MojAndroid

Telegram sa počas vojny na Ukrajine stal kľúčovou platformou na zdieľanie informácií. Kyjevská vláda prostredníctvom nej poskytuje svojim občanom nové informácie o vývoji konfliktu, obyvatelia krajiny ju zas používajú na komunikáciu s príbuznými a na to, aby ukázali svetu, čo sa na území Ukrajiny deje. Obľúbili si ju aj takzvaní hacktivisti, proruské komunity či dezinformátori.

Zakladateľ konkurenčnej služby Signal, Moxie Marlinspike, však nedávno zverejnil svoje obavy ohľadom bezpečnosti používateľov. Ukrajinu varoval, že Telegram alebo jeho zamestnanci by mohli byť pod tlakom nútení poskytnúť Rusku údaje o používateľoch alebo ich správach. Téme sa venoval portál Forbes.

Od najväčšej sociálnej siete v Rusku k Telegramu

Zakladateľ aplikácie, miliardár Pavel Durov, pochádza z Petrohradu. Počas svojho života v Rusku spoluzaložil a viedol sociálnu sieť VKontakte, ktorá je v krajine nesmierne populárna. V roku 2014 však svoj podiel predal a firmu prenechal Ališerovi Usmanovovi, jednému zo sankcionovaných ruských oligarchov. Urobil tak po tom, čo začal mať problémy s ruskou políciou kvôli tomu, že odmietol cenzurovať účty využívané protikremeľskými aktivistami. V roku 2014 mal byť taktiež vyzvaný federálnou bezpečnostnou službou Ruskej Federácie na poskytnutie údajov o ukrajinských lídroch v období, keď sa Rusko chystalo anektovať Krym.

„Odmietol som vyhovieť týmto požiadavkám, pretože by to znamenalo zradu našich ukrajinských používateľov. Potom ma vyhodili zo spoločnosti, ktorú som založil, a bol som nútený opustiť Rusko,“ uviedol Durov. „Stratil som firmu aj môj domov, ale urobil by som to znova – bez váhania. Stojím za našimi používateľmi bez ohľadu na to, čo sa deje. Ich právo na súkromie je posvätné. Teraz viac ako kedykoľvek predtým.“

Verejné tvrdenia počas uplynulých rokov ukazujú, že Durov si súkromie a slobodu prejavu používateľov váži a nedá na ňu dopustiť. To potvrdzuje aj hovorca Telegramu, ktorý uviedol, že Durov nikdy Rusku neposkytol údaje o Ukrajincoch a že to neplánuje urobiť ani teraz počas invázie.

Telegram
Telegram
Developer: Telegram FZ-LLC
Price: Free
  • Telegram Screenshot
  • Telegram Screenshot
  • Telegram Screenshot
  • Telegram Screenshot
  • Telegram Screenshot
  • Telegram Screenshot
  • Telegram Screenshot
  • Telegram Screenshot

Zakladateľovi Signalu a jeho obávam však nahráva fakt, že na rozdiel od iných technologických gigantov Telegram nemá k dispozícii správu o transparentnosti, ktorá by verejnosť informovala o tom, akým spôsobom spoločnosť poskytuje informácie o používateľoch orgánom činným v trestnom konaní.

Vo svojej sérii tweetov taktiež kritizuje to, akým spôsobom Telegram šifruje a ukladá dáta na svoje servery. Tvrdí, že údaje používateľov nie sú dostatočne chránené a že Rusko by databázu  spoločnosti vedelo ľahko napadnúť.

Náš tip
Podvodníci opäť útočia. Organizujú falošné zbierky na pomoc Ukrajine

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+