MojAndroid

Nové Pixely patria každoročne medzi najlepšie fotomobily na svete. Inak tomu nie je ani v prípade smartfónu Google Pixel 6. Ten prišiel s úplne novým čipsetom Tensor s pokročilou umelou inteligenciou, ale aj novými fotoaparátmi. Zastaralý 12 MP objektív tu nahradil podstatne väčší snímač s rozlíšením až 50 MP.

Android - Google Pixel 6
Google Pixel 6 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V tomto článku sa pozrieme na výkony nielen hlavného snímača, ale aj toho ultra-širokouhlého, ktorý ponúka rozlíšenie 12 MP a uhol záberu 114 stupňov. Bohužiaľ, neponúka automatické zaostrovanie, takže na makro snímky môžete rovno zabudnúť.

Ako fotí Google Pixel 6? Parametre fotoaparátu

Hlavný snímač 50 MP, f/1.9, OIS, laserové zaostrovanie
Ultra-širokouhlý objektív 12 MP, f/2.2, uhol záberu 114˚
Selfie fotoaparát 8 MP, f/2.0
Video 4K@60fps, 1080p@30/60/120/240fps

Aplikácia fotoaparátu je, ako už býva štandardom, skvelá. Je vidieť, že softvér Google jednoducho vie. Všetko je pekne rýchle a plynulé, no nechýba tu ani obrovské množstvo funkcií. Za zmienku stoja nové možnosti rozmazania objektu v pohybe bez nutnosti používať statív. A funguje to naozaj výborne. Podobnou, funkciou je tiež rozmazanie pozadia pohybujúceho sa objektu. Vďaka tomu vzniknú veľmi pekné “akčné” fotografie pohybujúcich sa áut či iných objektov.

Samotná kvalita fotografií je opäť o level vyššie a radí sa medzi absolútnu špičku. Vyzdvihnúť musím doslova neuveriteľný dynamický rozsah, ktorý je taký dobrý, až je niekedy prehnaný a fotografia nevyzerá veľmi dôveryhodne. Denné snímky sú nádherné, plné detailov, s minimom šumu a pekne farebné. Niekedy síce až príliš, no to je vec vkusu. Napríklad nebo zvykne byť až príliš modré, prípadne tráva až príliš zelená.

Spočiatku Pixel trápila akási nekonzistentnosť záberov a zároveň aj nekonzistentnosť farebných podaní jednotlivých snímačov. To sa našťastie s januárovou aktualizáciou podstatne zlepšilo.

Zahanbiť sa Pixel 6 nenechá ani v noci a právom patrí medzi smartfóny s najlepšími nočnými fotkami. Páčia sa mi najmä prirodzené farby a skvele zvládnuté ISO, takže šumu je v porovnaní s konkurenciou na fotografii menej. Samozrejmosťou je aj skvelý nočný režim, no niekedy sa fotky snažia vyzerať tak, akoby boli fotené cez deň.

Samotný ultra-širokouhlý snímač s uhlom záberu 114 stupňov nepatrí medzi najširšie a v porovnaní s hlavným snímačom produkuje slabšie fotky. Tie ale vôbec nie sú zlé. Skvelá softvérová optimalizácia dokáže doslova zázraky. No aj napriek tomu by som s ním napríklad v noci nefotil, hlavný fotoaparát je v tomto smere úplne inde.

Hľadáčik je v noci trochu viac zašumený a niekedy som mal pocit, že z Pixelu vylezie čudná nekvalitná fotka. Avšak stačí odfotiť, pár sekúnd počkať a pred sebou mám veľmi pekný záber. Vyzerá to tak, že Google zvolil cestu nižšej kvality v hľadáčiku, čo mu umožnilo zlepšiť celkovú rýchlosť vykresľovania scény počas fotenia. Čo je to dobre, musí zhodnotiť samotný používateľ, mne to vôbec neprekážalo.

Video sa tiež posunulo výrazne dopredu. Pixely boli v minulosti síce chválené za kvalitu fotografií, no videom zaostávali. Maximom je 4K rozlíšenie pri 60 snímkach za sekundu, avšak toto zvláda len hlavný snímač. Pokiaľ chcete širokouhlé video, musíte sa uspokojiť s 30 fps, prípadne prepnúť na FullHD rozlíšenie. To je trochu škoda.

Počas natáčania videa oceňujem veľmi dobrú stabilizáciu obrazu, a to aj pri širokouhlom snímači, ktorý nedisponuje tou optickou. A áno, podarilo sa to. Nový Pixel robí podstatne krajšie videá ako predchodca. Stále to nie je úroveň nových iPhonov 13, rozdiely v kvalite sú viditeľné najmä v náročnejších svetelných podmienkach, no Pixel sa konečne zaradil medzi to najlepšie aj na poli videa.

Pokiaľ chcem natáčať video a zároveň počúvať hudbu prostredníctvom Bluetooth slúchadiel, nie je to žiadnym problémom. Iné smartfóny mi počas natáčania hudbu prerušia, tu sa to nestane. Navyše, zariadenie sa ma dokonca opýta či chcem zvuk nahrávať mikrofónom v telefóne alebo v slúchadlách. Šikovné.

Pochváľte sa svojimi fotografiami

Vlastníte aj vy tento smartfón? Podeľte sa s fotografiami zhotovenými vaším smartfónom vo FOTOmánii a ukážte svetu vaše výtvory. Okrem toho takýmto spôsobom môžete pomôcť každému, kto uvažuje o kúpe telefónu, no ešte predtým si chce overiť ako telefón fotí za bežných podmienok.

Nie ste majiteľom smartfónu Google Pixel 6? Nevadí, aj tak sa môžete podeliť o fotografie z vášho telefónu a pomôcť tak ostatným používateľom pri výbere nového smartfónu. Prejdite na stránku FOTOmánia a pridajte fotky priamo z vášho mobilu a podeľte sa o vaše zábery s ostatnými čitateľmi.

Viac z ako fotí:

 

21.1.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+