MojAndroid

Softvérová podpora čínskej spoločnosti Xiaomi pre jej smartfóny patrí určite k najlepším, ale aj tá má svoje limity. Asi nikto nemôže čakať, že nejaký výrobca bude podporovať akýkoľvek starý smartfón donekonečna. Väčšinou jeho podporu utne po 3 alebo 4 rokoch od jeho uvedenia na trh. Podľa portálu Xiaomiui teraz Xiaomi oznámilo, že končí softvérovú podporu 6 starých modelov.

Ukončená podpora sa týka aj bezpečných aktualizácií

Spoločnosť Xiaomi tieto smartfóny pridala na tzv. EOS zoznam. EOS je skratka spojenia End of support a znamená koniec podpory. Bohužiaľ to pre daný smartfón neznamená len koniec systémových aktualizácií, ale zahŕňa to aj koniec bezpečnostných aktualizácií. Je preto dôležité brať na vedomie riziká spojené s používaním takto zastaraného zariadenia.

Redmi Note 9 sa taktiež objavil na EOS zozname | Zdroj: Mirolsav Schwamberg

Staršie zariadenia bez bezpečnostných aktualizácií môžu byť zraniteľnejšie voči škodlivému softvéru a tým aj zneužitiu vášho smartfónu. Ak teda máte zariadenie Xiaomi, ktoré je na EOS zozname, tak by ste mali začať uvažovať o jeho výmene za novší model. Na EOS zoznam sa za posledné roky dostali desiatky starých modelov a teraz sa k ním pridalo 6 ďalších.

Redmi Note 10 5G
Redmi Note 10 5G končí softvérová podpora | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Na zoznam boli teraz pridané aj staršie vlajkové lode série Xiaomi Mi 10 z roku 2020. Konkrétne ide o modely Xiaomi Mi 10, Mi 10 Pro a Mi 10 Ultra. Na zozname sú aj staršie smartfóny strednej triedy Redmi Note 9 Pro a Redmi Note 10 5G, ktoré sa tešili obľube aj na slovenskom trhu. Posledným smartfónom s ukončenou softvérovou podporou je lacný model Redmi 9C.

Náš tip
Sťahujte teraz. Tieto platené aplikácie a hry sú úplne ZADARMO
Android Aktualizácie
Chceš získať najnovšie info o aktualizácii pre tvoj Android? Zadaj názov zariadenia a zadarmo ti pošleme nový článok priamo na email.
Nenašlo sa žiadne zariadenie. Skúste zmeniť vyhľadávaný výraz.
26.7.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+