MojAndroid

Služba Telegram čelí v posledných týždňoch kritike v súvislosti ruskou inváziou na Ukrajine a jej údajným prepojením na ruskú vládu. V Nemecku zase uvažujú o jej zákaze, pretože ju využívajú extrémistické skupiny. V Brazílii sa to už podľa portálu GizmoChina dokonca stalo, ale z iných dôvodov.

Telegram nereagoval na žiadosti o blokovanie blogera šíriaceho falošné správy

Sudca Alexandre De Moraes z brazílskeho najvyššieho súdu nariadil v piatok celoštátne vypnutie aplikácie Telegram s argumentom, že nespolupracuje s brazílskymi úradmi. Vypnutie prichádza vo svetle zatykača vydaného na blogera Allana dos Santosa, ktorý je spojencom súčasného prezidenta Jaire Bolsonara a šíri falošné správy prostredníctvom Telegramu.

Aktivista, ktorý teraz žije v Spojených štátoch, je aj naďalej aktívny v službe Telegram. Služba ignorovala žiadosti brazílskych úradov a polície o zablokovanie profilov a poskytnutie informácií spojených s blogerom. Súd dodal, že Telegram narozdiel od svojich konkurentov ani nemenoval svojho právneho zástupcu v Brazílii a ani na výzvy nereagoval.

Mnohí z Bolsonarových priaznivcov začali používať Telegram, pretože konkurenčný WhatsApp zmenil svoje zásady zdieľania správ. Bolsonaro a jeho spojenci už od januára 2021 vyzývali svojich stúpencov, aby využívali službu Telegram.

V januári sa Bolsonara jeho priaznivci opýtali, čo si myslí o vyšetrovaní Telegramu. Jeho odpoveďou bolo, že ide o zbabelosť. Prezident zároveň obviňuje de Moraesa a brazílsky najvyšší súd z rozhodnutí, ktoré sú v rozpore so slobodou prejavu. Bolsonaro  sľúbil, že bude naďalej zdieľať správy v alternatívnej aplikácii Gettr, ktorú založil bývalý Trumpov poradca Jason Miller.

Podľa zakladateľa služby Telegram ide iba o chybu v komunikácii s brazílskym súdom

Zakladateľ Telegramu, Pavel Durov, však vo vyhlásení uviedol, že za nereagovaním služby na výzvy súdu je chyba v komunikácii. Konkrétne malo ísť o chybu v emailovej komunikácii medzi adresou spoločnosti a brazílskym najvyšším súdom. V dôsledku tejto nesprávnej komunikácie súd rozhodol o zakázaní Telegramu.

Durov tiež požiadal súd, aby zvážil odloženie svojho rozhodnutia o niekoľko dní podľa vlastného uváženia. Služba chce napraviť situáciu vymenovaním svojho právneho zástupcu v Brazílii a vytvorením mechanizmu, ktorý bude rýchlejšie reagovať na takéto naliehavé problémy.

Náš tip
MediaTek dominuje v lacnejších smartfónoch. Ako sú na tom ostatné čipy?
22.3.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+