MojAndroid

Spoločnosť MediaTek je celosvetovo známym výrobcom procesorov pre zariadenia s operačným systémom Android. Počas minulého roka táto spoločnosť porazila v predajoch čipov pre lacnejšie smartfóny svoju najväčšiu konkurenciu, ktorou je Qualcomm.

MediaTek sa môže pochváliť 46 % celkového predaja procesorov oproti Qualcommu, ktorého podiel na trhu je 35 %. Portál GizmoChina zverejnil informácie o popularite procesorov od rôznych výrobcov pre smartfóny viacerých cenových kategórií.

Ako je na tom konkurencia spoločností MediaTek a Qualcomm?

Podrobné štatistiky prezradili, že čipy pre smartfóny od značky MediaTek boli za obdobie počas minulého roka 2021 populárne hlavne v lacnejších modeloch. V cenovej kategórii do 300 € dominuje najmä so svojimi procesormi Dimensity 700, 800 a Helio.

Qualcomm si drží veľmi pekné hodnoty v smartfónoch strednej triedy a vo viacerých vlajkových lodiach. V cenových kategóriách nad 600 USD sa pomerne výrazne umiestňuje aj Samsung so svojimi Exynosmi.

Predaj procesorov za rok 2021 - Qualcomm, MediaTek
Predaj procesorov za rok 2021 | GizmoChina.com

Redaktori zo zdroja oznámili, že dôvodom, kvôli ktorému sa spoločnosť Qualcomm začala venovať najmä drahším zariadeniam, môže byť aj nedostatok čipov na zásobovanie takého veľkého množstva lacnejších smartfónov.

Preto Qualcomm neinvestoval do procesorov série Snapdragon 400 a 600 toľko peňazí a cenovo dostupnú triedu prenechal svojej konkurencii. Tejto možnosti sa chopila firma MediaTek, ktorá vďaka svojim cenovo dostupným 5G čipom zásobovala všetky nižšie cenové kategórie. Počas roka 2022 určite môžeme očakávať aj predstavenie nových procesorov MediaTek Dimensity 8000 a 9 000, ktoré budú ponúkané aj pre prémiové smartfóny a vlajkové lode.

Samsung s čipmi Exynos obsadil popredné priečky hlavne vďaka populárnemu modelu Samsung Galaxy S21. Ďalšie modely tejto značky označované písmenami A, M, F už však tieto procesory nemajú.

Samsung Galaxy S21 Ultra
Samsung Galaxy S21 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Čínsky výrobca čipov UNISOC sa počas roka 2021 posunul v predajoch a v tabuľkách pre cenové kategórie pod 200 $. Niektoré lacnejšie smartfóny od Samsungu a Motoroly disponujú práve čipmi tejto značky.

Za zmienku stojí určite aj popularita čipsetov značky Huawei, ktorá so svojimi súčiastkami zaznamenala menší pokles predajov oproti predošlým rokom. Dôvodom však pravdepodobne bude zákaz obchodovania s USA.

Počas roka 2022 môžeme očakávať ďalšie poklesy v predajoch procesorov tejto značky. Huawei už postupne do svojich smartfónov dáva čipsety od firmy Qualcomm, no tie sú zatiaľ limitované len na podporu 4G sietí.

Náš tip
Ako fotí Samsung Galaxy S22 Ultra? | FOTOmánia

22.3.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+