MojAndroid

Bezpečná komunikácia na mobilných zariadeniach je neustále rozoberaná téma. Hoci dnešné komunikačné nástroje, ako WhatsApp odosielajú správy svetom internetu šifrované, na Android scéne sa objavil nový hráč s názvom Threema, ktorý kladie dôraz práve na zabezpečenie. Podľa autorov aplikácia Threema používa asymetrické šifrovanie, pomocou ktorého ani autori ako správcovia serverov, nemajú “absolútne žiadnu môžnosť”, ako čítať správy používateľov. Aplikácia využíva 256 bitovú Elliptic Curve Cryptography (ECC), ktorá zabezpečuje správy na ceste medzi príjemcom a odosielateľom.

 Threema Android aplikacieThreema Android aplikacieThreema Android aplikacie

Zabezpečenie je vytvorené dvoma vrstvami šifrovania. Prvou je tzv. end-to-end encryption (E2EE) medzi účastníkmi konverzácie. To znamená, že prenášané dáta sú zakódované na východiskovom bode a dekódované na mieste určenia a to len prostredníctvom verejného kľúča, ktorý je známy obom účastníkom. Klúč je možné získať overením kontaktov prostredníctvom Threema serverov, no ak im nedôverujete, pri stretnutí s požadovanou osobou si môžete kľúč overiť manuálne prostredníctvom QR kódu. Takýmto spôsobom máte zaručené, že vaše správy nebude čítať ani ak si to vyžiada tajná služba (pokiaľ nedisponuje spôsobom ako dešifrovať údaje). Druhou vrstvou je zabezpečenie proti odpočúvaniu, aby útočník, ktorý zachytáva sieťové pakety (napr. cez Wi-Fi) nemohol zistiť ani kto je prihlásený a komu je správa smerovaná.

Prostredníctvom aplikácie je možné okrem bežných textových správ odosielať zabezpečene aj obrázky, videá alebo dokonca zdieľať svoju polohu na mape. V prípade, že hľadáte vhodné riešenie pre bezpečnú komunikáciu napr. so svojím obchodným partnerom, Threemo pravdepodobne splní vaše očakávania. V obchode Google Play síce nie je dostupný zadarmo, no myslíme, že suma 1,60 € je veľmi malý poplatok za riešenie takýchto rozmerov. Aplikáciu si môžete stiahnuť kliknutím na nižšie uvedený widget.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: 2,99 €
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: 2,99 €
30.5.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • maf

  To musi mat nainstalovany ako odosielatel tak aj prijmatel nie ?

  • Lowrider

   logicky :)

   • Ladislav Čižmár

    Bol by z neho dobry policajt.😁

 • REBECA

  Moze mi niekto vysvetlit ako sa MANUALNE DAJU VYMENIT KLUCE CEZ QR KOD???

  • KRUTAS

   Spustíš si app Threema. V spodnej časti appky si prepni na My ID. Potom v pravo hore máš ikonu foťáku kde následne klikneš a potom si už len odskenuješ QR kód od svojho kamaráta resp kamarátky. Toto musíte spraviť obaja na svojich mobiloch. Teda si navzájom načítať QR kódy. Ihneď ako to spravíte sa zmení kontakt na zabezpečený a to že sa pri jeho mene budú ukazovať 3 zelené bodky.
   !!! QR kód sa absolútne neodporúča posielať niekomu cez mail, mms a ani žiadnym iným spôsobom. Na začiatku je potrebná osobná výmena QR kódov v mobile kôli najlepšiemu zabezpečeniu.”

 • Dušan
 • Peter Lukáč

  aplikáciu Threema neodporúča ani jeden z desiatich Kočnerov

 • rado Obadal

  Je to asi ozaj perfekte bezpecna app na pisanie sprav, ked v kazdych novinach sa pise ako cez nu pisal kocner, bugar zuzova, bodor atd. Nie su nahodou autori appky policajti?

+