MojAndroid

Samsung Galaxy S22 Ultra je najvybavenejším modelom výrobcu. Ponúka skvelý výkon, nádherný displej, dotykové pero S Pen a najmä špičkové fotoaparáty. Snímače sa v porovnaní s predchodcom nezmenili, no Samsung zapracoval na softvéri a čo-to do kvality fotografií má povedať aj pokročilá umelá inteligencia.

Zostava snímačov je v porovnaní s konkurenciou jedinečná. Žiadny iný smartfón totiž neponúka takú variabilitu, ako práve Galaxy S22 Ultra. Hlavný objektív má rozlíšenie 108 megapixelov, optickú stabilizáciu obrazu a svetelnosť f/1.8.

Samsung Galaxy S22 Ultra
Samsung Galaxy S22 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ultra-širokouhlý snímač dokáže aj zaostrovať, takže výborne poslúži aj ako jeden z najlepších makro fotoaparátov v smartfóne. Opäť tu máme skvelé približovacie možnosti. Nachádza sa tu teleobjektív s trojnásobným optickým priblížením a optickou stabilizáciou obrazu. Pre najnáročnejších si Samsung pripravil aj periskopický snímač s desaťnásobným optickým zoomom. Maximálne digitálne priblíženie je na úrovni až 100x.

Objektív parametre
Hlavný snímač 108 MP, f/1.8, OIS
Ultra-širokouhlý snímač 12 MP, f/2.4, uhol záberu 120 stupňov, automatické zaostrovanie
Teleobjektív 10 MP, f/2.4, 3x optický zoom, OIS
Periskopický objektív 10 MP, f/4.9, 10x optický zoom, OIS
Selfie snímač 40 MP, f/2.2, automatické zaostrovanie

Hlavný a ultra-širokouhlý snímač

Poďme pekne poporiadku. Hlavný 108-megapixelový objektív ponúka optickú stabilizáciu obrazu a svetelnosť f/1.8. Vychádzajú z neho fotografie s rozlíšením 12 MP, keďže spája až 9 pixelov do jedného. Fotiť je možné aj v plnom 108-megapixelovom rozlíšení. Kvalita fotografií je opäť špičková. Cez deň je to akousi samozrejmosťou, no nezľakne sa ani náročnejších podmienok. Skvelý je aj dynamický rozsah.

Samsung Galaxy S22 Ultra
Samsung Galaxy S22 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ultra-širokouhlý snímač má uhol záberu 120 stupňov a rozlíšenie 12 megapixelov. Jeho hlavnou devízou je automatické zaostrovanie, takže k dispozícii sú aj makro zábery. Tie sú podstatne kvalitnejšie ako zábery, ktoré pochádzajú z dedikovaných makro snímačov v lacných smartfónoch. Cez deň tiež ponúkne veľmi pekné fotografie, Samsung sa snaží udržať si aj farebné podanie tak, aby nebol veľký skok medzi hlavným a ultra-širokouhlým snímačom. A až na nejaké výminky sa mu to celkom darí.

V noci je to už trochu iné, v nočných fotkách je hlavný snímač podstatne lepší, má menej šumu, lepšie farby a fotky sú ostrejšie. Tu ale na rad prichádza vylepšený nočný režim, ktorý využíva výkon nového procesora a umelú inteligenciu.

Súčasne dokáže vytovoriť viacero fotografií s rôznou expozíciou, ktorú spojí do jednej a post-processing urobí doslova zázraky. Nočný režim dokáže výrazne pomôcť hlavnému snímaču, no v prípade ultra-širokouhlého je to až neuveriteľné zlepšenie. Z nepoužiteľnej fotky sa rázom stane záber, na ktorý sa dá pozerať.

Náhodou som mal na chvíľu poruke aj Apple iPhone 13 Pro, takže pridávam aj niekoľko porovnávacích nočných záberov. Samsung vždy vľavo, Apple vpravo.

Zoom

Pokiaľ hľadáte smartfón s najlepšími približovacími schopnosťami, hľadaniu je koniec. Samsung Galaxy S22 Ultra je presne to, čo potrebujete. Obsahuje rovno dva zoomovacie snímače. Tie sú rovnaké ako v minulom roku. Teleobjektív má rozlíšenie 10 MP a 3x optický zoom, nechýba mu ani optická stabilizácia obrazu. Tou disponuje aj periskopický objektív s desaťnásobným optickým priblížením.

Len si musíte dávať pozor na to, že v noci zariadenie nie vždy prepne na zoomovací snímač. Ak vyhodnotí, že lepšiu snímku dostanete z toho hlavného, máte jednoducho smolu. V konečnom dôsledku ide práve o kvalitu fotky, takže v tomto smere nemám výhrady. Predsalen, tieto snímače majú horšiu svetelnosť a kvalitu celkovo v porovnaní s tým hlavným.

