne potvrdené: Microsoft získava kontrolu nad TikTok v USA

Aktualizované 3.8.2020 o 11:14

Stalo sa presne to, o čom sa hovorilo. Micorosoft potvrdil, že prevezme kontrolu nad činnosťou aplikácie TikTok v USA. Informoval o tom portál Android Authority. Momentálne prebiehajú rokovania, ktoré by podľa Microsoftu mali trvať približne do 15. septembra.

Rokovať sa bude aj o získaní operácií sociálnej siete Microsoftom v niektorých ďalších, bližšie nešpecifikovaných krajinách.

Pôvodný článok

O populárnej aplikácii TikTok sa v poslednom čase hovorí veľa. A väčšina tém sa týka bezpečnosti. Ešte minulý týždeň sa prezident USA, Donald Trump, nechal počuť, že aplikácia predstavuje pre USA bezpečnostné riziko. Dokonca spomenul, že ju v Spojených štátoch zakáže. To by nebolo pre túto sociálnu sieť veľmi príjemné, v USA má viac ako 100 miliónov používateľov.

Spoločnosť ByteDance, ktorá TikTok vlastní, podľa portálu Theverge súhlasila s predajom svojich svojich amerických operácií USA. Zabráni tak absolútnemu zákazu tejto populárnej sociálnej siete, ktorý by mal na spoločnosť obrovský ekonomický dopad. Ochranu dát používateľov v USA by na seba mala prevziať spoločnosť Microsoft, informovala agentúra Reuters.

Náš tip
Polícia upozorňuje na nebezpečnú stránku sociálnej siete TikTok

Prepojenie s čínskou vládou?

TikTok čelí zo strany USA podozreniu, že je prepojený s čínskou vládou. Rovnaký problém má aktuálne aj Huawei. Následky všetci poznáme – nemožnosť používať Google služby v smartfónoch Huawei. Trumpova administratíva označila obľúbenú sociálnu sieť za hrozbu národnej bezpečnosti. Rovnako, ako aj Huawei.

TikTok už bol zablokovaný napríklad v Indii. Na našom webe sme tiež nedávno informovali o tom, že TikTok zbiera citlivé používateľské údaje a že by ste mali zvážiť jej inštaláciu.

  • zbiera dáta, pretože je týmto spôsobom navrhnutý. Má proste sledovať svojho hostiteľa
  • uchováva údaje o type telefónu a jeho všetkých hardvérových parametroch
  • sleduje aj ostatné nainštalované aplikácie a uchováva o nich údaje
  • zaznamenáva chovanie na sieti, ako je IP adresa, MAC adresa, wifi bod a podobne
  • niektoré jeho verzie dokážu sledovať polohu cez využívanie GPS v telefóne
  • vie robiť svoju sledovaciu úlohu bez ohľadu na to či máte alebo nemáte na telefóne „rooting“
  • celkom závažná vec sa týka obťažovania na tejto sieti, keď sa TikTok extra nebráni správaniu ľudí, ktorí cez súkromné správy vedia obťažovať deti a najmä, mnohé videá s týmto kontextom sú verejne na sieti dostupné

Náš tip
Ako bezpečne používať sociálne siete, ako napríklad TikTok? | TÉMA

10.8.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+