MojAndroid

Aký bol rok 2015 v technologickom svete? Čo sa zmenilo a čo zostalo rovnaké? Presne tieto otázky si môžeme položiť s blížiacim sa koncom kalendárneho roku. Ako obyčajne, aj teraz je toho viac, než dosť. Rok je vo svete technológií nesmierne dlhá doba a niektoré technologické vychytávky stihli vzniknúť a aj zaniknúť. Ako to ale vyzeralo v našom svete – vo svete Androidu?

Nový systém Android 6.0 Marshmallow

Ako každý rok, aj teraz sa najviac pozornosti venovalo najnovšej verzii operačného systému Android. Novinka s označením Marshmallow bola predstavená vo forme vývojárskej verzie Android M ešte v prvej polovici roku počas konferencie Google I/O 2015. Tu sme sa mohli pozrieť na to, aké nové funkcie prinesie a čo od nej môžeme očakávať v čase, keď bude oficiálne dostupná.

Náš tip
Zoznam zariadení, ktoré dostanú aktualizáciu na Android 6.0 Marshmallow [aktualizované]

Bolo zrejmé, že Google, ako aj iné technologické spoločnosti, sa sústredili najmä na súkromie a bezpečnosť užívateľov. V roku 2015 sa táto otázka objavovala ešte častejšie ako doteraz a je preto pochopiteľné, že Android Marshmallow ponúkol množstvo vylepšení najmä v tomto smere. Pribudla natívna možnosť prideľovania a odoberania oprávnení jednotlivým aplikáciám. S touto funkciou sme sa stretávali u niektorých výrobcov a v niektorých alternatívnych ROM-kách už pomerne dlho a bolo iba otázkou času, kedy ju do čistého Androidu zakomponuje aj Google.

Na rozdiel od minulého roku nebola nová verzia Androidu tak revolučná. Google vlani so systémom Android Lollipop úplne zmenil dizajnový jazyk systému a vytvoril základ, ktorým sa neskôr inšpirovali aj vývojári aplikácií tretích strán. Google do tejto inovácie investoval veľa úsilia a prostriedkov a bolo by nelogické, keby celá snaha vydrží iba jeden rok. Najnovšia verzia systému preto stavia na pevných základoch, ktoré ponúkol Material dizajn v systéme Android Lolliopop a ešte viac zvýrazňuje pekné animácie a štýlový minimalistický vzhľad prostredia.

google-now-on-tap

Zrejme najočakávanejšou novinkou systému Android Marshmallow bola funkcia Google Now on Tap. V priebehu rokov si už užívatelia zvykli na inteligentného asistenta Google Now, ktorý zobrazuje relevantné informácie špeciálne prispôsobené pre každého užívateľa a zároveň slúži ako hlasový asistent. Stále ho však bolo možné používať iba v rámci samostatnej aplikácie, pri práci s ktorou bolo veľmi problematické robiť aj niečo iné. Vyhľadávanie relevantných informácií je ale základná činnosť, ktorá by nemala obmedzovať našu prácu s telefónom a Google si to uvedomuje. Funkcia Google Now on Tap prináša kontextové vyhľadávanie v aplikáciách a na webe bez potreby spúšťať samostatnú aplikáciu Google Now on Tap. Na zariadeniach so systémom Android Marshmallow zobrazí po dlhšom podržaní tlačidla Domov relevantné informácie k zobrazovanému obsahu – vy ani nezadávate heslá, na základe ktorých by mali byť vyhľadané informácie, aplikácia ich jednoducho vyhľadá za vás na základe kľúčových slov a hlavnej témy zobrazovaných informácií.

Ide o šikovného pomocníka, ktorý tak povediac dopredu vie, aké informácie budete chcieť vyhľadať. Spočiatku sa zdalo, že to zmení celkový spôsob používania smartfónov, no neskôr sa ukázalo, že situácií, kde takéto kontextové vyhľadávanie skutočne využijeme, nie je až tak veľa a hoci Google Now on Tap je nepochybne skvelou službou, jej praktické využitie možno nie je až také svetoborné.

Všade samé pixely

Rok 2015 sa navždy zapíše do histórie, ako rok, keď bol predstavený prvý komerčne dostupný telefón so 4K displejom. Alebo nie? Telefón bol síce predstavený a Sony Xperia Z5 Premium skutočne disponuje neuveriteľne jemným displejom, no ten zápis do histórie možno nebude až taký úžasný. Rozdiel medzi QHD či Full HD displejmi nie je vôbec taký veľký, nehovoriac o tom, že aj samotná Xperia Z5 Premium zobrazuje plné 4K rozlíšenie iba pri niektorých činnostiach.

sony-xperia-z5-premium-780

Podľa očakávania sa ale rozmohli QHD displeje. Zatiaľ, čo vlani sme ich nachádzali iba na veľkých smartfónoch s uhlopriečkou displeja cez 5,5″, tento rok ich už takmer každá vlajková loď disponovala takýmto rozlíšením. Nejde už vôbec o raritu, práve naopak – ak výrobca vlajkovej lode nepoužije takto jemný displej, rovno si aj musí pripraviť odôvodnenie, pretože verejnosť už očakáva iba to najlepšie. To neznamená, že bez QHD displeja nemôže existovať dobrá vlajková loď, no všetko smeruje k tomu, že QHD displeje budú už čoskoro úplnou samozrejmosťou.

Veľmi vítanou novinkou bolo aj hromadné používanie Full HD displejov v zariadeniach strednej a nižšej triedy. Dnes už nie je vôbec žiadnou raritou nájsť smartfón s cenovkou do 250 EUR, ktorý by disponoval takýmto displejom. To v minulých rokoch ešte neplatilo a znovu to iba potvrdilo fakt, že rozdiely medzi vlajkovými loďami a dostupnejšími zariadeniami sa neustále scvrkávajú.

