MojAndroid

V súvislosti s pretrvávajúcim vojenským konfliktom na Ukrajine sa v online svete objavujú nové hrozby a nástrahy. Okrem dezinformácií je podľa spoločnosti ESET potrebné dať si pozor aj na falošné zbierky určené na pomoc ľuďom, ktorí boli inváziou zasiahnutí.

Výskumníci spoločnosti niekoľko dní od začiatku konfliktu odhalili prvé výzvy na darovanie peňazí, ktorých účelom v skutočnosti nebolo pomôcť obyvateľom Ukrajiny. Naraziť na nich môžete aj vy, šíria sa prostredníctvom sociálnych sietí či e-mailov. Podľa spoločnosti ESET podvodníci, ktorí za falošnými zbierkami stoja, momentálne komunikujú v angličtine. Avšak očakáva sa, že čoskoro sa začnú objavovať výzvy aj v iných jazykoch, vrátane slovenčiny.

„Aktuálna situácia ukázala, že zločinci v digitálnom priestore nemajú žiadne zábrany, keď sa aj v takýchto chvíľach snažia z ľudí vylákať peniaze pod zámienkou, že ich pošlú na Ukrajinu. Ak ste sa rozhodli našim východným susedom pomôcť, či už finančne alebo iným spôsobom, odporúčame robiť tak len cez overené organizácie,“ radí Ondrej Kubovič, špecialista spoločnosti ESET na digitálnu bezpečnosť.

Ako falošné zbierky odhaliť

Ak chcete Ukrajine finančne pomôcť, no nechcete naletieť podvodníkom, držte sa niekoľkých základných tipov. Prispievajte prostredníctvom známych organizácií a ich oficiálnych webových stránok. Ak dostanete výzvu na finančnú pomoc, dajte si pozor na správy, ktoré na vás naliehajú alebo žiadajú platbu v kryptomene. Taktiež by zo správy alebo webovej stránky malo byť jasné, na aký konkrétny účel budú vyzbierané prostriedky použité a aká organizácia za zbierkou stojí. Buďte opatrní aj v prípade, že vám zbierku odporučí niekto známy.

Náš tip
Zdražovanie pokračuje. Ceny zvyšuje ďalší slovenský operátor

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+