MojAndroid

O sociálnej sieti TikTok sme vám posledné týždne prinášali viacero článkov, ktoré sa priamo týkali jej bezpečnosti. K ostrému zákazu pristúpila India a šepká sa, že by sa mohlo pridať aj USA. Na Slovensku sa k takýmto ráznym krokom určite neschyľuje, no opäť raz zasiahla polícia Slovenskej republiky na Facebooku, kde upozorňujú na nebezpečnú stránku sociálnej siete TikTok.

Obrovský priestor plný hrozieb

Síce TikTok patrí medzi mladšie sociálne siete, už za krátku dobu si dokázal vybudovať masívnu komunitu používateľov. Používa ju viac ako 800 miliónov jednotlivcov po celom svete, pričom počet stiahnutí prekročil 2 miliardy. Nakoľko ale cieli na mladých ľudí, a to predovšetkým na teenegerov, je potrebné jej venovať zvýšenú pozornosť. Ako polícia upozorňuje v statuse, veľkú skupinu tvoria aj mladiství do 15 rokov: “Jej hlavnou cieľovou skupinou sú mladí ľudia, prevažne do 20 rokov, pričom silné zastúpenie majú aj mladiství do 15 rokov. Policajný zbor sa v tejto súvislosti obracia na rodičov, ale aj samotných užívateľov, aby si dávali pozor na nástrahy, ktorá táto moderná forma komunikácie prináša.

Ako to už na sociálnych sieťach býva, z veľkej časti sú založené na interakciách. A teda na získavaní reakcií, srdiečok a odberateľov. Fakt, že obsah od mladistvých sa dostáva k nekontrolovateľnému počtu neznámych ľudí môže byť veľkou hrozbou. Samozrejme, profil na TikTok-u je možné skryť, no následne už nie je možné uspokojiť akúsi vnútornú potrebu oslovovať masy: “Práve v tejto súvislosti je nutné si uvedomiť, že videá sa takýmto spôsobom dostávajú k mase neznámych internetových užívateľov, medzi ktorými sú aj potenciálni páchatelia trestnej činnosti. Neškodné sledovanie zo strany cudzích ľudí sa môže pretransformovať do vydierania alebo kyberšikany.

tiktok titulka

Dôležitá je pozornosť a komunikácia

V tejto súvislosti si je tiež potrebné uvedomiť, že za účty s miliónmi odberateľov často stoja celé tímy ľudí, ktorí podrobne kontrolujú všetky kroky. Komunikáciu usmerňujú tak, aby mala čo najväčšiu odozvu či zásah a zároveň bola bezpečná:

Za užívateľmi, ktorí sa môžu pýšiť stá tisícmi až miliónmi fanúšikov, stoja komunikačné tímy a manažéri, ktorí dozerajú práve na nebezpečné aspekty komunikácie na sociálnej siete.”

Problémom tiež môžu byť rôzne výzvy, ktoré často môžu viesť až k nevedomému šíreniu obsahu, ktorý môže byť veľmi ľahko zneužitý.

Najmä mladiství používatelia tejto sociálnej siete si takéto riziká nemusia uvedomiť.

Pred kamerou vystupujú s cieľom pobavenia svojho publika, splnenia výzvy alebo získania uznania za svalstvo, ak sú aktívni športovci. Práve takýto obsah láka anonymných užívateľov, medzi ktorými sú aj pedofili. Tí takýmto jednoduchým spôsobom získavajú bez vedomia majiteľa videí jeho obnažené zábery, sťahujú si ich buď pre vlastnú potrebu, alebo ich šíria medzi svoju komunitu naďalej.

Polícia preto rodičom a tínedžerom odporúča lepšiu vzájomnú komunikáciu, čím by podobným hrozbám mohli predísť. Avšak, toto odporúčanie nie je jediné, nakoľko zverejnili celý zoznam dôležitých zásad.

9 RÁD AKO BEZPEČNE POUŽÍVAŤ TIKTOK

1. Ak si odmietate uzamknúť účet pre svojich priateľov, uvedomte si, že medzi masou neznámych priateľov sú ľudia, ktorí vám môžu a chcú ublížiť, a preto tomu prispôsobte obsah svojich videí
2. Zverejňujte iba také videá, za ktoré sa nebudete hanbiť
3. Nezverejňujte také videá a informácie, z ktorých by neznámy človek mohol zistiť v ktorom meste, nebodaj na ulici bývate
4. V prípade, že vás budú iní užívatelia obťažovať komentármi, zablokujte si ich
5. Ak šikanovanie z ich strany bude pokračovať naďalej inou formou, obráťte sa na rodiča, kamaráta alebo učiteľa
6. Nikdy nepristupujte na podmienky ľudí, ktorí by vás takouto formou vydierali, nestraťte svoju hrdosť a vždy situáciu riešte s chladnou hlavou
7. Nepublikujte videá, na ktorých ste sporo oblečení, pretože sa takouto formou podieľate na výrobe obsahu pre pedofilov
8. Nikdy nikomu neposielajte svoje nahé fotografie alebo videá, ani vo forme súkromnej správy
9. Zapájajte sa iba do takých výziev, pri ktorých vám nič nehrozí (to, že niekto pred vami výzvu splnil neznamená, že vám sa to podarí)

Zdroj: Polícia Slovenskej republiky

16.7.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+