MojAndroid

Nedávne útoky na Srí Lanke si ku dnešnému dňu vyžiadali už 204 (podľa niektorých zdrojov až 290) obetí, pričom sú hlásené aj stovky ranených. Vláda v tomto stave rozhodla, že v krajine zablokuje prístup používateľov na Facebook a WhatsApp.

Koniec šíreniu nepravdivých informácií

Sociálne siete sú naozaj veľmi úrodnou pôdou na klíčenie najrôznejších hoaxov a nepravdivých či zavádzajúcich správ. Aj preto sa vláda Srí Lanky rozhodla, že nateraz nechá zamedziť prístup k Facebooku a WhatsApp-u. Jednoducho nechce, aby sa do sveta šírili nepravdivé informácie, alebo naopak zo sveta do krajiny bludy, ktoré by mohli poškodiť obetiam útokov. Dobrým príkladom je správa, že útoky zasiahli budovu Červeného kríža na Srí Lanke. Táto správa je lož, o čom informoval aj samotný kríž.

“Súcitíme s obeťami, ich rodinami a komunitou zasiahnutou týmto strašným činom. Tímy z celého Facebooku pracujú na podpore pracovníkov prvej reakcie a presadzovania práva, ako aj na identifikácii a odstraňovaní obsahu, ktorý porušuje naše normy. Sme si vedomí vyhlásenia vlády týkajúceho sa dočasného blokovania platforiem sociálnych médií. Ľudia sa pri komunikácii so svojimi blízkymi spoliehajú na naše služby a zaväzujeme sa, že budeme v tomto tragickom čase udržiavať naše služby a pomáhať komunite a krajine,” znie vyjadrenie Facebooku k tejto udalosti.

Z minulosti poznáme podobné kroky vlády

Nie je to prvýkrát, čo vláda Srí Lanky nechala na území krajiny vypnúť sociálne siete. Už minulý rok nastala podobná situácia. Po útokoch na moslimskú komunitu bol vtedy odstavený Facebook a Viber. Vláde tak záleží na tom, aby sociálne siete neovplyvňovali vyšetrovanie či atmosféru v krajine po takýchto udalostiach.

Sociálne siete dokážu šíriť zbytočné nepravdivé správy, preto ich Srí Lanka pri takýchto udalostiach odstavuje
Sociálne siete dokážu šíriť zbytočné nepravdivé správy, preto ich Srí Lanka pri takýchto udalostiach odstavuje

Podľa vlády by mal Facebook a WhatsApp znovu fungovať akonáhle bude vyšetrovanie uzavreté. Samozrejme kompletné vyšetrovanie asi potrvá dlhšie, myslené bolo určité štádium. Napriek tomu hlásia niektorí používatelia, že sa im stále dá prihlásiť na Facebook. Iní zase hlásia, že im nefunguje ani Instagram. K celej udalosti sa vyjadril aj denník New York Times, ktorý kritizuje potenciál sociálnych sietí dezinformovať verejnosť a podnecovať násilie.

Škody väčšie než po občianskej vojne

Útoky na Srí Lanke si vyžiadali vyše dvoch stoviek obetí, pričom asi štyri stovky boli zranené. Počas útokov boli zasiahnuté nielen hotely, ale aj kostoly, v ktorých sa slávili sviatky zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Škody sú pritom väčšie než tie, ktoré po sebe zanechala občianska vojna na Srí Lanke počas rokov 1983-2009.

Kresťania na Srí Lanke počas diania útokov oslavovali veľkonočné sviatky
Kresťania na Srí Lanke počas diania útokov oslavovali veľkonočné sviatky

Polícia už stihla zatknúť 13 podozrivých, stálo to však aj život minimálne troch policajtov. Tí prišli o život počas razie, kde vypukla prestrelka a aj počas vypočúvania, keď sa jeden z atentátnikov odpálil. Vláda a ostatné orgány veria, že útoky boli koordinované väčšou skupinou ľudí, po ktorých teraz pátrajú.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Ďalšie články k téme:

Náš tip
WhatsApp bojuje voči falošným správam. Pridáva podporu overovania pravosti obrázkov

Náš tip
Facebook zažíva výpadok. Nefunguje ani Instagram či WhatsApp

22.4.2019
Zdroj: Gizmodo

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+