MojAndroid

Nemecko zvažuje možnosť zakázať používanie četovacej aplikácie Telegram kvôli extrémistickým skupinám, ktoré si platformu obľúbili. Správu priniesla agentúra Bloomberg.

Telegram sa v Nemecku stal terčom kritiky, keď pravicoví extrémisti začali aplikáciu využívať na organizovanie protestov proti pandemickým opatreniam. Niektoré z uskutočnených demonštrácií sa stali násilnými. Úrady taktiež vyšetrujú prípad, kedy sa cez platformu používatelia vyhrážali smrťou Manuele Schwesigovej, predsedníčke vlády spolkovej krajiny Meklenburska-Predpomoranska.

V tomto prípade sa prednosti aplikácie stali nástrojom na šírenie nenávisti. Telegram ponúka možnosť jednoducho odosielať a prijímať správy, ktoré sú šifrované a tým pádom chránené pred orgánmi činnými v trestnom konaní. V aplikácii je k dispozícii aj možnosť vytvárať skupinové čety, čo uľahčuje vznik extrémistických skupín.

Vláda zatiaľ zvažuje iné, menej drastické riešenia problému

Vo vláde zatiaľ prebiehajú rokovania o možných opatreniach. Hovorca ministerstva vnútra k situácii dodal, že zatiaľ nie je úplne jasné, aké právne a technické postupy by boli potrebné na zakázanie Telegramu.

Pristúpiť k takému radikálnemu riešeniu však Nemecko bude môcť až vtedy, keď vláda dospeje k záveru, že aplikácia porušuje vnútroštátne právo a právo Európskej únie. Ministerka vnútra Nancy Faeser uviedla, že ku kompletnému zablokovaniu služby by došlo až v prípade, že by krajina vyčerpala všetky ostatné možnosti na obmedzenie extrémistických skupín.

Náš tip
Telegram zakončil rok 2021 veľkou aktualizáciou

18.1.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+