MojAndroid

Dnes už na Slovensku snáď každý pozná výraz Threema. Aplikácia, ktorej podklady sa dnes šíria internetom aj pri tých najvážnejších trestných činoch. Jedna otázka však musí okamžite napadnúť každému. Dá sa dostať k údajom a zasielaným správam priamo cez aplikáciu?

Threema a jej povesť

Doteraz nebolo tak opakované spojenie slov ako správy z aplikácie Threema. Iste to okamžite evokuje dojem, že sa aj u nás v štátnych službách nájdu ľudia, ktorí dokážu cez túto aplikáciu posielané správy dešifrovať, zachytiť a určiť, kto ich posielal a komu. Threema má však svoju povesť zatiaľ budovanú cez svoj web a vyzerá, že jej komunikácia je nepriestrelná.

Ochrana súkromia cez nahrávanie čo najmenších fragmentov dát z komunikácie, ochrana anonymity cez absenciu zadávania akýchkoľvek osobných údajov až po end-to-end kryptovanie, teda kompletné uchovanie bezpečnosti každej posielanej správy. Ako je však možné, že sa na Slovensku bežne šíria prepisy práve z Threema aplikácie?

Odpoveď je celkom jednoduchá, ani u nás neprišlo k prelomeniu samotnej aplikácie avšak bol prelomený prístup do mobilného telefónu, kde sa proste komunikácia nachádzala. Čo sa ukázalo, vzhľadom na zlé zabezpečenie ako jednoduchšia možnosť.

Navyše, samotní predstavitelia Threema uvádzajú, že aj pri žiadosti o pomoc od polície by nemohli byť užitoční, nakoľko sami nedokážu danú komunikáciu odfiltrovať a poskytnúť.

Ich princíp je založený na tom, že metadáta je možné identifikovať iba v prípade, že existujú. A preto ich server po odoslaní a prečítaní u príjemcu zmaže a uchová iba čitateľnú kópiu na displeji osôb, ktoré si spolu písali. Doteraz nemá aplikácia v histórii zaznamenaný útok alebo únik údajov, ktorý by spôsobil aj prezradenie komunikácie. Považuje sa preto za mimoriadne bezpečnú. Aj jej nákup sa dá zrealizovať cez Google Play kartu, ktorú kúpite v hotovosti, teda bez zadávania vlastnej kreditnej karty.

Budúcnosť a bezpečnosť

Threema je nateraz považovaná aj z pohľadu všetkých dostupných správ na internete za skutočne bezpečnú, kde nie je spôsob, ako prelomiť komunikáciu priamo cez aplikáciu. Získanie mobilného telefónu, kde sa uchováva archív takejto komunikácie už je iný prípad. Samotná Threema je dnes využívaná približne piatimi miliónmi zákazníkov, sídli vo Švajčiarsku a zrejme aj to je dôvod, že medzi používateľmi prevládajú nemecky hovoriaci používatelia (až 80%). Po nedávnej „popularizácii“ bude zrejme na vzostupe aj v našich končinách.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: 2,99 €
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: 2,99 €
17.8.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+