MojAndroid

Ochranné známky Watch GT alebo vôbec používanie tohto označenia si prisvojuje Huawei. Má na tom postavenú celú svoju divíziu chytrých hodiniek. Sony však tvrdí, že GT patrí jej.

GT alebo Gran Turismo?

Celý spor je z pohľadu spoločnosti Huawei absurdný. Totiž využívanie označenia „GT“ pre chytré hodinky trvá už nejaký piatok a Sony zatiaľ bez úspechu napáda Huawei, vrátane podanej žaloby na úrovni Európskej únie. Aj keď žaloba bola podaná v auguste tohto roka, už v roku 2016 sa Sony odvolala proti prihláške ochrannej známky Huawei s označením GT 3 a GT 5.

Huawei Watch GT 2 Pro
Huawei Watch GT 2 Pro | Foto: Redakcia

{{shop_name}} od {{product_price}}

Sony má vlastné vývojové centrum hier pre svoju konzolu Polyphony Digital. A práve toto centrum stojí za hrou Gran Turismo. Aj keď to môže znieť ako extrémne pritiahnuté za vlasy, skratka GT sa zdá dôležitá tiež pre Sony. A keďže GT chce používať Huawei, inicializuje Sony námietky voči ochranným známkam a tvrdí, že táto skratka patrí japonskej firme. Aj napriek faktu, že ešte v roku 2019 sa Sony opätovne po uplynutí prvej námietky pokúša zastaviť Huawei, čínsky gigant dáva na trh Watch GTGT 2. Čiže nateraz sú aktivity Sony bez  úspechu, čaká sa, ako sa európsky súd pozrie na prípad z pohľadu práva Únie. To je však ešte predčasná otázka, žaloba neleží na stole ani dva mesiace. Sony sa bude snažiť poraziť Huawei v dvoch samostatných sporoch, jeden iniciovala na označenie GT 3 a druhý na GT 5.

Foto: Gran-turismo.com

Sony tak stále v podstate od roku 2016 opakuje, že ich ochranná známka je nie len viazaná na slovné spojenie Gran Turismo ale aj skratku GT. Okrem toho na svojom webe práve takéto označenie používa, čo bude zrejme aj dosť podstatný kameň úrazu. Dokázať, že GT je vlastne skratka Gran Turismo bude obtiažne. Aj Huawei používa spojenie GT s iným označením, nie samostatne. Vlastne mnohé iné firmy používajú v produktoch “GT”.

Ak by to malo dopadnúť pre Sony pozitívne a európsky súd by dal za pravdu práve japonskej firme, potom by každé spojenie a označenie obsahujúce „GT“ malo mať problém a firma potenciálny spor so Sony. Toto sa nezdá ako pravdepodobné.

Náš tip
Logo USB-C kábla a nabíjačky dostalo nový dizajn. Parametre uvidí používateľ ihneď
1.10.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+