MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Fotoaparát

Fotoaparát má rovnaké 23 Mpix rozlíšenie ako u série Z5 a ponúka aj podobnú obrazovú kvalitu. V dobrých svetelných podmienkach fotí obstojne, no za vlajkovými loďami iných výrobcov zaostáva. Pri fotení mi chýbala najmä optická stabilizácia, ktorá by korigovala trasenie rúk. Snímky z Xperie Z5 tak pri zhoršených svetelných podmienkach väčšinou neboli úplne ostré a po priblížení boli objekty rozmazané. Situácia sa ešte viac zhorší, ak sa zotmie. V rovnakých podmienkach som vyskúšal fotiť aj s inými zariadeniami s optickou stabilizáciou a vo väčšine prípadov Xperiu X porážali. Viditeľné je tiež rozmazanie fotografií na ľavej strane, s ktorým malo Sony problémy aj v niektorých predchádzajúcich zariadeniach. A oku príliš lahodiace nie sú fotografie ani po priblížení. Častokrát trpia vysokým šumom a kompresiou, pri ktorých fotografie strácajú detaily a pôsobia rozmazane.

Nemyslím si však, že Xperia X má vyslovene zlý fotoaparát, len v tejto cenovej kategórii nájdete lepšie fotomobily. Po softvérovej stránke ide inak ale o veľmi dobre vybavený smartfón, ktorý ponúka široké spektrum funkcií a režimov. Sony sa tiež chváli Smart Capture zaostrovaním, ktoré umožňuje mať nonstop zaostrené na pohybujúce sa objekty. Vďaka tomu je možné vytvárať ostrejšie snímky napríklad pri hrajúcich sa deťoch. Celkovo je zaostrovanie veľmi rýchle, o čom sme sa mohli presvedčiť aj na vlastnej koži. Xperia X nevie natočiť 4K video a maximálne rozlíšenie môže dosahovať 1080p. Sony musím pochváliť za výbornú softvérovú stabilizáciu, ktorá dokáže pomerne efektívne eliminovať aj väčšie otrasy a chôdzu. Detaily videa sú na výbornej úrovni, kvalita zvuku vo videu je však skôr podpriemerná.

Výdrž batérie

Celkom milo ma pri testovaní prekvapila batéria, ktorá aj napriek menšej kapacite 2620 mAh dosahuje v tomto smartfóne slušné výsledky. Pri bežnom používaní sa môžete dostať aj na dva dni používania. U náročnejších používateľov, ktorí preferujú byť nonstop pripojení aj na cestách, sa však výdrž bude pohybovať na štandardných hodnotách okolo jedného dňa. Pri našom testovaní sme sa bežne dostali na 40 hodín prevádzky s tým, že displej bol aktívny po dobu 4 hodín. Bol som pritom nonstop pripojený k internetu cez WiFi, prípadne LTE, pričom Xperiu X som využíval predovšetkým na e-mailovú komunikáciu, komunikáciu na sociálnych sieťach a počúvanie hudby cez Spotify. Sony do tohto modelu integrovalo aj šetriaci režim STAMINA, ktorý po aktualizácii na Android Marshmallow zo svojich zariadení vyhodilo. V Xperii X sa už nachádza, aj keď v trochu jednoduchšej forme ako u niekdajších predchodcov. K dispozícii je tiež režim Ultra STAMINA, ktorý z batérie dostane maximum – v tomto režime sú však dostupné len niektoré funkcie a aplikácie.

Sony_Xperia_X_recenzia-7

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

13.6.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+