MojAndroid

Okrem vlajkovej lode, modelu Mate 20 Pro, spoločnosť Huawei v Londýne predstavila aj zaujímavé smart príslušenstvo, medzi ktoré patria aj nami testované hodinky, Huawei Watch GT. Oproti predchádzajúcemu modelu je najväčšou zmenou upustenie od operačného systému Wear OS a nasadenie vlastného s názvom LiteOs. Huawei teda nasleduje juhokórejský Samsung, ktorý ide tiež svojou vlastnou cestou a hodinky tejto značky disponujú vlastným operačným systémom s názvom Tizen. Aké sú v skutočnosti tieto hodinky a oplatí sa ich kúpa?

Balenie

Huawei Watch GT k nám dorazili vo veľkej čiernej krabici, na ktorej sa zlatým písmom vyníma logo Huawei a nápis HUAWEI WATCH GT. Po jej otvorení na vás vykuknú samotné hodinky. Hlbšie v krabičke sa nachádzajú dokumenty, kábel s USB-C konektorom a nabíjacia kolíska, ktorá sa k hodinkám pripojí pomocou magnetu. Hodinky k nám prišli s hnedým remienkom, privítal by som možno ešte jeden náhradný v balení. Keďže však obsahuje štandardné 22 mm uchytenie, nebude problém dokúpiť iný.

Konštrukcia a dizajn

Hodinky zaujmú už na prvý pohľad. Vyzerajú jednoducho dobre. Spredu vyzerajú ako štandardné hodinky. Okolo displeja sa nachádza luneta s číselníkom. Samotný displej je veľký a zaberá takmer celú prednú stranu. Boky zariadenia sú kovové. Ľavá strana je prázdna, pravá obsahuje dve tlačidlá ovládania, ktorých stláčanie je jednoduché a veľmi príjemné. Na spodnej strane sa nachádza senzor srdcového tepu a dva piny, pomocou ktorých sa hodinky nabíjajú.

Samotná kvalita spracovania je príkladná. Všetko presne sedí a je na svojom mieste. Nešetrilo sa ani na použitých materiáloch, rám je vyrobený z kovu. Displej je trochu chránený vystupujúcou lunetou, takže pri položení na rovnú plochu ho nepoškriabete. Hrúbka hodiniek je len 10,6 mm a ich hmotnosť sa zastavila na celkom príjemných 46 gramoch. Na ruke nepôsobia neohrabane. Keď som ich ukázal okoliu, nenašiel sa snáď nikto, komu by sa ich dizajn nepáčil. Čerešničkou na torte je vodeodolnosť až do hĺbky 50 metrov, takže sprchovanie či plávanie s nimi zvládnu bez ujmy na zdraví a funkčnosti.

Displej, systém a výkon

Hodinky disponujú veľmi pekným AMOLED displejom, ktorého rozlíšenie je príjemných 454 x 454 pixelov, čo činí hustotu 326 pixelov na palec. Jeho viditeľnosť na priamom slnečnom svetle je veľmi dobrá. Rozsvietiť ho je možné jednoduchým pohybom ruky alebo jedným z dvoch hardvérových tlačidiel, ktoré sa na hodinkách nachádzajú. Jas displeja je štandardne nastavený na automatiku, ale nastaviť si ho môžete v piatich úrovniach aj ručne. Ja som sa spoliehal na automatický jas. Na zmenu svetla reaguje rýchlo a bezproblémovo. Nestalo sa mi, že by som hodinky rozsvietil a jas by bol príliš nízky alebo naopak, príliš vysoký.

Ako som už spomínal vyššie, operačným systémom nových hodiniek od Huawei už nie je Wear OS od Googlu, ale výrobca sa spoľahol na vlastné riešenie v podobe LiteOs. Základnú obrazovku tvorí ciferník. Tých je v zariadení predinštalovaných niekoľko a svoj obľúbený si nájde každý. Niekomu vyhovuje štandardný, niekto má zase radšej, keď sa mu na displeji zobrazuje aktuálny srdcový tep či počet prejdených krokov. S hodinkami Huawei Watch GT žiadny problém.

Do menu aplikácií sa dostanete stlačením horného hardvérového tlačidla. Nechýbajú tu funkcie ako stopky, časovač, baterka (displej sa rozsvieti na maximum), počasie, kompas či spánok. Potiahnutím prsta zdola nahor sa dostanete do notifikácií. V aplikácii Zdravie od Huawei si jednoducho nastavíte notifikácie, z ktorých aplikácií sa vám budú zobrazovať. Posunutím prsta zhora nadol sa zase dostanete do špeciálneho menu, v ktorom sa nachádzajú nejaké zaujímavé položky. Prvou z nich je Find Phone. Tú využijete vtedy, keď neviete, kam ste odložili váš smartfón. V tomto prípade na ňom začne hrať veľmi hlasná hudba a vy ho tak rýchlejšie nájdete.

