MojAndroid

Na prebiehajúcej konferencii Google I/O americká spoločnosť medzi inými novinkami predstavila aj nový “dizajnový jazyk” s názvom Material Design. V zásade ide o nový dizajnový štýl, v ktorom budú ladené všetky softvérové produkty Googlu. Nový dizajn by mal byť konzistentnejší a ponúknuť univerzálnejší a homogénnejší vzhľad aplikácií a služieb na všetkých platformách. Jedná sa teda vlastne o novinku s pracovným názvom Quantum Paper, o ktorej sa prednedávnom objavili neoficiálne informácie. Nový dizajn predstavil Matias Durate, riaditeľ, ktorý je v Google zodpovedný za používateľskú skúsenosť s operačným systémom Android.

google design

Ako uviedol, pri tvorbe nového dizajnu sa inšpirovali skutočnými materiálmi, predovšetkým prácou so skutočným papierom a atramentom a chceli dosiahnuť, aby obraz na displeji vyzeral plastckejšie, teda mal svoju “hĺbku”. Na prvých ukážkach pri prezentácii bolo vidieť jednotlivé elementy vo forme okien, kariet, dlaždíc a ikon, ktoré dokázali vystúpiť do popredia, rozťahovali sa za použitia zrozumieteľných animácií, či sa zasúvali pod iné prvky. Medzi kľúčové znaky nového dizajnového štýlu patrí jednoduchá a prehľadná grafika, typické ikony a piktogramy, výrazné farby a animácie a tiež zreteľné tieňovanie jednotlivých prvkov. Upravený bol tiež systémový font Roboto. V súvislosti s novým dizajnovým jazykom svojich softvérových produktov Google sprístupňuje aj príslušný nový framework.

Do nového dizajnu budú čoskoro upravené kľúčové aplikácie Googlu ako Gmail či Kalendár. Pozmenené budú ich webové verzie, ale aj aplikácie pre mobilné operačné systémy. Nový dizajn má byť pre používateľov príjemnejší na pohľad a intuitívnejší pri používaní. Súčasne sa má stať akýmsi typickým rozpoznávacím znakom, keď používatelia na všetkých platformách už pri prvom pohľade budú vedieť, že používajú službu alebo aplikáciu Googlu. Zo strany amerického vyhľadávacieho giganta môže ísť aj o istú reakciu na Apple, ktoré má pre vývojárov aplikácií celkom striktné pravidlá pri ich vytváraní.

Zdroj: techcrunch.com, theverge.com

25.6.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+