MojAndroid

Vítajte v našom starom známom seriáli, v ktorom si predstavujeme jednotlivé smartfóny a hovoríme si o kvalite ich fotoaparátov. S niektorými sme spokojní viac, s inými zas o čosi menej. Od nedávno testovanej vlajky z dielne čínskeho giganta Huawei, ktorou je Huawei P50 Pro, sme si sľubovali veľa, a to najmä z hľadiska na kvality vyhotovovaných fotografií.

Recenzia Huawei P50 Pro
Huawei P50 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Na absenciu Google služieb sme si už akosi zvykli a nepovažujeme to nutne za nevýhodu, ale už ustálenú vlastnosť týchto zariadení. Huawei P50 Pro síce nemusí mať papierovo najnovšiu výbavu – ide prakticky o niekoľko mesiacov starý model, ktorý k nám dorazil iba nedávno. Aj napriek tomu však dokáže zaujať, no cena je pre väčšinu vzhľadom na výbavu privysoká. Ako sú na tom fotoaparáty tohto smartfónu?

Fotoaparáty smartfónu Huawei P50 Pro opäť patria medzi najlepšie

Fotografie, ktoré vychádzajú z hlavného aj ultra-širokouhlého snímača určite patria medzi to najlepšie. Pri ich priamom porovnaní som si všimol trochu nekonzistentnosti vo farebnom prevedení, no nie je to nič hrozné. Hlavný snímač produkuje o niečo teplejšie fotky. Pekne je to viditeľné na nižšie priložených záberoch, ktoré sú mimochodom veľmi kvalitné. Obloha je bež zbytočného šumu a majú dostatok detailov.

Cez deň je farebné podanie konzistentnejšie a fotky vyzerajú takmer rovnako. Ultra-širokouhlý objektív však nedisponuje až takým dobrým dynamickým rozsahom, čo je najviac viditeľné na koľajniciach. Avšak musím povedať, že mal o niečo náročnejšie podmienky, keďže zachytil aj tú najpresvetlenejšiu časť oblakov. V oboch prípadoch ide o špičkové zábery s množstvom detailov a skvelým dynamickým rozsahom.

Pri fotení som sa párkrát zarazil, ako zle bude výsledná fotografia vyzerať a prečo je úplne prepálená obloha. Huawei P50 Pro v hľadáčiku ukazuje surový obraz s minimom softvérových vylepšení, pravdepodobne z dôvodu rýchlosti aplikácie. Rovnaké správanie som si všimol napríklad pri Pixeli. O to viac ma vždy tešil výsledný záber, ktorý už prešiel post-processingom a bol výborný.

Tento smartfón podáva výborné a konzistentné výsledky, na jeho fotoaparát sa môžem jednoducho spoľahnúť. Už tradične je jeho silnou stránkou nočné fotenie. Aj bez použitia špeciálneho nočného režimu z neho lezú detailné fotky, ktoré sú v porovnaní s konkurenciou svetlejšie. Nočný režim ešte upraví expozíciu tak, aby eliminoval prepaly a veľmi tmavé miesta, no niekedy je to až neprirodzené. Nočný režim som využíval len v najnáročnejších podmienkach, kde rozhodne má svoj význam.

Vďaka monochromatickému snímaču s rozlíšením 40 megapixelov je možné vytvárať pekné čiernobiele snímky. V aplikácii fotoaparátu je na to pripravený špeciálny režim. Čiernobielo môžete fotiť aj po prepnutí na ultra-širokouhlý snímač či teleobjektív.

Zoom

Periskopický objektív disponuje 3,5-násobným optickým priblížením, pričom digitálne dokáže záber priblížiť až 100x. To je ale len hra s číslami, keďže takéto fotografie sú rozmazané a nepoužiteľné. Rovnako, ako v prípade Samsungu Galaxy S21 Ultra, možno ešte horšie, keďže ten ponúka periskopický objektív s 10-násobným optickým priblížením.

Snímač je opticky stabilizovaný a má svetelnosť f/3.5. Približovanie približne do 10x je v poriadku, dostanete veľmi slušné a ostré fotografie, a to aj napriek tomu, že už ide o digitálne priblíženie. Môže za to najmä rozlíšenie tohto snímača, ktoré je až 64 MP.

10x digitálny zoom | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Výhodné je fotiť s 3,5-násobným priblížením, kedy z tohto snímača dostanete maximum. Fotka bude aj vďaka vysokému rozlíšeniu ostrá. V noci však veľmi s týmto snímačom fotiť veľmi neodporúčam, predsalen, z toho hlavného získate podstatne viac. Približovať radím len cez deň.

Selfie snímač poteší automatickým zaostrovaním a cez deň produkuje veľmi podarené fotky. Pri prepnutí na tento snímač sa automaticky aktivuje portrétový režim. V noci znateľne chýbajú detaily a fotenie je výrazne pomalšie.

Makro

Makro zábery sú podarené. Vytvára ich ultra-širokouhlý objektív, ktorý dokáže zaostriť na krátku vzdialenosť. Huawei ale z nejakého dôvodu používateľovi nedovolí aktivovať makro režim manuálne, prepína sa automaticky. Podobne to majú iPhony 13 Pro, avšak v prípade Apple sme si na podobné veci zvykli.

Toto by však nebolo nič hrozné, keby sa objektív prepínal vždy a bez problémov. A to sa nedeje. Veľakrát sa mi pri pokuse o vytvorenie makro záberu stalo, že sa objektív jednoducho neprepol. Čiastočným riešením je prepnutie na ultra-širokouhlý objektív, no bez špeciálneho makro režimu z neho jednoducho dobré makro fotky nedostanete.

Automatické prepnutie na teleobjektív pri fotení makra fotografie automaticky aj upraví tak, aby nebolo viditeľné, že ide o širokokuhlejší snímač, a to najmä na bokoch. Toto sa snáď s aktualizáciou vyrieši.

Video

Huawei P50 Pro sa nezľakne ani natáčania videa. Maximom je v tomto prípade 4K rozlíšenie pri 60 snímkach za sekundu. Možné je aj prepínanie medzi objektívmi, ale len v režime 30 fps. Pri 60 fps je aktívny len hlavný snímač. Samotná kvalita videa je veľmi dobrá. Video je plné detailov a slušná je aj stabilizácia obrazu. K dispozícii je aj super-spomalené video vo FullHD rozlíšení pri 960 fps, ktoré však už akosi vyšlo z módy.

Pochváľte sa vašimi fotografiami

Vlastníte aj vy tento smartfón? Podeľte sa s fotografiami zhotovenými vaším smartfónom vo FOTOmánii a ukážte svetu vaše výtvory. Okrem toho takýmto spôsobom môžete pomôcť každému, kto uvažuje o kúpe telefónu, no ešte predtým si chce overiť ako telefón fotí za bežných podmienok.

Huawei P50 Pro
Huawei P50 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Nie ste majiteľom smartfónu Huawei P50 Pro? Nevadí, aj tak sa môžete podeliť o fotografie z vášho telefónu a pomôcť tak ostatným používateľom pri výbere nového smartfónu. Prejdite na stránku FOTOmánia a pridajte fotky priamo z vášho mobilu a podeľte sa o vaše zábery s ostatnými čitateľmi.

Ako fotí konkurencia:

Na záver spomenieme, že chystáme fotoporovnanie Huawei P50 Pro s modelom Google Pixel 6 Pro. O víťazovi tohto testu môžete rozhodnúť aj vy hlasovaním na našom Instagramovom profile prostredníctvom stories.

3.2.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+