MojAndroid

Aj napriek tomu, že čínsky OnePlus je populárny a všeobecne známy pre svoje skvelé smartfóny, niekedy sa objaví správa o narušení bezpečnosti. Gigant aj teraz hlási, že opravuje závažnú chybu vo svojom systéme. Dobrou správou však je, že neexistujú žiadne dôkazy o jej zneužití.

OnePlus sa priznal a tvrdí, že k údajom nik nepristúpil

Podľa webu GizmoChina bola bezpečnostná diera odhalená čitateľom technologického portálu Android Police dňa 30. júna. Už 2. júla samotný výrobca na reakciu odpovedal s tým, že chybu sa podarilo opraviť a nedošlo k žiadnym zneužitiam. Takýto prístup od firiem je priam ideálny. Za pár hodín opraviť bezpečnostnú dieru vo svojom systéme je naozaj super.

OnePlus 8 Pro menu
Smartfón na obrázku: OnePlus 8 Pro

Chyba zabezpečenia bola v systéme fakturácie opráv OnePlusu v USA mimo záruky. Prevádzkovaný je predajcom tretej strany a táto vec mohla skutočne ovplyvniť iba malú podskupinu amerických zákazníkov.

Čo všetko mohlo byť zneužité?

Vystavené mohli byť podrobnosti o zákazníkoch, prostredníctvom nezaplatených faktúr za opravy smartfónu mimo jeho záruky. Aj keď pravdepodobnosť nejakého zneužitia je extrémne nízka, interný audit firmy oznámil, že prístup ku konkrétnym URL adresám s týmito údajmi nikto nezískal.

OnePlus 8 Pro fotoaparat
Smartfón na obrázku: OnePlus 8 Pro

Ak by však niekto prístup k spomínaným údajom získal, pristupovať by mohol k týmto veciam:

  • Číslo objednávky
  • Model telefónu
  • IMEI
  • Dátum objednávky
  • Meno
  • Adresa
  • Telefónne číslo
  • E-mailová adresa
  • Cena za opravu

Čínsky gigant má kvôli únikom súkromných údajov skutočne neslávnu minulosť. Azda najznámejší je odhalenie údajov o platobných kartách približne 40 000 zákazníkov. Aj napriek tomu si však túto značku smartfónov obľúbilo obrovské množstvo Android fanúšikov.

Patríte k jedným z nich? Pokiaľ áno, ktorý model používate, respektíve bol doteraz vašim najobľúbenejším? Podeľte sa o vaše skúsenosti nižšie v diskusii pod článkom.

8.7.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+