MojAndroid

Ešte v polovici júna svet obletela správa o plánoch Indie s desiatkami obľúbených aplikácií. Jedna z najľudnatejších krajín sveta sa totiž rozhodla zablokovať viacero známych aplikácií. Zákaz TikTok je však v tejto chvíli realitou a reakcia indickej pobočky sa už objavila na Twitteri.

Ban pre 59 aplikácií

Desiatky známych aplikácií majú byť bezpečnostnou hrozbou pre Indiu. Dôvodom sú obavy o zdieľanie osobných údajov lokálnych používateľov týchto aplikácií s tretími stranami, a to predovšetkým s vládami cudzích krajín. Nakoľko indická vláda má podozrenie, že práve tieto aplikácie majú týmto spôsobom zneužívať osobné údaje, rozhodli sa pristúpiť na zákaz. Ako sme vás už pred pár dňami informovali, na zozname sú aplikácie ako TikTok, Weibo či hra Clash of Kings. Zaujímavá je prítomnosť dvoch aplikácií priamo od Xiaomi – Mi Store a Mi Community.

TikTok je v tejto chvíli v Indii oficiálne zakázaný, no nie je stále jasné, akým spôsobom bude ban realizovaný v prípade iných aplikácií. Či sa vláda obráti na prevádzkovateľov mobilných obchodov so žiadosťou o stiahnutie aplikácie v danej krajine alebo pôjde o plošné blokovanie cez poskytovateľov internetových služieb. Zdá sa však, že odstránenie aplikácie je nateraz dobrovoľné. TikTok totiž o stiahnutie požiadal sám a preto už v obchodoch v Indii dostupný nie je. Dôležité je tiež spomenúť, že zákaz sa netýka iba aplikácií, ale aj webových verzií dostupných mimo mobilných zariadení.

Každopádne, na reakciu indickej pobočky TikTok-u sme nemuseli dlho čakať. V ňom všetky obvinenia popierajú:

Vláda Indie vydala predbežný príkaz na zablokovanie 59 aplikácií, vrátane TikTok a pracujeme na splnení tohto rozhodnutia. Boli sme pozvaní na stretnutie s predstaviteľmi vlády s možnosťou reagovať a podať vysvetlenie. TikTok naďalej spĺňa všetky podmienky ochrany dát a bezpečnostné požiadavky vyplývajúce zo zákonov Indie. Nezdieľal žiadne informácie svojich používateľov v Indii so zahraničnými vládami, a to vrátane čínskej vlády. Každopádne, ak by aj prišli takéto požiadavky v budúcnosti, nevyhoveli by sme im. Našou najväčšou prioritou je súkromie používateľov a integrita.”

TikTok demokratizoval internet tým, že ho sprístupnil v 14 jazykoch Indie, pre stovky miliónov používateľov, medzi ktorých patria umelci, ľudia, ktorí rozprávajú príbehy, vzdelávajú či robia rôzne predstavenia v závislosti od ich živobytia. Množstvo z nich používa internet vôbec po prvýkrát,” píše Nikhil Gandhi, šéf TikTok India.

1.7.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+