Ďalej sa tu nachádzajú nastavenia, kde si môžete zmeniť jas displeja, zapnúť režim “nerušiť”, reštartovať či vypnúť zariadenie. V nastaveniach si môžete tiež pozrieť informácie o hodinkách, sériové číslo a podobne. Okrem nastavení tu môžete rýchlo zamknúť displej, ktorý následne odomknete dlhým podržaním spodného tlačidla.

Pokiaľ ste na domovskej obrazovke (ciferníku), potiahnutím prsta sprava doľava alebo naopak sa dostanete k vybraným funkciám. Nachádza sa tu počasie, informácie o vašich krokoch, čase, ktorý ste venovali cvičeniu a poslednou možnosťou je nechať si zmerať tep.

Systém sa mi celkom páči, horšie je to ale s jeho rýchlosťou. Typ procesora, ktorý bol použitý, sa nám zistiť nepodarilo, ale určite nepatrí medzi tie výkonnejšie. Pohyb systémom nie je ani zďaleka plynulý. Nehovorím tu o nejakom sekaní či mrznutí, chýba mu jednoducho plynulosť. Hodinky disponujú vnútorným úložiskom s kapacitou 128 MB, operačná pamäť má hodnotu 16 MB. Nemôžem nespomenúť, že systém je zatiaľ len v angličtine. Slovenčinu, bohužiaľ, nepodporuje.

GPS a športové funkcie

Huawei Watch GT vám budú stále k dispozícii pri rozličných druhoch cvičenia. Či už sa jedná o behanie, bicyklovanie, plávanie, alebo posilňovanie. Športové aktivity spustíte jednoducho spodným tlačidlom. Na výber tu máte hneď niekoľko možností cvičenia. Máte tu behanie, chôdzu, lezenie, bicyklovanie, plávanie a iné. Pri každom cvičení si jednoducho nastavíte cieľ, ktorý chcete splniť. Následne už len kliknete na “Štart” a cvičenie môže začať. Pri behaní či bicyklovaní vám pomôže GPS prijímač. Jeho presnosť je veľmi dobrá a pokojne môžete nechať svoj smartfón doma. Nebude vám tak pri cvičení prekážať.

S týmito hodinkami máte pod kontrolou aj váš spánok. Dokážu ho monitorovať automaticky, nič nemusíte sledovať. To síce dokážu aj iné hodinky, lenže máloktoré z nich nebudete práve v noci nabíjať kvôli nízkej výdrži. S Huawei Watch GT sa vám to nestane a meranie spánku môže fungovať bez problémov každú noc. Nabijete jednoducho raz za dva týždne cez deň a o batériu sa veľmi starať nemusíte. V prehľadom časovom grafe vidíte, kedy ste mali REM spánok, ľahký či hlboký spánok, kedy ste zaspali a zobudili ste sa. Pod grafom uvidíte aj vaše celkové skóre spánku, ktoré môže byť v rozmedzí od 0 do 100 bodov.

Meranie tepu funguje bez problémov, dokonca môžete nastaviť aj jeho nepretržité meranie. S nameranými hodnotami som vcelku spokojný. Porovnať veľmi nemám s čím, dlhodobo používam náramok Xiaomi Mi Band 2 (hlavne kvôli výdrži) a nameral som veľmi podobné hodnoty. Dve zariadenia dvoch rôznych výrobcov by sa mýliť nemali, no nie? :)

Pri chôdzi, bicyklovaní či behaní vidíte v aplikácii trasu, po ktorej ste išli. Nechýbajú podrobné informácie o rýchlosti, čase, tepe srdca a omnoho viac. Huawei Watch GT v spolupráci s aplikáciou dokážu zastúpiť akékoľvek smart príslušenstvo, ktoré je určené na meranie športových aktivít.

Aplikácia a prepojenie s telefónom

Ihneď po zapnutí hodiniek vás privíta QR kód, ktorého naskenovaním stiahnete aplikáciu s názvom Huawei Health. Bez nej hodinky k smartfónu nepripojíte. Mne sa ju však týmto spôsobom nainštalovať nepodarilo, tak som zvolil štandardný spôsob. Jednoducho som si ju vyhľadal v Obchode Play a nainštaloval. Párovanie s telefónom je následne otázkou pár sekúnd. Ihneď po prvom spárovaní si hodinky stiahli najnovšiu aktualizáciu. V priebehu prvých dvoch dní sa dokonca aktualizovali trikrát. Pohyb v aplikácii nie je zložitý, no je potrebné si zvyknúť. Po prvom spustení som nevedel, kde sa nachádzam, ale časom sa to zlepšovalo. Teraz ju už používam tak, akoby som ju poznal už roky.