Snímače odtlačkov? Štandard.

Zatiaľ, čo ešte vlani väčšina užívateľov tolerovala nedokonalé snímače odtlačkov prstov na prvých Android zariadeniach, tento rok sa už odblokovanie priložením prsta stalo úplnou samozrejmosťou. Výrobcovia konečne prišli na koreň celému systému a skenery odtlačkov sú spoľahlivejšie ako kedykoľvek predtým. Nárast dopytu po tejto technológii vyústil dokonca do zlacnenia skenerov a ich použitia aj na dostupnejších zariadeniach. Aj preto už nie je moderné odblokovanie odtlačkom výsadou majiteľov tých najdrahších zariadení, ale postupne sa tieto skenery dostávajú na všetky zariadenia, ktoré nie sú vyložene súčasťou najnižšej triedy zariadení.

Nexus-6P-14

Rozvoju skenerov odtlačkov pomohol aj najnovší systém Android Marshmallow, ktorý zakomponoval softvér na ovládanie skenerov priamo do kódu základného systému. Vďaka tomu môžu využívať výrobcovia zariadení štandardy pri vývoji svojich skenerov odtlačkov, z čoho zasa môžu čerpať výhody vývojári aplikácií tretích strán. Je veľmi pravdepodobné, že v ďalších rokoch uvidíme oveľa lepšie využívanie skenerov odtlačkov na zabezpečenie všetkých častí systému a všetkých aplikácií. Skrátka všade tam, kde dnes používame heslá a PIN kódy, budeme už čoskoro môcť používať overenie odtlačkom prsta.

Výrobcovia tiež experimentovali s umiestnením skenerov odtlačkov. Zatiaľ, čo väčšina zariadení ponúka skener na zadnej strane, v niektorých prípadoch ho vidíme aj vpredu pod displejom na mieste tlačidla Domov. Výnimku z pravidla tvorí spoločnosť Sony, ktorá predstavila nový modelový rad zariadení Xperia Z5. Tie ponúkajú skener odtlačkov v tlačidle napájania na pravej bočnej hrane zariadenia. Ide o zaujímavý koncept a ešte bude zrejme nejaký čas trvať, kým nájdu výrobcovia optimálne riešenie. V každom prípade ani jedno z týchto umiestnení nie je nelogické a každé ma svoje klady aj zápory.

Revolúcia nositeľných zariadení… sa nekonala

Napriek spopularizovaniu platformy Android Wear a množstvu nových inteligentných hodiniek s týmto systémom sa žiadna revolúcia v kategórii nositeľných zariadení nekonala. Nové funkcie pribúdajú iba sporadicky a vo väčšine prípadov ponúka nové zariadenie iba mierne vylepšenia oproti svojim predchodcom. Niektorí výrobcovia sa snažili zaujať aspoň agresívnym ocenením produktu, iní zasa luxusným dizajnom a spracovaním. Po funkčnej stránke ide ale stále o zariadenia, ktoré zobrazujú upozornenia a umožňujú vykonávať veľmi okresané operácie, ku ktorým nepotrebujeme smartfón.

Samsung_Gear_S2_recenzia-11

Na skutočnú revolúciu ale stále čakáme. Zlepšilo sa už ovládanie miniatúrnych hodiniek, čoho dôkazom sú hodinky Samsung Gear S2. Väčšina hodiniek ale stále trpí nedostatočnou výdržou batérie a príliš úzkym zameraním svojich funkcií. Aj preto môžeme dúfať, že v najbližších rokoch sa to zmení a inteligentné nositeľné zariadenia prinesú také funkcie, ktoré nás presvedčia o ich skutočnom využití.

Vznik spoločnosti Alphabet

11. augusta tento rok preleteli azda všetkými médiami na svete horúce novinky o tom, čo si pre nás nachystala spoločnosť Google. Tá prešla obrovskou reštrukturalizáciou, ktorej výsledkom bol vznik materskej spoločnosti Alphabet. Tá lepšie roztriedila jednotlivé aktivity, ktoré dovtedy spadali pod Google a vyčlenila kategórie a priemyselné odvetvia s vlastnými lídermi a značkami. To znamená, že Google sa stal súčasťou obrovského koncernu, no zároveň má svoje vlastné produkty a služby, ktoré majú jasne definovanú logiku. Už sa viac nestane, že inteligentné autá, ktoré nemajú s reklamami na internete a Androidom veľa spoločného, budú spadať do jednej kategórie. To isté platí o množstve ďalších projektov, ktorým sa Alphabet venuje a ktoré nepatria do tej istej divíte, ako Google.

google-alphabet-titulka

Čo to ale znamená pre užívateľov? Prakticky nič. Pokiaľ nie ste majiteľom akcií Google, zrejme ste si žiadnu zmenu ani nevšimli. Väčšina médií stále označuje Alphabet menom Google a zrejme bude ešte chvíľu trvať, kým si na takúto zmenu zvykneme. Po stránke aktivít samotnej divízie Google sa nezmenilo nič. Stále máme k dispozícii tie isté produkty a služby a stále sa všade stretávame s pekným logom Google, ktoré tiež prešlo menšou zmenou.

Čím bol rok 2015 charakteristický pre vás? Ktorá udalosť alebo novinka vám najväčšmi utkvela v pamäti a čo bolo podľa vás vo svete Androidu najzaujímavejšie? Dajte nám vedieť v diskusii, čo vám najviac utkvelo v pamäti a čo očakávate od budúceho roku vy.

27.12.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+