Cez deň je to ale už iná káva. Najkvalitnejšie sú zábery, kedy sú tieto snímače využité naplno. To znamená pri 3x a 10x zoome. Kvalita sa dokonca ešte o niečo v porovnaní s minulým rokom zlepšila. Áno, 100-násobné priblíženie je stále len marketingový ťah, no využitie sa určite nájde. Napríklad na prečítanie vzdialenej informačnej tabule.

Fotografie s desaťnásobným priblížením sú výborné, no hanbiť sa nemusí ani za 20x a dokonca aj 30x zoom je v dobrých svetelných podmienkach celkom použiteľný. Konkurencia sa jednoducho nechytá.

Portrétové fotografie

Teleobjektív je možné využiť aj pri vytváraní portrétových záberov s rozmazaným pozadím. Tu je tiež viditeľný pokrok. Objekt, ktorý má byť zaostrený, je zaostrený správne a pozadie je veľmi pekne oddelené. Tu sa prejavila sila umelej inteligencie naplno. Portréty je možné samozrejme fotiť aj hlavným snímačom, teda bez priblíženia.

Portrétová fotografia, rozmazanie pozadia | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Selfie

Selfie fotoaparát už tradične patrí medzi absolútnu špičku. Ak nepočítam smartfóny, ktoré ako selfie využívajú hlavné fotoaparáty (rôzne skladačky a podobne), tak ide o najlepší snímač svojho druhu. Vyniká nielen vysokým rozlíšením 40 megapixleov, ale dokáže aj zaostrovať. najmä denné selfíčka sú plne detailov a s prekvapivo dobrým dynamickým rozsahom. S ubúdajúcim svetlom ide ale kvalita rapídne dole, strácajú sa najmä detaily. Stále je to však lepšie ako v prípade konkurencie.

Video

Dôležitou kategóriou je aj video. To je v tomto prípade možné natáčať až v 8K rozlíšení pri 24 snímkach za sekundu. Takéto video je síce naozaj detailné, no zariadení s takto vysokým rozlíšením, ktoré by ho vedeli prehrať v plnej kvalite, stále veľa nie je. Skôr to vnímam ako možnosť ukázať sa, čo smartfón dokáže. Ja ale dávam prednosť 4K@60fps videu, prípadne 1080p@60fps.

Páči sa mi, že počas natáčania dokáže smartfón neustále sledovať objekt, na ktorý ťuknem prstom a automaticky naň preostruje. 4K@60fps video je síce možné natáčať všetkými snímačmi, ale prepínanie medzi nimi počas samotného záznamu možné nie je. Môžem síce zoomovať, no iba digitálne.

Pokiaľ však prepnete na 4K@30fps, prípadne znížite rozlíšenie na FullHD (bez ohľadu na snímkovanie), môžete medzi snímačmi prepínať aj počas natáčania. Osobne preferujem práve 1080p@60fps video. Je dostatočne kvalitné, plynulé a nezaberá toľko miesta.

Samotná kvalita videa je špičková. Cez deň sa môžete pripraviť na skvelú stabilizáciu obrazu a prakticky žiadny šum. Obraz je pekne plynulý a vyzerá noazaj dobre. A to nielen na displeji smartfónu, ale aj na monitore počítača. Trúfam si povedať, že v dobrých svetelných podmienkach bez problémov znesie porovnanie s najnovšími iPhonmi, ktoré sú stále považované za najlepšie smartfóny na natáčanie videa vôbec.

S ubúdajúcim svetlom to už taká sláva nie je. Zatiaľ čo cez deň rád točím aj ultra-širokouhlým snímačom (takéto video naozaj vyzerá dobre a pekne stabilne), v noci som sa radšej spoliehal na hlavný snímač. Presalen, ponúka optickú stabilizáciu obrazu a hlavne lepšiu svetelnosť. Pri natáčaní za zhoršených svetelných podmienok je ale iPhone stále o niečo lepší. Vo vyššie priloženom testovacom videu môžete vidieť zábery z viacerých snímačov, ale aj nočný záber.

Pochváľte sa svojimi fotografiami

Vlastníte aj vy tento smartfón? Podeľte sa s fotografiami zhotovenými vaším smartfónom vo FOTOmánii a ukážte svetu vaše výtvory. Okrem toho takýmto spôsobom môžete pomôcť každému, kto uvažuje o kúpe telefónu, no ešte predtým si chce overiť ako telefón fotí za bežných podmienok.

Samsung Galaxy S22 Ultra
Samsung Galaxy S22 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

 Nie ste majiteľom smartfónu Samsung Galaxy S22 Ultra? Nevadí, aj tak sa môžete podeliť o fotografie z vášho telefónu a pomôcť tak ostatným používateľom pri výbere nového smartfónu. Prejdite na stránku FOTOmánia a pridajte fotky priamo z vášho mobilu a podeľte sa o vaše zábery s ostatnými čitateľmi.

Ako fotí konkurencia?

21.3.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+