MojAndroid

Sony tento rok prichádza na trh hneď s niekoľkými novinkami. Nové smartfóny série X majú čím zaujať, pričom každý z modelov bude určený pre inú cieľovú skupinu. K dispozícii je Sony Xperia XA s výbavou a cenovkou strednej triedy, ale aj vybavenejší model X, ktorý sa síce predáva drahšie, no ponúka výkonnejšie parametre a kvalitnejší fotoaparát. Práve smartfón Sony Xperia X sme testovali aj v redakcii.

Konštrukčné spracovanie

Sony aj pri Xperii X zvolil dizajnový jazyk, ktorý už fanúšikovia značky veľmi dobre poznajú. Ten sa už od čias Xperie Z1 veľmi nemenil, aj keď ho výrobca z roka na rok vylepšoval. Inak tomu nie je ani pri novej generácii zariadení X. Tie sa síce nápadne podobajú na predchodcov z rady Z5, no isté zmeny sa tu udiali. Tými najvýraznejšími sú zaoblené 2,5D odolné sklo vpredu a zaoblenejší rám z kovu, ktoré spoločne prispievajú k lepšej ergonómii a k pohodlnejšiemu držaniu v ruke.

Sony_Xperia_X_recenzia-9

Predná strana je osadená menším, 5-palcovým displejom, ktorý dopĺňajú stereo reproduktory, notifikačná LED dióda, predná selfie kamera a senzory pre reguláciu jasu zobrazovacieho panelu, či zapnutie a vypnutie displeja pri telefonovaní (proximity senzor). Boky zariadenia lemujú ovládacie prvky, pričom ich rozloženie je totožné s Xperiou Z5. Napravo teda nájdete ploché tlačidlo zapnutia so spoľahlivým a rýchlym snímačom odtlačkov prstov, tlačidlá pre ovládanie hlasitosti a dvojpolohovú spúšť fotoaparátu. Tie sú tu umiestnené pomerne nízko a prstom sa k nim vo väčšine prípadov dostanete až po prechytení zariadenia v ruke. MicroUSB port je situovaný v spodnej časti v strede a hybridný slot pre nanoSIM a pamäťovú kartu nájdete naľavo hore, kde je chránený krytkou.

Sony_Xperia_X_recenzia-8

Zadná strana je takmer na nerozoznanie od Xperie Z5. Dobrou správou je, že jej povrch už nechráni sklo, ale kov, ktorý je odolnejší voči poškrabaniu aj prípadnému rozbitiu. Inak tu ale nečakajú žiadne ďalšie prekvapenia. Nájdete tu len mierne vystupujúcu šošovku fotoaparátu a LED blesk.

Sony_Xperia_X_recenzia-4

Asi najväčším sklamaním je pre mňa chýbajúca odolnosť voči vode a prachu. Na rozdiel od série Xperia Z už totižto novú Xperiu X nemôžete len tak ponoriť do vody alebo ju nechať zmoknúť. Sony totižto vodeodolnosť ponecháva len pre najvyšší model zo série X, a to pre Sony Xperiu X Performance, čo je škoda. Po ostatných stránkach nemám novej Xperii až tak čo vyčítať. Konštrukčné spracovanie je na vysokej úrovni a pokiaľ sa vám páči dizajn smartfónov Sony, tak nemáme k samotnému telefónu až tak čo dodať.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

13.6.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+