Aplikácia je rozdelená na tri  základné úrovne, medzi ktorými jednoducho prepínate. Domov, Cvičenie a Ja. V zložke Domov vidíte aktuálne informácie o vašich prejdených krokoch, čase, ktorý ste trávili cvičením či údaje o spálených kalóriách. Ďalej si tu môžete pozrieť informácie o vašom spánku, hmotnosti či srdcovom tepe. V zložke Cvičenie uvidíte svoju históriu tréningov a rôzne tréningové plány, ktoré môžete vyskúšať. V jednotlivých plánoch (napríklad beh 5 km) si môžete nastaviť váš osobný rekord a následne sa ho snažíte prekonať. V zložke s názvom Ja vidíte informácie o pripojených zariadeniach (aktuálne Huawei Watch GT) so stavom batérie, tu si nastavíte svoj cieľ (napríklad 10-tisíc krokov denne, prípadne hmotnosť napríklad 70 kg), ktoré sa snažíte splniť. Tu si tiež môžete aktualizovať svoje profilové informácie – pohlavie, dátum narodenia, výška, hmotnosť.

Poslednou a najzaujímavejšou položkou v aplikácii je malá ikonka hodiniek hore vpravo. Kliknutím na ňu sa dostanete priamo do nastavení a informácií o hodinkách. Vidíte tu informácie o aktuálnom stave nabitia batérie, počte prejdených krokov, spálených kalórií či prejdenej vzdialenosti. Tu si môžete nastaviť, aby vám hodinky pripomenuli, že sa nehýbete. Nachádza sa tu aj budík, nastaviť môžete zobrazovanie počasia či prebudenie hodiniek pomocou nadvihnutia zápästia. Tu môžete tiež spravovať upozornenia. Jednoducho tak nastavíte, ktoré aplikácie majú upozornenia odosielať aj do hodiniek, ktoré následne jemne zavibrujú.

Batéria a výdrž

Dostávam sa k hlavnej výhode nových hodiniek. Je ňou takmer bezkonkurenčná výdrž batérie. Asi ani nepoznám hodinky, ktoré obsahujú plnohodnotný AMOLED displej so slušným rozlíšením a všetky smart funkcie, ktoré by dokázali vydržať na jedno nabitie tak dlho ako Huawei Watch GT. Áno, na trhu sú aj hodinky s výrazne vyššou výdržou batérie, ale sú buď oklieštené o nejaké funkcie, prípadne neobsahujú farebný displej. Hodinky od Huawei považujem za zlatý stred medzi funkčnosťou a výdržou.

Poďme ale k reálnym číslam. Pri náročnejšom používaní sa viete dostať na výdrž 10 dní, Huawei však hovorí o dvojtýždennej výdrži. S tou sa nedá nič iné, len súhlasiť. Pokiaľ budete hodinky používať na zistenie času, prečítanie notifikácií, nastavíte na nich nejaký ten budík, dostanete sa možno aj na viac dní bez nabíjačky. Táto výdrž je vzhľadom na použitie farebného AMOLED displeja jednoducho skvelá. Hodinky máte mať na ruke a nie na nabíjačke.

Nabíjanie batérie s kapacitou 420 mAh uskutočníte pomocou dodávanej kolísky a USB-C kábla. Z 0 na 100 % ich nabijete zhruba za hodinu. Hodinky sa ku kolíske pripoja pomocou vcelku silných magnetov, na samotné nabíjanie slúžia dva piny, ktoré sa nachádzajú na hodinkách a aj na nabíjačke. Takéto nabíjanie je veľmi jednoduché, no privítal by som aj bezdrôtovú možnosť. Na druhej strane, nabíjačku často vyťahovať nebudete.

Záver

Hodinky Huawei Watch GT sa mi zapáčili hneď na prvý pohľad. Vyzerajú veľmi dobre, kvalita spracovania je na najvyššej úrovni. Konštrukcii nevadí ani voda, bez problémov s nimi môžete plávať, zatiaľ čo hodinky vás budú neustále monitorovať. Navyše, nebudete ich nabíjať každý deň, dva týždne bez nabíjačky určite vydržia. Páči sa mi aj pekný displej, ktorý je výborne čitateľný aj na priamom slnku. Výhrady mám k operačnému systému, ktorý je len v angličtine, rovnako ako k jeho rýchlosti. Tu je cítiť použitie slabšieho procesora. Dnes prebehla hodinkami ďalšia aktualizácia a výrazne rýchlosti systému pomohla, ale stále to nie je ono.

