MojAndroid

Aplikácia, ktorá sa radí do prvej päťky najviac populárnych a sťahovaných bezplatných programov, má dlhodobo problém. A to so svojou bezpečnosťou a údajným napojením na čínsku vládu. Teraz prichádza človek, ktorý tvrdí, že odhalil aj pozadie fungovania TikTok.

TikTok presahuje Facebok a Instagram

Aplikácia na zdieľanie videí zatiaľ síce nedosahuje úrovne popularity, ako majú Fcaebook alebo Instagram, avšak to, v čom ich prekonáva je obava o bezpečnosť dát používateľov a jej reálne nastavenie, ktoré je zamerané na zber všetkého. Aspoň takýto záver priniesol na sieti reddit užívateľ „bangorlol“ (jeho príspevok však bol následne zmazaný). Práve rôzne škandály, ktoré mal Facebook v podobe Cambridge Analytica alebo Instagram pri bezpečnostnom ohrození telefónnych čísiel naviazaných na samotné účty je teda iba slabý odvar toho, ako funguje TikTok.

„Bangorlol“ sa zameral na to, ako je vlastne aplikácia vytvorená a aké dáta o nás zbiera a zároveň seba opisuje ako človeka, ktorý sa bezpečnosti a fungovaniu aplikácii a hier venuje 15 rokov. Teda opisuje aj seba s cieľom, aby sme mu verili, že jeho zistenia nie sú vymyslené a majú ľudí varovať. Varovať až tak, že je týmto chlapíkom odporúčané, aby sme aplikáciu vôbec do telefónu neinštalovali. Len pre zaujímavosť, TikTok vyniesol jeho majiteľovi za rok 2019 zisk tri miliardy dolárov.

Závažné bezpečnostné závery

Portál boredpanda.com však publikoval zistenia používateľa, ktorý si hovorí „bangorlol“ a medzi nimi sú skutočne závažné závery, ak má teda pravdu. TikTok podľa jeho záveru napríklad:

  • zbiera dáta, pretože je týmto spôsobom navrhnutý. Má proste sledovať svojho hostiteľa
  • uchováva údaje o type telefónu a jeho všetkých hardvérových parametroch
  • sleduje aj ostatné nainštalované aplikácie a uchováva o nich údaje
  • zaznamenáva chovanie na sieti, ako je IP adresa, MAC adresa, wifi bod a podobne
  • niektoré jeho verzie dokážu sledovať polohu cez využívanie GPS v telefóne
  • vie robiť svoju sledovaciu úlohu bez ohľadu na to či máte alebo nemáte na telefóne „rooting“
  • celkom závažná vec sa týka obťažovania na tejto sieti, keď sa TikTok extra nebráni správaniu ľudí, ktorí cez súkromné správy vedia obťažovať deti a najmä, mnohé videá s týmto kontextom sú verejne na sieti dostupné

A tento človek ide ešte ďalej, keď podľa jeho záveru je aplikácia tak závažne nebezpečná, že by mala byť hodnotená ako malware a nemala by figurovať medzi najviac sťahovanými, ale na druhom konci. Teda medzi zakázanými. A preto vyzýva, aby aplikáciu ľudia neinštalovali a nepoužívali. Je však pravda, že takýchto aktivít už bolo viacero, niektoré krajiny separátne uvažujú nad zákazom TikTok, avšak to stále nič nemení na fakte, že TikTok rastie na popularite a zarába miliardy dolárov.

Obťažovanie voči deťom, ktoré sa sieti deje a bolo už mnohokrát popísané, by samotné malo stačiť na to, aby sme aplikáciu nepoužívali a na zásah Google Play voči takémuto správaniu, ak to už nerobí samotný TikTok.

Náš tip
TikTok reaguje na zákaz v Indii: Dáta používateľov s nikým nezdieľame
2.7.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+