MojAndroid

Ak patríte medzi skalných fanúšikov systému Android, určite viete, že už niekoľko rokov je v každej verzii systému skrytá animácia, obrázok, či dokonca hra, ktorú ale Google nikde neprezentuje a o ktorej sa dočítate iba na fanúšikovských stránkach. Ide o tzv. Easteregg, čo je väčšinou iba jednoduchá animácia, ktorá potvrdí, že v zariadení máte nainštalovanú správnu verziu systému. Táto tradícia je v systéme Android už od verzie Android 2.3 Gingerbread a s každou novou aktualizáciou sa mení.

android-gingerbread-zombie-easter-egg
“Zombie Gingerbread” – Easteregg v systéme Android Gingerbread

Úplne prvý takýto Easteregg vznikol pri vývoji systému Android Gingerbread. Vtedajšia vedúca Android Frameworku Dianne Hackborn sa zoznámila s umelcom Jackom Larsonom. Ten sa venoval najrôznejšiemu zachytávania a zobrazeniu zombie obrazov a portrétov a Dianne tým bola taká fascinovaná, že svojho priateľa Larsona vyzvala, aby namaľoval portrét zachytávajúci zombie perníček (angl. gingerbread). Keď ho ale Larson aj skutočne namaľoval, Hackbornová bola taká očarená, že ho za každú cenu chcela ukryť niekde do systému Android. Takto sa zrodil tradičný Easteregg, o ktorom dnes už vie veľké množstvo fanúšikov.

android-honeycomb-easter-egg
Easteregg v systéme Android Honeycomb

Ako ale Easteregg nájdete? Stačí, keď v nastaveniach vášho telefónu prejdete do úplne poslednej položky s názvom Informácie o telefóne, resp. Informácie o tablete alebo podobným. Tu sa musíte preklikať k informáciám o softvéri, kde stačí, keď niekoľkokrát kliknete na číselné označenie verzie vášho systému. Na väčšine zariadení sa zobrazí spomínaný Easteregg, ktorý je na každej verzii systému iný. Na priloženom videu si môžete pozrieť všetky Eastereggy od Androidu Gingerbread až po predchádzajúci systém Android Lollipop.

Ako vidíte, pri každej verzii systému je Easteregg úplne iný. Dizajnéri sa vždy nechajú inšpirovať aktuálnou sladkosťou, po ktorej je verzia systému pomenovaná a následne už vytvoria nejakú animáciu alebo jednoduchú hru, ktorá reprezentuje najnovšiu verziu Androidu. Easteregg je spravidla interaktívny a užívateľovi dá jednoznačne najavo, s akým zariadením má v danom momente skúsenosť. Aj Eastereggy sa postupne vyvíjajú a vrchol dosiahli práve pri verzii Android Lollipop. Eastereggom tu bol totiž klon hry Flappy Bird, ktorá vo svojom čase spôsobila obrovský rozruch a inšpiroval sa ňou aj samotný Google. Ak ste mali chvíľku času a nemali ste na svojom zariadení v tom momente nainštalovanú žiadnu hru, tento Easteregg bol veľmi dobrou alternatívou. Problémom ale bolo, že hra bola v skutočnosti ešte náročnejšia, ako pôvodný Flappy Bird a aj väčšina jeho klonov.

Easteregg v systéme Android Ice Cream Sandwich
Easteregg v systéme Android Ice Cream Sandwich

Spoločnosť Google si zrejme uvedomila, že tento Easteregg bol tým najlepším, čo vo svojom systéme ukryla a na základe tejto hry bol postavený aj Easteregg pre najnovší Android 6.0 Marshmallow. Aj v tomto ide o klasický klon hry Flappy Bird, no v tomto prípade máme dočinenia s lepšou grafikou a výrazne nižšou obtiažnosťou. Ďalšou novinkou je tiež jednoduchý multiplayer, vďaka ktorému môžete na jednom zariadení hrať hru aj s priateľmi.

Spoločnosť Google, resp. Alphabet, je známa tým, že jej zamestnanci majú pri práci a vývoji dôležitých produktov myslieť aj na zábavu. Easteregg je aktuálne skvelou možnosťou, pomocou ktorej môžu vývojári Androidu prísť s niečím zaujímavým a zábavným, aj keď sa musia zmieriť s tým, že drvivá väčšina nových majiteľov Android zariadení o tomto skrytom doplnku nevedia. Aktuálny vývojár Eastereggov Dan Sandler s tým však problém nemá a páči sa mu, že zarytí fanúšikovia Androidu sa môžu pochváliť tým, že vedia, kde sa Easteregg nachádza a tešia sa už na ten ďalší. Zatiaľ netušíme, aký Easteregg ponúkne ďalšia verzia systému Android, no ak bude Dan Sandler pokračovať v tradícii, zrejme sa máme na čo tešiť.

Zdroj: Max Patchs (YouTube), Nat and Lo (YouTube), ubergizmo, motherboard

25.10.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+