Plusy

 • Pekný a výborne čitateľný displej
 • Výdrž na jedno nabitie
 • Vydarený dizajn

Mínusy

 • Systém je zatiaľ len v angličtine
 • Slabší výkon

24.11.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Rene Pokerman

  ako je to s cifernikmi? daju sa do hodiniek doinstalovat/nahrat aj ine ako povodne ?

  • Miro

   Neprišiel som na spôsob ako by som do nich nahral aj iné. Vyzerá to tak, že to zatiaľ nie je možné. Na výber ich je síce až 11, ale tiež som medzi nimi nenašiel taký, ktorý by mi úplne vyhovoval

   • Rene Pokerman

    dakujem za odpoved

  • Peter

   ciferníky sú zatiaľ jedna veľká katastrofa, ani jeden nie je “univerzálny” – taký, ktorý by poskytoval info, ktoré človek očakáva od hodiniek a zároveň by bol príjemný na pohľad

 • No Name

  Hodinky sú vo vývoju.Sme taký menši beta testery.Chce to ešte čas a trpezlivosť.Ja som zatiaľ veľmi spokojný.Dávajú mi to čo potrebuhem od hodiniek.Výkon,notifikácie,výdrž,dizajn,kvalitu spracovania ktorú som už v práci stihok vyskúšať.Majú prispôsobivý jas,takže Vám v tme nevypália oči.FlashLight je supe.Osvieti dosť veľkú plochu.Jediné čo ma štve sú aktualizácie.Ja mám stale 1.0.3.52 zatiaľ čo iný majú už 54.Čo sa týka watch face,tak to je otázka skôr nato ako budú úspešné a koľko vývojátov bude mať záujem pracovať na nich.Ale pozor.Toto niesu watchky,ale sporttrackery z krajším dizajnom.

 • patoo

  Nádherné su. Prišli už pred týždňom aj nám do planea. Keď som ich vystavoval tak mi bolo ľúto ich vyberať z krabičky a opackávať ich tak som ich nechal tam a vystavil som otvorenú krabičku :D vyzerajú fakt dobre a sú za nejake 2 stovky takže fajn cena na to čo ponúkajú. Reálne nad nimi uvažujem.

  • Miro

   Mne sa tiež páčia, testovanie som si užil. Stále ich mám na ruke, ponúkajú všetko, čo potrebujem. Za 200 eur lepšie hodinky pre mňa asi neexistujú :)

 • Bohuš

  Niekto sa sťažoval na slabé vibrácie. Aké sú v porovnaní s Mi Band 2?

  • Miro

   Mi Band 2 ich má dosť agresívne, tieto sú také decentnejšie. Nestalo sa mi ani raz, že by som vibráciu nezaregistroval. Keďže hodinky sú na zápästí, nejaké extra silné vibrácie nie sú potrebné :)

   • Bohuš

    Vďaka za info. Ešte keby pridali možnosť always on namiesto tých päť minút plus možnosť stiahnuť iné ciferníky a už by som neváhal a kúpil si ich.

    • Miro

     Always On mi až tak nevadí, keď sa chcem pozrieť na hodinky, jednoduchým gestom sa mi displej rozsvieti. Always On by však bol určite lepšou voľbou, hlavne z dôvodu, že hodinky majú AMOLED displej. Ciferníky si myslím že sú len otázkou času a nejaké možno pribudnú.

 • TommyChase

  Takže skutočne nemajú funkciu always-on displej?
  A ďalšia vec: Nie je spomenuté, s akým telefónom sa test robil? Niektoré stránky písali, že notifikácie fungujú len s huawei telefónmi-toto by som rád mal potvrdené z prvej ruky. Vďaka.

  • Miro

   Notifikácie mi bez problémov fungujú s OnePlus 6, takže nie len s Huawei. Hodinky ma upozorňujú na hovor a sms. Fungujú aj ostatné notifikácie, skúšal som whatsapp, ale po chvíli som to vypol, pretože pri množstve správ, ktoré mi cez whatsapp prichádzajú ma notifikácie skôr otravujú. Always On displej naozaj nemajú. Bohužiaľ

   • TommyChase

    Ďakujem!

  • w s

   maju always on, aspon podla tohto videa (1:11min)
   https://www.youtube.com/watch?v=bcQPn2Ozdz0

   • TommyChase

    Paráda, ďakujem! Len zvláštne, že ľudia čo ich majú tu píšu, že nieje :D

+