MojAndroid

Podvodné webové stránky alebo mobilné aplikácie sú dnes bohužiaľ bežnou súčasťou mobilných technológií a sociálnych služieb. Pred pár hodinami sme vás napríklad upozornili na podvodnú mobilnú aplikáciu, ktorá sa tvárila ako oficiálna aplikácia spoločnosti Lidl Slovensko. Polícia SR teraz opäť upozorňuje, aby slovenskí občania neposielali nikomu údaje k platobnej karte cez sociálnu sieť Facebook.

Platobné karty bezpečnosť

Fiktívna súťaž na Facebook bola podvodom

Podvodníci často pod zámienkou výhry v súťaži zneužívajú sociálne siete, aby vylákali osobné údaje od ich používateľov. V najnovšom prípade fiktívnej súťaže na Facebooku žiadal páchateľ od pani z Medzilaboriec údaje k jej platobnej karte. Bolo jej oznámené, že v súťaži vyhrala záhradný set v hodnote 532 eur. Pretože sa ale tento tovar minul, tak jej peniaze pošlú na jej bankový účet. Následne si od nej podvodníci vypýtali identifikačné údaje jej bankomatovej karty vrátane autorizačného kódu.

Žena sa nechala oklamať opakovane

Bohužiaľ pani, ktorá bola nadšená z výhry, tieto údaje neznámej osobe bez váhania poskytla. Na účet jej mala prísť najprv suma vo výške 200 eur. No podvodník si bez jej súhlasu stiahol z jej účtu sumu 300 eur. Následne jej oznámil, že išlo o omyl a uviedol, že stiahnuté peniaze ako aj samotná sľúbená suma za výhru jej budú okamžite vložené na účet po tom, ako pošle ešte jeden autorizačný kód. Dôverčivej pani opäť neprišla táto situácia podozrivá a údaje poslala znovu. Celkovo tak prišla o sumu 600 eur.

Nikdy neposkytujte osobné a bankové údaje neznámym osobám

V danom prípade vedie vyšetrovateľ v Humennom trestné stíhanie pre prečin neoprávneného vyrobenia a používania platobného prostriedku, elektronických peňazí alebo inej platobnej karty, spáchaný v súbehu s prečinom krádeže. Podobné podvodné prípady sú na sociálnych sieťach časté a Polícia SR o nich informuje pravidelne. Nikdy preto neposkytujte osobné alebo bankové údaje neznámym osobám, ktoré vám píšu cez email, sociálnu sieť typu Facebook alebo messenger. Obzvlášť si dávajte pozor na neoverené súťaže, ktorých ste sa priamo nezúčastnili.

Náš tip
OnePlus: Z databázy nezáručných opráv unikli údaje používateľov. Všetko je už v poriadku
9.7.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+